Aktualizacja: 15 września 2022
Dermatolog to lekarz specjalista zajmujący się diagnozowaniem, leczeniem i prewencją chorób skóry – zarówno skóry głowy, jak i całego ciała. Aby móc skorzystać z pomocy tego lekarza w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia należy otrzymać skierowanie od swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Spis treści
Jakie choroby leczy dermatolog?
Dermatolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem między innymi następujących chorób i schorzeń skórnych:
- łupież;
- łojotokowe zapalenie skóry;
- atopowe zapalenie skóry;
- łuszczyca;
- egzema;
- trądzik;
- przebarwienia, znamiona barwnikowe i pieprzyki;
- bielactwo;
- świerzb;
- wszawica;
- łysienie;
- rumień;
- grzybica;
- nadmierna potliwość ciała;
- odleżyny;
- rozstępy;
- liszajec;
- opryszczka;
- fotodermatozy;
- nowotwory skóry.
Z dermatologii wywodzi się także kilka innych specjalizacji, których działania krążą wokół problemów skórnych. Są to: wenerologia (choroby przenoszone drogą płciową), dermatologia dziecięca, kosmetologia oraz medycyna estetyczna.
Zobacz również: Dieta dla zdrowej skóry.
Kiedy udać się do dermatologa?
Do dermatologa warto chodzić regularnie, aby kontrolować stan pieprzyków i znamion barwnikowych. Może się bowiem okazać, że dotychczas fizjologiczne pieprzyki pod wpływem ekspozycji na promieniowanie słoneczne przemienią się w zmiany nowotworowe. Szczególnie niepokojące są pieprzyki, które pojawią się nagle, z których sączy się wydzielina lub które cechują się poszarpanym, nierównym brzegiem. Dodatkowo wskazaniem do wizyty u dermatologa są:
- świąd skóry;
- zaczerwienienie skóry;
- pojawienie się wysypki lub niepokojących zmian skórnych;
- długotrwająca opryszczka lub jej częste nawroty;
- nadmierne wypadanie włosów (wówczas warto skonsultować się również z trychologiem);
- przesuszona, rogowaciejąca i łuszcząca się skóra;
- żółte zabarwienie paznokci;
- wypryski;
- nadmierna potliwość ciała lub tylko określonych jego części.
To specjalista, który znajdzie przyczynę dolegliwości i wdroży odpowiednie leczenie. Jeśli dana choroba pozostaje poza zakresem jego zawodowych zainteresowań, może skierować pacjenta do innego specjalisty. Najczęściej do trychologa, alergologa, hematologa czy onkologa.
Na regularne, kontrolne wizyty dermatologiczne powinni uczęszczać pacjenci z chorobami przewlekłymi, takimi jak AZS, ŁZS czy łuszczyca. Zapobiegnie to nawrotom objawów. Warto pamiętać przy tym, że większość chorób skórnych zaostrza się po spożyciu słodkich lub ostrych potraw, a także po wypiciu alkoholu. Dermatolog udziela również informacji z zakresu prewencji chorób i domowego postępowania.
Zobacz również: Stany zapalne skóry.
Jak wygląda wizyta u dermatologa?
Wizyta u dermatologa rozpoczyna się szczegółowym wywiadem, podczas którego pacjent zgłasza niepokojące objawy, wskazuje ich początek i opisuje co dokładnie powoduje ich zaostrzenie, a co złagodzenie. Warto zapisać sobie wszelkie przyjmowane leki (jako że wiele preparatów farmakologicznych posiada skutki uboczne w postaci zmian skórnych), suplementy diety oraz kosmetyki do pielęgnacji ciała. Pacjent zostanie również zapytany o choroby skórne i schorzenia przewlekłe występujące w rodzinie. Jeśli zmiany pojawiają się na twarzy, kobiety powinny zrezygnować z nakładania makijażu. Dzięki temu dermatolog będzie mógł je dokładnie ocenić.
Po wywiadzie lekarz przystępuje do oględzin zmian skórnych. Najczęściej wykonuje to pod mocnym światłem przy pomocy urządzeń powiększających. Za pomocą specjalnej, jednorazowej szpatułki może także zadrapać zmianę, aby zobaczyć jej reakcję. W razie konieczności wycinek skóry pobierany jest do badania histopatologicznego. Dermatolog przepisuje różnego rodzaju maści, kremy, płyny i inne preparaty farmakologiczne, których celem jest złagodzenie objawów i zlikwidowanie przyczyny. Jeśli choroba jest przewlekła i nie ma możliwości jej wyleczenia, celem terapii będzie uzyskanie remisji. Dokładne postępowanie zależy więc od zdiagnozowanej choroby.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
- Czarnecka-Operacz M., Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Zostaw komentarz