Aktualizacja: 23 października 2023
Spirulina oceniana jest jako wydajne pożywienie, gdyż zawiera więcej pożywienia na akr niż jakakolwiek inna żywność. Poprzez wprowadzenie jej do naszej diety, stajemy się częścią sposobu na usprawnienie zdrowia naszej planety.
Spis treści
Spirulina jako najbardziej wydajne pożywienie na świecie
Nie bez powodu mówi się, że Spirulina to najbardziej wydajne pożywienie, które można otrzymać. Spirulina jest niebiesko-zieloną mikroalgą hodowaną zarówno w wodzie morskiej, jak i słodkiej. Dzięki temu można delikatnie wpływać na skład chemiczny suplementu, szczególnie w odniesieniu do zawartości jodu. Omawiana alga jest niezwykle cennym źródłem składników odżywczych. Zawiera między innymi:
- białko;
- niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe;
- witaminy;
- minerały;
- antyoksydanty;
- błonnik.
Białko Spiruliny
Dietetycy i specjaliści do spraw żywienia polecają spożywanie białek zwierzęcych, ponieważ to głównie one posiadają komplet niezbędnych aminokwasów w odpowiednich proporcjach, dzięki czemu proteiny są lepiej przyswajalne przez organizm. Istnieje tylko garstka roślin, która posiada zbliżony skład białek, np. soja. Odkryciem ostatnich lat jest jednak Spirulina, która nie tylko posiada sporą ilość pełnowartościowego białka, ale również wiele innych ważnych związków odżywczych. Może być idealnym uzupełnieniem diety osób przebywających na dietach roślinnych. Białko stanowi średnio około 70% całego składu suplementu diety. Dodatkowo nie wywołują one reakcji alergicznych.
Składniki mineralne w Spirulinie
Spirulina zawiera dużą ilość minerałów, co wiąże się z faktem, że wzrasta i rozwija się w wodzie. Szczególne znaczenie przypisuje się zawartości żelaza, wykazuje niezwykle wysoką biodostępność. Żelazo obecne w Spirulinie wchodzi bowiem w kompleks z fikocyjaniną, przez co jest niemal dwukrotnie lepiej przyswajane przez organizm niż żelazo obecne w mięsie. Właśnie z tego względu wiele osób poleca przyjmowanie tego suplementu w przypadku anemii z niedoboru żelaza.
Antyoksydanty w Spirulinie
Kolejnym ważnym składnikiem tej algi jest fikocyjanina – barwnik, któremu Spirulina zawdzięcza charakterystyczny kolor. Stanowi około 1% całej masy. Wykazuje niezwykle silne działanie przeciwutleniające, przez co likwiduje stres oksydacyjny i tym samym przyczynia się do ogólnej poprawy funkcjonowania wszystkich tkanek i układów. To właśnie antyoksydanty są związkami skutecznymi w prewencji chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, depresja czy choroby sercowo-naczyniowe. Dodatkowo, dzięki obecności nie tylko fikocyjaniny, ale również witamin, minerałów, NNKT i błonnika, Spirulina przyczynia się do obniżania objawów chorób już istniejących.
Spirulina jako superfood
Spirulina to niezwykle wydajne pożywienie, ponieważ jest skoncentrowanym źródłem wielu cennych składników odżywczych. Zawiera tak duże ich ilości, że już nawet niewielka porcja suplementu pokrywa dzienne zapotrzebowanie na wiele z nich. Dodatkową zaletą jest fakt, że Spirulina nie dostarcza wyłącznie określonych składników, np. tylko witamin czy wyłącznie błonnika. Jest bogatym kompleksem różnych związków, przez co jej regularna podaż będzie skutkować uzupełnieniem wszystkich niedoborów. Z tego względu uznano ją jako superfood, czyli żywność o wszechstronnych właściwościach.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
- Jękot B., Rzewińska A., Hałaszuk P., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
- Soni R., Sudhakar K., Rana R.,Spirulina – From growth to nutritional product: A review, Trends in Food Science &Technology, 69/2017.
- El-Moataaz S., Ismael H., Abo-Rhyem S., Assessment of Chemical Composition of Spirulina Platensis and its Effect on Fasting Blood Glucose and Lipid Profile in Diabetic Rats, Journal of High Institute of Public Health, 3/2019.
Zostaw komentarz