Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 27 marca 2023

GinekologGinekolog to lekarz specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób narządów rodnych u kobiet. Dziewczęta, które rozpoczęły już miesiączkowanie oraz kobiety dojrzałe powinny raz w roku uczęszczać na badania kontrolne do ginekologa, nawet, jeśli są zdrowe. Aby skorzystać z pomocy tego specjalisty w ramach NFZ nie jest potrzebne skierowanie.

Czym zajmuje się ginekolog?

Ginekolog diagnozuje i leczy między innymi następujące kobiece problemy zdrowotne:

Ginekolog może również zajmować się kontrolą przebiegu ciąży i przygotowaniem kobiety do porodu. Wówczas tytułuje się go ginekologiem-położnikiem.

Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Choć wizyta u ginekologa kojarzy się ze stresem i wstydem, w jej przebiegu nie ma nic niezwykłego. Do wszelkich wykonywanych czynności lekarz podchodzi w pełni profesjonalnie, dbając o właściwą atmosferę w gabinecie. Wizyta zawsze rozpoczyna się szczegółowym wywiadem. Padają pytania dotyczące pierwszej i ostatniej miesiączki, współżycia, ogólnego stanu zdrowia i chorób, przyjmowanych leków oraz dolegliwości kobiecych, jeśli takie występują. Następnie przeprowadza się tradycyjne badanie ginekologiczne, na które składają się:

  • ocena wyglądu pochwy i szyjki macicy przy użyciu wziernika;
  • badanie manualne, per vaginam;
  • cytologia – pobranie materiału komórkowego z kanału szyjki macicy, niezbędne w diagnostyce nowotworów;
  • USG przezpochwowe lub przezbrzuszne;
  • badanie manualne piersi lub USG piersi.

Po zakończeniu badania pacjenta ubiera się i ponownie rozmawia z lekarzem. Specjalista relacjonuje przebieg badania i opisuje stan zdrowia. Na życzenie pacjentki może przepisać środki antykoncepcyjne. Jeśli jest to konieczne, zleca bardziej zaawansowane metody diagnostyczne np.przy podejrzeniu patologii. Wizyta kontrolna powinna odbywać się raz w roku, jednak kobiety z grup ryzyka powinny uczęszczać do ginekologa raz na 6 miesięcy.

Badanie ginekologiczne dziewicy

Jeśli kobieta jest dziewicą, powinna poinformować o tym lekarza na początku wizyty. Badanie przeprowadzane jest jeszcze delikatniej, przy użyciu znacznie mniejszych wzierników. W określonych przypadkach z użycia wzierników wręcz się rezygnuje. Badanie manualne w przypadku dziewic może odbywać się przez odbyt (per rectum). USG przezpochwowe zamieniane jest często na USG przezbrzuszne.

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Planując wizytę u ginekologa należy przygotować odpowiedzi na pytania dotyczące:

  • daty ostatniej miesiączki;
  • długości trwania miesiączek;
  • przyjmowanych leków;
  • daty ostatniego badania ginekologicznego (jeśli to nasza pierwsza wizyta u danego ginekologa).

Należy zadbać o higienę okolicy intymnej, jednak owłosienie nie jest przeszkodą w badaniu. Do ginekologa można udać się bez względu na to, czy miesiączkujemy. Okres nie jest przeciwwskazaniem, w niektórych przypadkach jest wręcz zalecany. Dla większego komfortu można założyć spódnicę, sukienkę lub tunikę, aby nie było konieczności rozbierania się całkiem do naga. Wówczas wystarczy jedynie zdjąć bieliznę i podciągnąć odzież do góry. W dzisiejszych czasach w gabinetach ginekologicznych pacjenta może jednak skorzystać z jednorazowej spódniczki, która zasłania miejsca intymne.

Jeśli posiadamy wyniki badań (morfologia, badania hormonów, wcześniejsze USG przydatków, tomografia komputerowa miednicy mniejszej itd.) należy zabrać je ze sobą. Wizyta u ginekologa trwa zwykle 20-30 minut. To idealny czas, aby zadać lekarzowi nurtujące nas pytania dotyczące swojego stanu zdrowia. Jeśli chcemy otrzymać receptę na kontynuację antykoncepcji, warto przypomnieć sobie nazwę stosowanego preparatu.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Pietryga M., Ultrasonografia w ginekologii i położnictwie, Wydawnictwo Exemplum, 2020.
  2. Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami