Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 24 października 2023

Czy Spirulina zawiera minerały jonowe i koloidalne?Spirulina jest popularnym suplementem diety, który zawiera nie tylko witaminy, antyoksydanty i białka, ale również minerały czy błonnik. Normalne jedzenie może być ubogie lub nie zawierać w ogóle najpotrzebniejszych minerałów z powodu hodowli na wyjałowionej glebie. Wiele poszczególnie odizolowanych suplementów mineralnych nie jest dobrze przyswajalnych i wykorzystywanych przez organizm.

Jakie minerały zawiera Spirulina?

Spirulina rośnie w wodzie wzbogacanej śladowymi ilościami minerałów w postaci jonowej. Są one absorbowane i odpowiednio przetwarzane przez Spirulinę. Składniki mineralne przetworzone w ten sposób są bardzo dobrze przyswajalne przez organizm. Innymi słowy, przenoszone w swojej naturalnej formie organicznej przez Spirulinę, minerały są chelatowane aminokwasowo i przez to niezwykle łatwo przyswajalne przez organizm ludzki. Odżywiają i wzmacniają działanie enzymów w naszym organizmie. Wykazano, że Spirulina zawiera następujące minerały:

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak bogatym źródłem wielu minerałów jest Spirulina. Wykazano, że zawiera ona nawet dwukrotnie więcej wapnia niż pełne mleko oraz pięciokrotnie więcej żelaza niż szpinak. Dzięki temu można dostarczyć odpowiednie ilości tych składników nawet stosując niewielkie dawki dziennie omawianego suplementu. Jest to idealne rozwiązanie przede wszystkim dla osób z niedoborami pokarmowymi.

Należy wspomnieć, że nie wszystkie pierwiastki występują zawsze w każdym rodzaju Spiruliny. Takim pierwiastkiem jest jod. Jego duże ilości zawarte są w algach morskich, jednak te hodowane w wodzie słodkowodnej praktycznie go nie posiadają. To przemyślany zabieg, aby każdy konsument mógł cieszyć się właściwościami Spiruliny, nawet jeśli ze względów zdrowotnych nie może przyjmować jodu (np. przy nadczynności tarczycy).

Zobacz również: Spirulina morska a słodkowodna – podobieństwa i różnice.

Dlaczego minerały są tak ważne?

Składniki mineralne zalicza się do biomateriałów, związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek, tkanek i układów organizmu. Dzieli się je na makroelementy i mikroelementy. Wszystkie one muszą być dostarczane do organizmu w ilościach pokrywających dzienne zapotrzebowanie. Do najważniejszych funkcji minerałów zalicza się:

  • utrzymywanie prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej, a tym samym utrzymywanie homeostazy organizmu;
  • tworzenie środowiska w płynie międzykomórkowym i wewnątrzkomórkowym;
  • wzmacnianie kości;
  • poprawa czynności mięśni i przewodnictwa tkanki nerwowej;
  • budowanie skóry, włosów i paznokci;
  • przyspieszanie gojenia się ran;
  • budowanie wielu aminokwasów, hormonów czy enzymów.

Szacuje się, że około 70% produktów spożywczych, które obecnie jemy, jest przetworzonych przemysłowo i w procesie tej obórki straciło wiele mikroskładników odżywczych. Wysoko przetworzone produkty z supermarketu dostarczają jednak dwa razy więcej tłuszczu, 10 razy więcej cukru, 1/3 witamin oraz połowę minerałów i mikroelementów w porównaniu do puli, którą powinno się spożywać. Wszystko to ma swoje negatywne skutki. Przede wszystkim osłabia się układ odpornościowy organizmu oraz zmniejsza się wydajność układu immunologicznego. Zaburzenia na poziomie komórkowym powodują brak równowagi wewnętrznej organizmu, czyli wahania homeostazy. Wszystko to w znacznym stopniu osłabia wydajność wielu narządów. Zauważa się także zmiany skórne czy osłabienie kondycji włosów.

Polecane produkty

Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  2. Ekiert K., Dochniak M., Superfoods – idealne uzupełnienie diety czy zbędny dodatek?, Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne, 5/2015.
  3. Jopp A., Minerały niezbędne w codziennej diecie, Wydawnictwo Vital, Białystok 2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami