Flebolog to lekarz specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób układu żylnego. Są one niezwykle częste w dzisiejszych czasach, ponieważ częstotliwość ich występowania wzrasta wraz z czynnikami takimi jak: siedzący tryb życia, niski poziom aktywności fizycznej, przyjmowanie leków, problemy z krzepnięciem krwi, niezdrowa dieta i wiele innych, związanych z rozwojem cywilizacji.
Spis treści
Flebolog – czym się zajmuje?
Szacuje się, że aż 40% kobiet oraz 30% mężczyzn w Polsce zmaga się z mniej lub bardziej poważnymi problemami żył. Ponadto szacuje się, że aż 2% całej populacji w Polsce cierpi na owrzodzenia żylne. Flebolog zajmuje się przede wszystkim diagnostyką i leczeniem chorób takich jak:
- stany zapalne żył;
- zakrzepica żył głębokich lub zakrzepica żył powierzchownych;
- żylaki;
- niewydolność żylna miednicy;
- pajączki naczyniowe;
- żylne zespoły uciskowe powstające wskutek utrudnionego odpływu krwi żylnej;
- hemoroidy, zwane również żylakami odbytu;
- żylaki powrózka nasiennego;
- zespół dziadka do orzechów;
- zespół pozakrzepowy;
- uczucie ciężkości nóg;
- owrzodzenia żylne.
I wszystkich innych, które wiążą się z nieprawidłową budową lub funkcją naczyń krwionośnych. Najczęściej tego typu problemy dotyczą naczyń krwionośnych kończyn dolnych, co wiąże się z ich fizjologicznie gorszym ukrwieniem. Zwłaszcza, jeśli prowadzimy siedzący tryb życia, w przebiegu którego pompa mięśniowa kończyn dolnych nie funkcjonuje w sposób wydajny.
Wizyta u flebologa – jak wygląda?
Aby skorzystać w pomocy flebologa w ramach NFZ należy posiadać skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Można również udać się na wizytę prywatną, jednak wówczas samodzielnie pokrywamy jej koszt. Wizyta rozpoczyna się szczegółowym wywiadem oraz oględzinami kończyn dolnych pacjenta. Kluczowe są jednak badania obrazowe, jako że naczynia krwionośne nie są widoczne gołym okiem. Podstawą jest badanie USG Dopplera, pozwalające zobrazować żyły i tętnice za pomocą fali ultrasonograficznej.
Równie istotne są jednak badania krwi i badanie moczu, zwłaszcza pod kątem D-dimerów, czasu potrombinowego, czasu częściowej tromboplastyny oraz kreatyniny. W skrajnych przypadkach diagnostykę uzupełnia się o inwazyjną angiografię wykonywaną w przypadku podejrzenia chorób tętnic, wskutek których rozwija się niedokrwienie narządów wewnętrznych.
Kiedy udać się do flebologa?
Wizytę u flebologa powinny zainicjować objawy takie jak:
- częste skurcze łydek, którym towarzyszy ich zasinienie;
- owrzodzenia w obrębie podudzi, ciężko gojące się rany tej okolicy;
- brązowe przebarwienia skóry, najczęściej lokalizujące się przy kostkach stóp;
- obrzęki kończyn dolnych;
- grube, widoczne żyły w obrębie kończyn dolnych;
- mrowienie i drętwienie kończyn podczas dłuższego siedzenia w jednej pozycji;
- pajączki na ciele;
- świąd podudzi.
W ramach profilaktyki zdrowotnej warto udać się do flebologa w sytuacjach, gdy choroby żylne często pojawiają się w rodzinie.
Wizyta u flebologa – koszt
Z pomocy flebologa można skorzystać w ramach NFZ, jednak średni czas oczekiwania na wizytę szacuje się na około 260 dni. Z tego względu wielu pacjentów decyduje się na wizytę prywatną. Wówczas jej koszt wynosi około 200-250 zł. Należy pamiętać, że ewentualne badania dodatkowe również są płatne prywatnie. Przykładowo, średni koszt USG Dopplerowskiego to około 150-170 zł.
Jak leczy się choroby żył?
Samodzielne leczenie chorób żył nie jest możliwe. Aby było ono bezpieczne i skuteczne zawsze należy skonsultować się z flebologiem. Leczenie obejmuje przede wszystkim zabiegi laserowe, operacyjne i ostrzykiwania – w zależności od rodzaju przypadłości. Bardzo często pacjent otrzymuje farmakoterapię (leki dostępne na receptę) mającą na celu rozrzedzenie krwi. Niezbędnym uzupełnieniem leczenia jest postępowanie domowe – picie przynajmniej 1,5 l wody dziennie (aby rozrzedzić krew), zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, unikanie długotrwałego siedzenia w bezruchu czy unikanie stresu. Przy chorobach żył nie zaleca się również noszenia obcisłej odzieży, szczególnie w odniesieniu do spodni.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Ramelet A., Monti M., Flebologia – przewodnik, Wydawnictwo Via Medica, Warszawa 2003.
- Rybak Z., Flebologia – co nowego?, Wydawnictwo Cornetis, Wrocław 2012.
Zostaw komentarz