Diagnosta to najczęściej (choć nie zawsze) lekarz specjalista zajmujący się rozpoznawaniem różnego rodzaju chorób i problemów zdrowotnych na podstawie występujących objawów, a także bazując na wynikach badań laboratoryjnych. W dzisiejszych czasach kładzie się ogromny nacisk na prawidłowo postawioną diagnozę, ponieważ wyłącznie ona zagwarantuje skuteczne leczenie. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z chorobą ostrą, czy przewlekłą.
Kim jest diagnosta?
Diagnosta jest najczęściej lekarzem specjalistą, a więc absolwentem 6-letnich studiów medycznych na kierunku lekarskim oraz osobą po ukończeniu specjalizacji z zakresu diagnostyki medycznej trwającej 4 lata dodatkowo. Diagnostą medycznym może jednak zostać również osoba po ukończeniu studiów na kierunku analityki medycznej, które trwają 5 lat i kończą się uzyskaniem tytułu magistra. Ciekawostką jest, że także w gronie diagnostów istnieją specjalizacje. W trakcie swojej kariery zawodowej mogą oni w dalszym ciągu kształcić się podyplomowo, uzyskując tytuł specjalisty wg rozporządzenia Ministra Zdrowia. Ustawodawca wymienia 13 dziedzin, z których można uzyskać tytuł specjalisty:
- cytomorfologia medyczna;
- epidemiologia;
- laboratoryjna diagnostyka medyczna;
- laboratoryjna genetyka medyczna;
- laboratoryjna genetyka sądowa;
- laboratoryjna hematologia medyczna;
- laboratoryjna immunologia medyczna;
- laboratoryjna parazytologia medyczna;
- laboratoryjna toksykologia medyczna;
- laboratoryjna toksykologia sądowa;
- laboratoryjna transfuzjologia medyczna;
- mikrobiologia medyczna;
- zdrowie publiczne.
Tym samym każdy diagnosta medyczny może stać się prawdziwym specjalistą w swojej dziedzinie, zajmując się wyłącznie tym obszarem zawodowym, który najbardziej go interesuje.
Diagnosta – czym się zajmuje?
Mówiąc w znacznym uproszczeniu, diagnosta zajmuje się pobieraniem materiału biologicznego, badaniem i analizowaniem go, dzięki czemu wspiera m.in. proces wykrywania różnych nieprawidłowości zdrowotnych, zakażeń i chorób u badanych pacjentów. Trafna diagnoza powinna poprzedzać każde wdrożenie leczenia, w efekcie czego będzie ono maksymalnie skuteczne i jednocześnie bezpieczne dla pacjenta. Materiał biologiczny od pacjenta może być pobrany zarówno w celach diagnostyczno-terapeutycznych, jak i sanitarno-epidemiologicznych. Zakres obowiązków i uprawnień diagnosty zostały wyraźnie określone i są nimi przede wszystkim:
- pobieranie od pacjenta materiału biologicznego do badań laboratoryjnych;
- wykonywanie czynności związanych z przygotowywaniem, organizowaniem lub nadzorem nad udzielaniem świadczeń zdrowotnych;
- nadzór nad czynnościami medycyny laboratoryjnej;
- sprawowanie funkcji z wyboru w organach samorządu diagnostów laboratoryjnych lub wykonywanie pracy na rzecz tego samorządu, w zakresie realizacji jego zadań;
- pełnienie funkcji kierownika laboratorium;
- wydawanie opinii i orzeczeń z zakresu medycyny laboratoryjnej dla różnych urzędów i instytucji publicznych.
Warto zaznaczyć, że medycyna jest niezwykle rozległa, jednak coraz częściej mówi się o znaczeniu pracy zespołowej (interdyscyplinarnej). Dlatego diagności nierzadko współpracują z radiologami (Ci zaś wykonują i analizują wyniki badań obrazowych, np. RTG czy MRI), a także z lekarzami specjalistami niemal wszystkich dziedzin medycyny.
Diagnosta laboratoryjny w praktyce
Podsumowując na konkretnym przykładzie, diagnostą laboratoryjnym jest osoba, która otrzymuje pobraną próbkę krwi i na jej podstawie musi ocenić stan zdrowia pacjenta w wielu aspektach, np. analizując liczbę i jakość erytrocytów, leukocytów, trombocytów oraz obecność czynników stanu zapalnego. Może także otrzymać wycinek skóry ze zmianą skórną (biopsja), aby na ten podstawie ustalić, czy jest to zmiana nowotworowa, zatem czy pacjent wymaga wdrożenia leczenia onkologicznego.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Solnica B., Dembińska-Kieć A., Naskalski J., Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2022.
- O zawodzie diagnosty laboratoryjnego, GOV, [https://www.gov.pl/web/zdrowie/o-zawodzie-diagnosty-laboratoryjnego].
Zostaw komentarz