Psychoterapeuta to specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń oraz problemów, których podłoże znajduje się w głowie pacjenta. Innymi słowy, w obszarze jego zainteresowań znajdują się problemy natury psychicznej, wynikające ze stresu oraz związane z nadmiernym przeżywaniem niektórych wydarzeń w życiu. Z pomocy psychoterapeuty można skorzystać w ramach NFZ.
Spis treści
Psychoterapeuta – czym się zajmuje?
Psychoterapeuta zajmuje się diagnozowaniem i terapią różnego rodzaju problemów natury psychicznej. Zaliczamy do nich między innymi:
- niektóre zaburzenia osobowości, np. osobowość narcystyczna, osobowość borderline;
- zaburzenia odżywiania;
- stany lękowe, fobie;
- zbyt intensywne przeżywanie stanów lękowych;
- uzależnienia;
- zespół stresu pourazowego;
- niektóre dewiacje seksualne, nimfomania;
- zaburzenia nastroju;
- nerwicę;
- kleptomanię;
- nadmierną agresję, szybkie wpadanie w złość.
Do psychoterapeuty warto wybrać się w następujących przypadkach:
- kłopoty zdrowotne, których przyczyn nie udało się zidentyfikować podczas szczegółowych badań diagnostycznych, np. zespół jelita drażliwego, u którego podłoża leży m.in. nadmierny stres w życiu;
- chęć dokonania zmian w życiu, począwszy od zmiany własnego nastawienia;
- bolesne wspomnienia, doznane krzywdy, których nie można zapomnieć;
- częste koszmary nocne, bezsenność;
- poczucie zablokowania rozwoju osobistego, ciągłe zmęczenie i przygnębienie, brak odczuwania radości z życia, brak motywacji;
- poczucie osamotnienia i niezrozumienia;
- częste konflikty z innymi osobami;
- skrajny introwertyzm.
Jednocześnie warto pamiętać, że psychoterapeuta nie może wystawiać recept. Jeśli pojawia się konieczność przyjmowania leków dostępnych na receptę może skierować pacjenta do psychiatry.
Jak wybrać psychoterapeutę?
Przede wszystkim w psychoterapii liczy się relacja i więź między pacjentem a specjalista. Dlatego już podczas pierwszej wizyty można stwierdzić czy pacjent dobrze czuje się w towarzystwie danego psychoterapeuty i czy nie ma oporów przed rozmową z nim. Ważne jest poczucie bezpieczeństwa, prywatności i zrozumienia. Nie każdy psychoterapeuta będzie odpowiedni dla każdego pacjenta. Poza usposobieniem liczy się nurt, w którym pracuje specjalista. Niekiedy, aby znaleźć odpowiedniego dla siebie psychoterapeutę należy udać się na wizytę do kilku różnych specjalistów pracujących z wykorzystaniem rozmaitych nurtów.
Wizyta u psychoterapeuty?
Przebieg wizyty może różnić się w zależności od tego, jakim nurtem pracuje specjalista. Niekiedy to psychoterapeuta zadaje pytania, prowadzi dialog i inicjuje rozmowę, innym razem pozostawia „wolną rękę” pacjentowi i tym samym podczas wizyty odzywa się bardzo mało. Psychoterapeuta może rozpoczynać proces terapeutyczny od zrozumienia przeszłości pacjenta (cofa się aż do czasów dzieciństwa), zaś pracując innymi nurtami skupia się na teraźniejszości i przyszłości. Zawsze jednak wizyta ma charakter rozmowy.
Należy mieć na uwadze, że nigdy nie wystarczy jedna wizyta u psychoterapeuty, aby pozbyć się swoich problemów. Wizyty muszą odbywać się w charakterze cykli, w zależności od rodzaju problemu trwających kilka miesięcy lub nawet kilka lat.
Psycholog a psychoterapeuta
Psychologia i psychoterapia to dziedziny bliskoznaczne, jednak nie należy ich ze sobą mylić. Psychoterapeuta musi legitymować się wyższym wykształceniem w stopniu magisterskim, a więc musi ukończyć studia o profilu społecznym, humanistycznym lub medycznym. Następnie wykonuje specjalistyczne, 4-letnie szkolenie podyplomowe zakończone egzaminem. Tym samym może wybrać nurt naukowy, który najbardziej go interesuje, np. poznawczo-behawioralny, i pracować z pacjentem bazując właśnie na nim. Z kolei psychologiem może zostać każda osoba, która ukończyła 5-letnie studia magisterskie. Nie ma obowiązku dalszego kształcenia się.
Różnicę widać również podczas pracy z pacjentem. Psycholog wykonuje testy psychologiczne, wydaje orzeczenia i opinie do sądu oraz precyzuje diagnozę psychologiczną pomocną w leczeniu neurologicznym czy psychiatrycznym. Z kolei psychoterapię proponuje się pacjentom z problemami takimi jak zaburzenia lękowe czy zaburzenia osobowości.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Jones D., Psychoterapia krótkoterminowa, 2012.
- Grzesiuk L., Psychoterapia – teoria, Wydawnictwo Eneteia, Warszawa 2005.
Zostaw komentarz