Diabetolog to lekarz specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem cukrzycy – zarówno typu 1, jak i typu 2. W dzisiejszych czasach obserwuje się wciąż rosnącą tendencję do zachorowania na cukrzycę, co wiąże się głównie z nieodpowiednim stylem życia. O ile cukrzyca typu 1 jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, o tyle na rozwój cukrzycy typu 2 wpływa niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej oraz wszechobecny stres.
Spis treści
Diabetolog – czym się zajmuje?
Diabetolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem cukrzycy, czyli przewlekłej choroby trzustki związanej z błędną syntezą hormonu o nazwie insulina. Zadaniem insuliny jest zmniejszanie stężenia glukozy we krwi, utrzymując jej stały, równomierny poziom nawet po spożyciu posiłku zawierającego węglowodany proste. Z różnych powodów może jednak dość do uszkodzenia komórek beta trzustki, co powoduje niewystarczającą produkcję insuliny bądź nieprawidłowe wykorzystywanie produkowanej insuliny przez tkanki w ciele pacjenta.
Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna, w której organizm pacjenta sam niszczy zdrowe komórki trzustki odpowiedzialne za produkcję insuliny. Tym samym nie są one zdolne do wydzielania tego ważnego hormonu, w związku z czym organizm nie może poradzić sobie z nadmiarem glukozy. Wciąż nie wiadomo jaki mechanizm wpływa na rozwój cukrzycy typu 1. Z kolei cukrzyca typu 2 wiąże się z niewłaściwym stylem życia i obejmuje zmniejszenie produkcji insuliny, przy czym komórki i tkanki stają się odporne na ten hormon. W efekcie metabolizm węglowodanów zostaje zaburzony.
Diabetolog zajmuje się leczeniem pacjentów z cukrzycą bez względu na wiek czy zaawansowanie tej choroby. Prowadzenie terapii jest konieczne przez całe życie chorego. Dlatego warto znaleźć doświadczonego diabetologa, któremu będzie można powierzyć swoje zdrowie na kolejne lata.
Wizyta u diabetologa?
Pierwsza wizyta u diabetologa opiera się na szczegółowym wywiadzie zdrowotnym. Pacjent otrzymuje również skierowanie na badanie glukozy, choć niekiedy diabetolodzy sami pobierają materiał do badania laboratoryjnego. Badanie wykonuje się na czczo, polega ono na pobraniu krwi żylnej, najczęściej z żyły łokciowej. Norma na czczo wynosi 100 mg/dl, co daje 5,5 mmol/l. Jednocześnie wykonuje się badanie moczu – stwierdzenie jakichkolwiek ilości glukozy w moczu zawsze jest niepokojące. Zazwyczaj na drugiej wizycie lekarz posiada już pełne rozpoznanie i może wdrożyć odpowiednie leczenie. Zwykle jest to farmakoterapia i dietoterapia.
W gabinecie pacjent otrzymuje glukometr (lub zalecenie jego kupna w zakresie indywidualnym), czyli niewielkie urządzenie medyczne służące do pomiaru poziomu glukozy we krwi. Jego użycie jest bardzo proste, wystarczy bowiem przekłuć nakłuwaczem opuszek palca i umieścić kroplę krwi na pasku testowym. Ukaże się wynik, który pacjent powinien zapisać w starannie prowadzonym dzienniczku wraz z datą i godziną pomiaru.
Kto to diabetolog?
Diabetolog to lekarz specjalista, co oznacza, że możliwość tytułowania się tym mianem przysługuje osobom, które ukończyły 6-letnie studia na kierunku lekarskim oraz odbyły specjalizację z zakresu diabetologii. Taka specjalizacja trwa 5 lat, obejmuje 3-letnią naukę z zakresu chorób wewnętrznych oraz 2-letnią naukę z zakresu diabetologii.
Kiedy udać się do diabetologa?
Do diabetologa warto udać się zawsze wtedy gdy pojawią się objawy mogące wskazywać na cukrzycę. Są nimi między innymi:
- wzmożone pragnienie;
- skłonność do infekcji, obniżona odporność;
- osłabienie;
- częste oddawanie moczu;
- zaburzenia koncentracji;
- pogorszenie tempa gojenia się ran i uszkodzeń;
- wzmożony apetyt;
- przyspieszona męczliwość;
- suchość w ustach;
- nagła utrata masy ciała lub wręcz przeciwnie – otyłość brzuszna.
Należy mieć na uwadze, że cukrzycę typu 1 zwykle rozpoznaje się już w dzieciństwie lub wczesnej młodości, natomiast cukrzyca typu 2 zazwyczaj dotyczy osób dorosłych. Wizyty u diabetologa mają duże znaczenie również w przypadku już zdiagnozowanych pacjentów. Mają one wówczas charakter kontrolny – lekarz ocenia efektywność leczenie oraz w razie konieczności wdraża modyfikacje.
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Czupryniak L., Strojek K., Diabetologia 2020, Wydawnictwo Via Medica, Gdańsk 2020.
- Myśliwiec M., Jarosz-Chobot P., Diabetologia wieku rozwojowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Zostaw komentarz