Kolagen do picia
Kolagen do picia

PerinatologiaPerinatologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką i leczeniem problemów związanych z życiem w okresie perinatalnym (płodowym), jak również analizująca rozwój płodu i inne zjawiska na tak wczesnym etapie życia. Opieka perinatologiczna dotyczy zarówno kobiety ciężarnej, jak i nienarodzonego jeszcze dziecka.

Perinatologia – czym się zajmuje?

Mówiąc w skrócie, perinatologia zajmuje się wszystkimi aspektami związanymi z życiem płodowym. Wymieniając natomiast bardziej szczegółowo, są to:

  • określenie najlepszych sposobów prowadzenia ciąży, w tym ustalanie kalendarza badań kontrolnych, poszerzanie diagnostyki prenatalnej, jeśli jest to konieczne, proponowanie wcześniejszego rozwiązania w razie zagrożenia życia płodu czy matki;
  • zlecenie koniecznych badań na etapie ciąży, w tym również tych bardziej szczegółowych, na przykład badań genetycznych;
  • przeprowadzanie wewnątrzmacicznych zabiegów i procedur diagnostycznych oraz terapeutycznych, a także kwalifikowanie do nich;
  • pomoc w wyborze sposobu porodu (cięcie cesarskie, poród siłami natury) w zależności od sytuacji oraz mając na uwadze dobro zarówno matki, jak i dziecka;
  • diagnostyka wad wrodzonych i zespołów genetycznych nawet na wczesnych etapach ciąży;
  • współpraca z neonatologami i innymi specjalistami, aby w razie konieczności jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie już w momencie narodzin dziecka lub w pierwszych dniach jego życia.

Zagadnienia z zakresu perinatologii są niezwykle szerokie i obejmują między innymi anatomię, fizjologię, zmiany biochemiczne i hormonalne zachodzące w organizmie ciężarnych, choroby i patologię ciąży, diagnostykę zarówno rozwijającego się płodu, jak i kobiet ciężarnych. Perinatologia jest jedną ze specjalizacji medycznych, a od 2018 roku jej konsultantem krajowym jest Mirosław Wielgoś.

Perinatologia a ginekologia i położnictwo

Niektóre osoby mogą zastanawiać się, czym zatem różni się perinatologia od ginekologii i położnictwa, które również zajmują się zarówno nienarodzonym jeszcze dzieckiem, jak i kobietą ciężarną. Różnice te są jednak spore. Sama ginekologia zajmuje się przede wszystkim diagnostyką i leczeniem schorzeń kobiecych narządów rodnych, również u tych kobiet, które nie są w ciąży i nie planują posiadania potomstwa. Natomiast od klasycznego położnictwa różni perinatologię przede wszystkim poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób sprawować opiekę nad ciężarną i jej dzieckiem, aby nie tylko urodziło się ono w dobrym stanie, ale także, aby z pierwszych latach swojego życia rozwijało się prawidłowo pod względem fizycznym i psychicznym. Należy wiedzieć, że perinatologia jest pod dziedziną położnictwa.

Jak zostać perinatologiem?

Aby zostać lekarzem perinatologiem, należy ukończyć 6-letnie studia medyczne na wydziale lekarskim, a następnie odbyć specjalizację II stopnia właśnie z perinatologii. I stopień dotyczy ginekologii i położnictwa. Odbycie obu specjalizacji trwa łącznie 7 lat. Można zatem podsumować, że włącznie ze studiami perinatolog kształci się aż 13 lat. Dzięki temu może jednak oferować swoim pacjentkom maksymalną opiekę, zgodnie z najnowszymi wymaganiami klinicznymi oraz wiedzą.

Program KOC – darmowe prowadzenie ciąży

Aktualnie każda kobieta ciężarna ma prawo do darmowego prowadzenia ciąży w ramach NFZ, nawet jeśli nie jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym. Ogromną popularnością cieszy się skoordynowana opieka nad kobietą ciężarną (KOC), a więc opieka perinatalna, ale również ta w okresie połogu (do 6. tygodnia po porodzie). W ramach KOC każda ciężarna może liczyć m.in. na:

  • kompleksowy plan opieki przedporodowej;
  • plan porodu modyfikowany odpowiednio do sytuacji zdrowotnej ciężarnej;
  • doradztwo w zakresie łagodzenia bólu poporodowego;
  • praktyczne i teoretyczne przygotowanie do nadchodzącego porodu, połogu, karmienia piersią, opieki nad noworodkiem.

W dużej mierze zajmują się tym właśnie perinatolodzy. Aby skorzystać z programu, należy udać się do przychodni i podpisać odpowiedni formularz.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Berghella V., Perinatologia według zasad EBM, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2023.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami