Aktualizacja: 25 października 2023
Wrażenia z przyjmowania Spiruliny są kwestią wysoce indywidualną i subiektywną. Każdy człowiek odczuwa bowiem inaczej swoje zdrowie i inaczej postrzega urodę. Suplementacja wspomnianej algi może wiązać się po części z efektem placebo, co również ma spore znaczenie w odczuwaniu przyjmowania Spiruliny. Należy jednak podkreślić, że jej lecznicze właściwości potwierdzono licznymi badaniami. Osoby przyjmujące algę potwierdzają korzystne zmiany w swoim organizmie.
Wrażenia z przyjmowania Spiruliny
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na pierwszy kontakt konsumenta z algą. On również jest bardzo istotny, ponieważ smak, zapach czy forma produktu wiążą się z tym, czy dany preparat będzie chętnie i regularnie przyjmowany. Powszechnie wiadomo, że produkty nie spełniające indywidualnych wymogów konsumenta nie będą również często przez niego wybierane. Spirulina charakteryzuje się wysoce specyficznym zapachem i smakiem, które nie przez wszystkich są tolerowane. Między innymi z tego względu alga dostępna jest w dwóch postaciach – Spirulina w tabletkach tabletki oraz jako proszek. Spirulina w proszku wybierana jest przede wszystkim przez osoby, które cenią sobie jej zastosowanie w domowych kosmetykach – proszek łatwo dodać do maseczki czy innych produktów. Po proszek sięgają również osoby ceniące sobie walory smakowe algi, znaczna większość konsumentów woli jednak tabletki. Ich przyjmowanie jest bowiem szybsze, dodatkowo nie odczuwa się wówczas smaku czy zapachu algi.
Kolejną istotną kwestią są wrażenia z przyjmowania Spiruliny, które dotyczą zauważalnych we własnym organizmie zmian. Niektórzy odczuwają:
- znaczny przypływ energii;
- polepszenie koncentracji;
- ubytek wagi;
- odczuwalne oczyszczenie organizmu;
- łatwiejsze powstrzymywanie się od jedzenia;
- wzmocnioną odporność organizmu na choroby.
Spirulina jest doskonała dla ludzi w każdym wieku, włącznie z dziećmi. Starsze osoby przyznają, że jest łatwo przyswajalna. Sportowcy twierdzą że dostarcza energii, zwiększa wytrzymałość i przyspiesza regenerację po wysiłku fizycznym. Znanych jest wiele historii poprawy zdrowia w chorobach zagrażających życiu. Korzystne zmiany wyglądu są zauważalne przez osoby dbające o urodę. Potwierdzają one, że stosowanie Spiruliny wraz z domowymi kosmetykami (a także jej suplementacja) znacznie poprawia kondycję włosów oraz jakość skóry.
Zobacz również: Spirulina – dlaczego jest tak zdrowa?
Czy warto przyjmować Spirulinę?
Wrażenia z przyjmowania Spiruliny są wprawdzie indywidualne, to jednak jej działanie można potwierdzić gołym okiem. Zmiany w wyglądzie są zauważalne, zaś zmiany wewnątrz organizmu można potwierdzić licznymi badaniami. Regularne przyjmowanie Spiruliny obniża bowiem zbyt wysokie ciśnienie krwi (co można ocenić ciśnieniomierzem), a także poprawia parametry krwi (co można ocenić podczas badania krwi).
Spirulina jest suplementem diety całkowicie bezpiecznym, przez co mogą po nią sięgać także dzieci, osoby starsze czy kobiety w ciąży. Dietetycy i specjaliści do spraw żywienia zachęcają do przyjmowania zdrowych, naturalnych suplementów diety, takich jak Spirulina. Z pewnością nie zaszkodzą one konsumentowi, a mogą w dużym stopniu poprawić funkcje jego tkanek, narządów czy układów.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Mishra T., Joshi M., Singh S., Jain P., Kaur R., Ayub S., Kaur K., Spirulina: the beneficial algae, International Journal of Applied Microbiology Science, 2/2013.
- Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
- Zdrojewicz Z., Idzior A., Kocjan O., Spirulina i błonnik witalny a leczenie otyłości, Medycyna Rodzinna, 1/2018.
- Sharoba A., Nutritional value of spirulina and its use in the preparation of some complementary baby food formulas, Journal of Food and Dairy Sciences, 4/2014.
Zostaw komentarz