Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 21 kwietnia 2024

Czy Spirulina pobudza?Czy Spirulina pobudza? Jako że ma wiele zalet i kompleksowo wpływa na organizm konsumenta, warto także wiedzieć w jaki sposób wpływa na codzienny poziom energii. Zostało udowodnione badaniami klinicznymi, że efekty jej systematycznej suplementacji są mocno widoczne i odczuwalne. Wszystko to dzięki wyjątkowemu składowi tej algi.

Czy Spirulina pobudza?

Suplementację Spiruliny stosuje się m.in. celem poprawy stanu odżywienia. Stanowi ona źródło antyoksydantów, witamin, minerałów, pełnowartościowego białka i aminokwasów, błonnika oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Dzięki temu skutecznie uzupełnia niedobory pokarmowe. Spożycie takiej bomby witamin i minerałów sprawia, że konsument niemal natychmiast odczuwa więcej energii i jest gotowy na wyzwania dnia codziennego. Zwłaszcza jeśli Spirulina będzie dodatkiem do smacznych i sytych koktajlów warzywno-owocowych pitych na śniadanie lub drugie śniadanie. Z całą pewnością Spirulina pobudza, co zostało niejednokrotnie potwierdzone badaniami i co można z łatwością zaobserwować podczas suplementacji.

Badania wykazały, że systematyczne przyjmowanie tej algi wpływa znacząco i korzystnie na stężenie żelaza w surowicy krwi, jak również polepsza zdolność do wysiłku. Człowiek chętniej podejmuje się aktywności i bierze udział w wydarzeniach sportowych. Podobne obserwacje dało badanie przeprowadzone na 16 wolontariuszach, u których dodatkowo wystąpiło mniejsze stężenie wskaźników zniszczenia mięśni szkieletowych, co ma duże znaczenie dla codziennego poziomu energii. Spirulina może przeciwdziałać zmęczeniu i senności w ciągu dnia.

Badania naukowe sugerują, że już stosunkowo małe dawki Spiruliny budują układ odpornościowy od strony komórkowej i hormonalnej. Alga ta nie tylko może być stymulatorem aktywności komórek krwi, ale jest także producentem komórek krwi. Wykazano, że posiada zdolność detoksykacji organizmu z metali ciężkich i to w przyspieszonym tempie w stosunku do tradycyjnych medycznych metod i to bez charakterystycznego dla nich efektów ubocznych. W tym działaniu pomaga Spirulinie Chlorella.

Zobacz również: Spirulina i Chlorella razem.

Spirulina – działanie na mózg

Wyniki badań klinicznych wykazały zmniejszoną ilość amyloidu w hipokampie (związek ten jest odpowiedzialny za wystąpienie choroby Alzheimera) u myszy przyjmujących preparat. Ponadto zauważono podwyższoną aktywność enzymów o działaniu antyoksydacyjnym, co również wpływało dodatnio na sprawność mózgu i zmniejszenie zniszczeń związanych z obecnością wolnych rodników. Badania na ludziach udowodniły natomiast, że Spirulina poprawia pamięć i koncentrację, zwiększa szybkość reakcji i potęguje zdolność jednoczesnego wykonywania kilku czynności i skupiania się na wielu wątkach w tym samym czasie. W połączeniu z podniesieniem poziomu energii może to znacznie zwiększyć wydajność pracy zawodowej lub nauki.

Jak przyjmować Spirulinę celem pobudzenia się?

Spirulina ma jednak znacznie więcej zalet – poprawia trawienie, wpływa korzystnie na parametry krwi, zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych, działa hepatoochronnie i łagodzi stany zapalne w organizmie. Jej suplementacja będzie więc oddziaływać kompleksowo na organizm konsumenta, nie tylko w kwestii dodawania energii i pobudzania. Osoby, którym zależy jednak głównie na podaży energii, powinny przyjmować Spirulinę do godziny 12, aby miała czas wchłonąć się w jelicie cienkim i zapewnić źródło energii na resztę dnia.

Podstawowe znaczenie ma także systematyczność. Jednorazowe wypicie koktajlu owocowego z dodatkiem Spiruliny nie będzie tak korzystne, jak picie go systematycznie przez okres przynajmniej 4 tygodni. Regularność jest kluczem w przypadku zażywania naturalnych suplementów diety. Chcąc jeszcze bardziej się pobudzić można w tym samym czasie suplementować:

Warto wybierać produkty o wysokiej jakości, pozbawione zanieczyszczeń,  aby zachować ich skuteczność.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of Spirulina microalgae, Nutrafoods, 9/2010.
  2. Fenert F., Zarzycki P., Charakterystyka wybranych właściwości leczniczych cyjanobakterii z rodzaju Arthrospira, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2/2015.
  3. Zdrojewicz Z., Idzior A., Kocjan O., Spirulina i błonnik witalny a leczenie otyłości, Medycyna Rodzinna, 1/2015.
  4. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i bochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami