Aktualizacja: 25 października 2023
Spirulina a zioła to zupełnie dwa różne surowce. Różnice te pojawiają się już na poziomie składu chemicznego, a kończą się na sposobie przyjmowania obu produktów. Dodatkowo nie należy pomijać faktu, że Spirulina jest algą, zaś zioła to surowce roślinne, np. łodygi, liście czy kwiaty.
Spirulina a zioła – różnice
Zioła mają aktywne poszczególne składniki które poprawiają stan zdrowia. Dla przykładu jeżówka purpurowa (Echinacea) pomaga w zwalczaniu przeziębienia i grypy. Największy odsetek składników występujących w większości ziół dotyczy związków o działaniu antyoksydacyjnym – saponin, glikozydów, kwasu krzemowego, kwasy organiczne, związków śluzowych, chlorofili, fikocyjanin czy minerałów. W niektórych spotkać można również niektóre witaminy. Spirulina natomiast charakteryzuje się nieco bogatszym składem niż większość ziół. Zawiera cenne składniki takie jak:
- liczne minerały (również jod w zależności od wody użytej do produkcji, który jest rzadko spotykany w produktach spożywczych);
- witaminy;
- błonnik pokarmowy;
- fikocyjanina;
- niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.
Ilość tych składników jest bardzo duża. Spirulina posiada tak wysokie stężenie niektórych związków, że jej suplementacja pokrywa dzienne zapotrzebowanie na nie. Dzięki temu Spirulina nie tylko jest produktem poprawiającym parametry zdrowotne, ale również jest produktem spożywczym – szczególnie korzystnym dla osób niedożywionych czy wykazujących niedobory poszczególnych składników odżywczych.
Stosowanie Spiruliny i ziół
Niektóre zioła powinny być przyjmowane jedynie przez krótki okres ze względu na działanie uboczne. Spirulina, która jest zdrowa, może być spożywana każdego dnia. Działa na różne sposoby wzmacniając i bilansując nasze zdrowie, oferując bogaty w składniki odżywcze pokarm, głęboko odżywiający nasze ciało. Wspomaga budowanie solidnego fundamentu, dzięki któremu jesteśmy mniej podatni na atakujące nas bakterie i wirusy. Ma taki potencjał, że wystarczy przyjmować tylko kilka gramów dziennie żeby zauważyć efekty zaledwie już po około dwóch tygodniach.
Dodatkowo należy pamiętać, że Spirulinę zaliczono do suplementów diety całkowicie bezpiecznych. Mogą po nią sięgać nawet dzieci powyżej 6. roku życia oraz kobiety w ciąży czy karmiące piersią. Stosowanie ziół powinno być zaś przemyślane. Zioła również są zdrowe i w dużej mierze bezpieczne, jednakże niektóre mogą powodować skutki uboczne. Przykładowo, szałwia negatywnie wpływa na laktację, przez co powinny jej unikać kobiety karmiące piersią. Natomiast duże spożycie tymianku może się okazać niebezpieczne w przypadku zagrożonych ciąż. Niektóre zioła mogą także wchodzić w interakcję z lekami, przy czym nie ma takiej możliwości przy stosowaniu Spiruliny.
Zobacz również: Spirulina w ciąży – dlaczego warto ją przyjmować?
Spirulina czy zioła?
Nie ma sensu wybierać między tymi dwoma produktami, ponieważ stosowanie każdego z nich posiada duże zalety. Powyżej przedstawiono jedynie różnice między algą, a ziołami. Nie należy pomijać spożywania ziół, np. pod postacią przypraw czy naparów ziołowych, gdyż od wieków ceni się ich lecznicze, korzystne działanie. Osoby chcące jednak jeszcze bardziej poprawić urodę, zdrowie fizyczne oraz zdrowie psychiczne powinny sięgnąć po Spirulinę, która w dużym stopniu odżywi organizm od środka.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Ellison S., Zdrowa i naturalna suplementacja, Wydawnictwo Vital, Białystok 2018.
- Piasek A., Bartoszek A., Namieśnik J., Substancje pochodzenia roślinnego przeciwdziałające kardiotoksyczności towarzyszącej chemioterapii nowotworów, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 63/2009.
- Dobros N., Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym, Postępy Fitoterapii, 3/2017.
- Pursell J., Lecznicze rośliny dziko rosnące, Wydawnictwo Vital, Białystok 2017.
Zostaw komentarz