Aktualizacja: 31 grudnia 2021
Spirulina to jeden z cenniejszych suplementów diety. Ilość dostępnych na rynku suplementów diety rośnie lawinowo, ale zdecydowana większość z nich, zarówno naturalnych, jak i syntetycznych, nie ma jakości, a co za tym idzie wielkiej wartości. Aby wybrać najlepszy suplement, potrzeba niemałej wiedzy, dlatego poniżej przedstawiamy listę 3 minerałów, których nic nie uzupełnia lepiej niż Spirulina wraz z uzasadnieniem dlaczego.
Spirulina a magnez
Związkiem, w którym zawarty jest magnez w preparatach ze Spiruliną, jest chlorofil. Ten charakterystyczny zielony barwnik jest bardzo wrażliwy na zmiany pH, na promieniowanie UV i rozkłada się w niekorzystnym środowisku. Jednak dobre i wysokiej jakości preparaty ze Spiruliną powstają w ściśle kontrolowanych warunkach. Oznacza to, że cząsteczki chlorofilu są zachowane w nienaruszonym stanie. Kiedy inni producenci suplementów stawiają raczej na podawanie magnezu w związkach zwanych chlorofilinami, producenci Spiruliny wiedzą, że chlorofil zawiera o wiele łatwiej przyswajalny magnez. I ta dyskusja mogłaby pewnie toczyć się długo dzięki argumentom zwolenników i przeciwników chlorofilu. Jednak jest jeszcze jeden koronny argument na korzyść preparatów ze Spiruliną. A mianowicie są one najbogatszym ze źródeł chlorofilu stosowanych w suplementacji, co oznacza, że żaden inny preparat nie dostarcza tak dużej ilości magnezu w jednostce masy.
Spirulina a żelazo
Żelazo jest związkiem niezbędnym do budowy czerwonych ciałek krwi. Pełni również bardzo ważną funkcję w cząsteczkach licznych enzymów. Spirulina wprawdzie nie jest najbogatszym źródłem żelaza, ale za to zawiera je w bardzo dobrze przyswajalnych chelatach, czyli otoczone innymi cząsteczkami, które przyspieszają wchłanianie i metabolizm żelaza. Jakby tego było mało, w algach takich jak Spirulina żelazo zawarte jest w wielu różnych związkach. To zawsze podnosi przyswajalność w stosunku tylko do jednej postaci chemicznej. Im większa jest różnorodność, tym większa szansa na uwolnienie z suplementu maksymalnej ilości atomów żelaza. To wynika z synergistycznego działania pewnych substancji, które nawzajem potęgują swoje działanie.
Spirulina a jod
Choć niedobory jodu zdarzają się dziś rzadko, to ważne jest, aby wiedzieć ile i z jakich źródeł go przyjmować. Jodek potasu dodawany do soli może nie wystarczyć, jeśli ogranicza się ilość soli kuchennej w diecie, a w klasycznych składnikach diety jodu jest za mało żeby na dłuższą metę zaspokoiło to potrzeby organizmu. Spirulina stanowi bogate źródło jodu (Spirulina morska) wyróżniającego się dużą przyswajalnością dzięki wbudowaniu w dobrze trawione związki. Warto przy okazji dodać, że jod nie jest obecny we wszystkich gatunkach Spiruliny. Należy zatem przy zakupie preparatu suplementującego zwrócić uwagę także na tę informację na etykiecie. Najwięcej jodu zawierać będzie Spirulina morska, natomiast mniej Spiulina hodowana w wodzie mieszanej. Na polskim rynku znaleźć można również Spirulinę, która nie zawiera w ogóle jodu, co producent potwierdza przeprowadzonymi badaniami i odpowiednim certyfikatem. Rośnie więc ona w basenach słodkowodnych.
Podsumowanie
Oczywiście wszystkie podane wyżej informacje mają sens tylko w przypadku suplementów wysokiej jakości. Zanieczyszczona hodowla, niedopracowany proces produkcyjny lub niewłaściwe warunki przechowywania suplementów mogą skutecznie zablokować wszystkie minerały i uczynić je niedostępnymi dla enzymów trawiennych.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Jękot B., Hałaszuk P., Rzewińska A., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
- Nuhu A., Spirulina (Arthrospira): An Important Source of Nutritional and Medicinal Compounds, Journal of Marine Biology, 4/2013.
- Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of spirulina microalgae, Natura Foods, 2/2010.
- Żuk E., Skrypnik K., Suliburska J., Analiza wybranych grup produktów spożywczych wzbogaconych w żelazo, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2018.
- Iskra M., Krasińska B., Tykarski A. Magnez – rola fizjologiczna, znaczenie kliniczne niedoboru w nadciśnieniu tętniczym i jego powikłaniach oraz możliwości uzupełniania w organizmie człowieka. Nadciśnienie Tętnicze, 6/2013.
Zostaw komentarz