Trycholog to specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem problemów skóry głowy oraz włosów. Nie jest to dermatolog, ponieważ w zakres jego zainteresowań nie wchodzą pozostałe partie ciała. Jeśli więc dana osoba zmaga się z łojotokowym zapaleniem skóry, powinna konsultować się zarówno z dermatologiem (celem leczenia zmian na ciele), jak i z trychologiem (celem leczenia zmian na owłosionej skórze głowy).
Trycholog – czym się zajmuje?
Przede wszystkim trycholog analizuje stan skóry głowy, ocenia kondycję cebulek włosów i grubość włosów oraz sprawdza, w jakiej fazie (wzrostu czy wypadania) znajduje się większość włosów. Aby było to możliwe posługuje się urządzeniami, które mają możliwość wielokrotnego powiększenia obrazu. Problemy, z którymi można (a wręcz warto) udać się do trychologa, to m.in.:
- łojotokowe zapalenie skóry głowy;
- łupież;
- zbyt szybko przetłuszczające się włosy.
- łuszczyca skóry głowy;
- nadmierne wypadanie włosów, łysienie plackowate, łysienie androgenowe, łysienie spowodowane stresem i inne jego rodzaje;
- grzybica skóry głowy.
Zdecydowanie najczęściej udajemy się jednak do trychologa z problemem nadmiernego wypadania włosów. Trycholog posiada wiedzę i umiejętności, dzięki którym sprawnie odnajduje przyczynę problemu.
Wizyta u trychologa
Pierwsza wizyta u trychologa rozpoczyna się szczegółowym wywiadem. Bardzo ważne są pytania odnośnie:
- domowej pielęgnacji włosów i skóry głowy (wraz z nazwami kosmetyków i ich składem, częstotliwością mycia włosów oraz wykonywanymi zabiegami pielęgnacyjnymi);
- stanu zdrowia (choroby przewlekłe własne i występujące w rodzinie, przyjmowane leki i suplementy diety);
- poziomu stresu w życiu codziennym. Stres jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów oraz zaostrzenia chorób przewlekłych.
Należy jednak wiedzieć, że włosy nie wypadają od razu. Jeśli przeżywamy bardzo stresujący okres w życiu, włosy zaczną wypadać dopiero po 2-3 miesiącach jako reakcja na stres. To czas, jaki cebulki potrzebują na obumarcie, a włosy na wysunięcie się z nich.
Do trychologa warto przyjść już z kompletem badań krwi i moczu. Najważniejsze jest, aby sprawdzić poziom witaminy D, hormonów płciowych, hormonów tarczycy, kortyzolu, witaminy B12, cynku oraz ferrytyny. Często istnieją gotowe już pakiety badań sprawdzające wszystkie te parametry. Dzięki temu diagnostyka będzie krótsza. Jeśli przyjdziemy bez badań, profesjonalny i rzetelny trycholog i tak zaleci badania.
Następnie odbywa się szczegółowa diagnostyka skóry głowy i włosów. Trycholog posługuje się specjalnymi urządzeniami diagnostycznymi, dzięki którym można ocenić między innymi:
- obecność stanów zapalnych w obrębie skóry głowy;
- tempo wzrostu włosów i % włosów, jaki znajduje się w fazie wzrostu oraz w fazie wypadania;
- kondycję cebulek włosów i kondycję łodygi włosa wraz z przyleganiem łusek do łodygi;
- wszelkie patologiczne zmiany w obrębie skóry głowy;
- poziom nadprodukcji sebum.
Takie urządzenia mają możliwość powiększania tkanek nawet 500-krotnie. Na podstawie wyników badań laboratoryjnych oraz wyników badań trychologicznych specjalista dobiera leczenie.
Leczenie trychologiczne
Podstawą leczenia każdego problemu trychologicznego jest świadoma pielęgnacja. Często popełniamy podstawowe błędy podczas mycia czy suszenia włosów, nawet o tym nie wiedząc. Trycholog krok po kroku dobierze optymalne dla nas techniki pielęgnacji włosów oraz zaproponuje najlepsze kosmetyki, również dobrane indywidualnie. Nawet naturalne, ekologiczne szampony czy odżywki nie będą idealne dla każdego. Podczas ich wyboru należy kierować się wieloma czynnikami.
Jednak leczenie trychologiczne to nie tylko świadoma pielęgnacja. W gabinecie tego specjalisty znajdują się różne urządzenia, za pomocą których wykonuje się zabiegi na skórę głowy. Największą popularnością cieszą się: naświetlanie skóry głowy z wykorzystaniem filtrów o określonym kolorze, peelingi trychologiczne, masaże skóry głowy, ultradźwięki, mezoterapia, infuzje tlenowe oraz sonoforeza.
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Słupek W., Trychologia i kosmetologia w praktyce. Wybrane aspekty, Wydawnictwo Medicon, Gdańsk 2019.
- Musiał C., Trychologia kosmetologiczna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
Zostaw komentarz