Aktualizacja: 5 sierpnia 2022
Spirulina jest bardzo wszechstronnie działającym suplementem diety. Dzięki odpowiedniemu składowi jest w stanie równoważyć wiele procesów biochemicznych i przywracać równowagę na wszystkich poziomach organizacji organizmu – od działania na poziomie komórkowym, przez działanie na poziomie tkanek i organów, aż po korekcję funkcjonowania całych układów, a przez to i ustroju jako całość.
Spis treści
Skład Spiruliny
U źródeł skuteczności Spirulina leży jest specyficzny skład chemiczny. Ponieważ suplement ten to po prostu sprasowane i wysuszone komórki glonów, to zawiera on praktycznie to samo, co żywe organizmy (z wyjątkiem oczywiście wody i niewielkich ilości substancji, które ulegają denaturacji lub rozpadowi w czasie suszenia). Nie ma natomiast bardziej złożonych jednostek biochemicznych, mini-reaktorów, niż komórki. W nich znajdują się cenne minerały, witaminy i prowitaminy, pierwiastki śladowe i skomplikowane związki chemiczne, które mogą hamować lub przyspieszać, a także zmieniać kierunek przebiegu niektórych reakcji w ludzkim organizmie. W składzie Spiruliny można wyróżnić między innymi wiele antyoksydantów, NNKT, pełnowartościowe białko oraz błonnik.
Na poziomie komórkowym
Za równowagę na poziomie komórkowym odpowiadają proste substancje chemiczne. Pierwiastki o podstawowym znaczeniu dla prawidłowego funkcjonowania każdej z ludzkich komórek to sód i potas, które odpowiedzialne są za prawidłowe napięcie pomiędzy obiema stronami błony komórkowej. Bez jego utrzymania doszłoby do lizy, czyli rozpadu komórki. Spirulina pomaga zachować równowagę elektrolitową komórek na dwa sposoby. Po pierwsze dostarcza sodu i potasu. Po drugie natomiast, Spirulina ma niezwykłą zdolność oczyszczania organizmu, a więc wpływa na „czystość otoczenia” komórek, eliminując substancje, które mogłyby zaburzyć naturalne procesu przebiegające szczególnie w okolicy błony komórkowej po jej zewnętrznej stronie.
Zobacz również: Spirulina – dlaczego jest tak zdrowa?
Na poziomie tkanek
Zdrowe komórki budują zdrowe tkanki. To jednak nie wszystko, ponieważ komórki tworzące jednostki funkcjonalne na przykład wątroby i trzustki – organów należących do tego samego układu, ale o zupełnie innej funkcji – muszą zawierać pewne specyficzne substancje. Oczywiście wszystkie one powstają wewnątrz komórek, w wysoce wyspecjalizowanych organellach komórkowych i pod dyktando kodu genetycznego, jaki w danej komórce jest aktywny. Jednak żeby jakąkolwiek substancję wyprodukować, trzeba mieć potrzebne składniki.
Spirulina może produkcję specyficzną tkankowo równoważyć, ponieważ dostarcza zróżnicowanych składników: magnezu, boru, jodu, wapnia, sodu, potasu, a nawet śladowych ilości metali szlachetnych (które i u ludzi odgrywają ważną rolę). Dzięki temu do każdej komórki może trafić właściwa substancja. Jest jednak jeszcze jeden ważny aspekt – wszystko (lub prawie wszystko), co produkują komórki, pozostaje w przestrzeni okołokomórkowej. Substancje pochodzące z glonów mają możliwość wiązania na przykład nadmiaru produktów wybranego typu albo równoważenia ich działania.
Na poziomie układów
Zdrowe tkanki mogą tworzyć w pełni funkcjonalny układ, dlatego Spirulina, oddziałując na wszystkie tkanki, przyczynia się do wzrostu sprawności danego układu. Najlepiej widać to na przykładzie układu pokarmowego, który najsilniej reaguje na obecność Spirulina. Zmienia się tempo perystaltyki, zmienia się ilość produkowanych kwasów żołądkowych, a niekiedy również ich pH (oczywiście w granicach fizjologicznych, ponieważ w żołądku znajduje się naturalny bufor, który ogranicza ryzyko zbyt dużych zmian odczynu), stabilizuje się praca narządów wydzielających soki do światła przewodu pokarmowego.
Efektywność Spirulina na układzie kostnym nie jest tak dobrze widoczna. Kościec ulega jednak zasadniczemu wzmocnieniu, a ścięgna napinają się. Także mięśnie otrzymują zastrzyk pożytecznych substancji, więc cały układ ruchu generalnie znajdował się będzie w lepszej kondycji – fakt, że nie każdy to zauważa, wynika z tego, iż ćwiczymy niewiele, więc tak naprawdę i tak rzadko wykorzystujemy wszystkie możliwości kośćca i muskulatury.
Równowaga ustroju
Spirulina oczyszcza organizm i wywiera pozytywny wpływ praktycznie na każdą komórkę w organizmie. W ten sposób powoli, ale systematycznie, poprawia się kondycja organizmu. Nie poczujesz tego oczywiście jako supermocy po przyjęciu dwóch dziennych dawek. Efekt ten pojawia się stopniowo, ale koniec końców zauważalny jest niemal u każdego. Wyrazem tego jest poprawa samopoczucia – ono zależy w równym stopniu od poprawnego funkcjonowania wszystkich tkanek i narządów. Zaś poprawnie, to w terminologii biologicznej i medycznej oznacza to samo, co w sposób zrównoważony. Spirulina przywraca homeostazę organizmu – stan równowagi, dzięki któremu czujemy się dobrze, a każda, najmniejsza komórka organizmu działa tak, jak powinna.
Podsumowanie
Spirulina jest złożonym „produktem”, dlatego na każdego może działać inaczej. W zależności od Twojej konstytucji biologicznej oraz chwilowego stanu organizmu, przywracanie równowagi może potrwać dłużej lub krócej i zacząć się od konkretnego układu albo konkretnej tkanki. Faktem jednak jest, że przyjmując Spirulinę, poprawisz jakość swojego życia. Nie oczekuj cudów, ale czekaj na pozytywne zmiany – one na pewno przyjdą.
Zobacz również: Spirulina w proszku – działanie.
Spirulina Febico – wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
- Jękot B., Hałaszuk P., Rzewińska A., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
- Nuhu A., Spirulina (Arthrospira): An Important Source of Nutritional and Medicinal Compounds, Journal of Marine Biology, 4/2013.
- Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of spirulina microalgae, Natura Foods, 2/2010.
Może ktoś podpowie, na co zwracać uwagę kiedy wybieramy preparaty zawierające w nazwie spirulinę. Spotkałem się w sieci z wieloma produktami, jedne tanie inne bardzo drogie. Które wybrać?