Aktualizacja: 24 października 2023
Wiele osób decydujących się na rozpoczęcie suplementacji mikroalg zastanawia się, czy Spirulina jest bezpieczną algą. Wynika to przede wszystkim z faktu, że mimo swoich drogocennych składników i właściwości, Spirulina wciąż nie jest tak popularna, jak na to zasługuje. Nowości zawsze wiążą się z pytaniami, na które warto znać odpowiedź.
Czy Spirulina jest bezpieczną algą?
Spirulina charakteryzuje się długą historią bezpiecznego spożywania. Aztekowie spożywali Spirulinę w Meksyku już ponad 5 wieków temu. Mieszkańcy Afryki spożywali Spirulinę rosnącą w tamtejszych jeziorach. Przez ostatnie 20 lat, miliony ludzi na całym świecie korzysta z jej właściwości jako bezpiecznego suplementu żywnościowego. W istocie, Narody Zjednoczone oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalecają Spirulinę jako bezpieczny i odżywczy środek dla dzieci.
Zobacz również: Spirulina dla dzieci – korzyści dla zdrowia i rozwoju.
Przeprowadzono wiele badań mających na celu wykazanie bezpieczeństwa Spiruliny. Na początku warto przedstawić wyniki badań oceniających jednorazowe spożycie większej ilości tego suplementu diety. Brano pod uwagę wpływ na nerki, wątrobę i układ rozrodczy. Po jednorazowym przyjęciu większej dawki nie odnotowano żadnych negatywnych skutków ubocznych u każdego badanego. Co więc z długotrwałym, regularnym przyjmowaniem Spiruliny? Przeprowadzono badania również w tym kierunku. Badani przyjmowani Spirulinę każdego dnia przez okres 6 miesięcy. Po upływie tego czasu oceniono kilkanaście parametrów, w tym morfologię krwi, wydolność organizmu, skład tkanki tłuszczowej czy przewodnictwo nerwowe. Nie tylko nie zauważono żadnych negatywnych skutków ubocznych, ale wręcz przeciwnie – wiele spośród badanych parametrów uległo znacznej poprawie.
Można zatem podsumować, że suplementacja Spiruliny jest zupełnie bezpieczna bez względu na fakt, czy będzie odbywać się jednorazowo, czy długotrwale. Należy jednak pamiętać, że wyłącznie regularne jej spożycie przyniesie oczekiwane efekty zdrowotne.
Przeciwwskazania do przyjmowania Spiruliny
W związku z faktem, że omawiany suplement jest w pełni bezpieczny, mogą po niego sięgać nawet dzieci, osoby starsze czy kobiety w ciąży i karmiące piersią (po zgodzie lekarza). Należy jednak pamiętać, że jak w przypadku każdego produktu – również naturalnego, istnieją pewne przeciwwskazania do jego przyjmowania. W przypadku Spiruliny takimi przeciwwskazaniami są między innymi choroby autoimmunologiczne. Dodatkowo, biorąc jednocześnie niektóre leki warto sprawdzić, czy nie wchodzą one w interakcję ze składnikami Spiruliny. Przykładem takich leków są np. leki immunosupresyjne.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Byczyński Ł., Duliński R., Poniewska D., Szczepanik O., Wpływ dodatku Spiruliny na zawartość wybranych metali i karotenów w kulkach alginianowych, Superfoods with mikroalgae, 9/2018.
- Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
- Zdrojewicz Z., Idzior A., Kocjan O., Spirulina i błonnik witalny a leczenie otyłości, Medycyna Rodzinna, 1/2018.
- Krasnowska G., Sikora T., Suplementy diety a bezpieczeństwo konsumenta, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 4/2011.
- Bashir S., Sharif M., Javed M., Amjad A., Khan A., Shah F., Khalil A., Safety assessment of Spirulina platensis through sprague dawley rats modeling, 1/2019.
Zostaw komentarz