Audiolog to lekarz specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem zaburzeń słuchu różnego pochodzenia. Zdolność prawidłowego i wyraźnego słyszenia jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka – to jeden z podstawowych zmysłów wpływających na jakość życia. Każde odstępstwo od normy warto więc skonsultować ze specjalistą.
Spis treści
Kto to jest audiolog?
Audiolog to lekarz specjalista, a więc osoba po 6-letnich studiach medycznych na kierunku lekarskim, które kończą się egzaminami oraz obroną pracy dyplomowej, a także po ukończeniu specjalizacji z zakresu audiologii. Taka specjalizacja może trwać od 3 do 5 lat. Audiolog zawodowo skupia się na diagnozowaniu, terapii i profilaktyce problemów związanych z narządem słuchu u pacjentów w każdym wieku.
Audiolog – czym się zajmuje?
Jako że audiolog zajmuje się problemami związanymi ze słuchem, w obszarze jego zawodowych zainteresowań i kompetencji pozostają następujące objawy i dolegliwości:
- szumy uszne;
- zaburzenia słuchu, głównie pogorszone słyszenie lub słyszenie przypominające przebywanie pod wodą;
- ciągłe uczucie zatkanych uszu;
- nadwrażliwość słuchowa na niektóre dźwięki lub hałasy.
Dolegliwości te mogą dotyczyć zarówno dzieci, jak i osób dorosłych czy seniorów, przy czym w ostatniej grupie wiekowej są one najczęstsze. W większości przypadków wymagają zastosowania odpowiednio dobranych aparatów słuchowych. Audiolodzy mogą mieć dodatkowo specjalizację z laryngologii, jako że oba te zawody są ze sobą mocno powiązane. Zakres działań laryngologa jest jedynie nieco szerszy, ponieważ obejmuje dodatkowo problemy związane z zatokami, głową, przewodami słuchowymi czy gardłem.
Konsultacja audiologiczna
Wizyta u audiologa, podobnie jak u każdego innego lekarza, rozpoczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu zdrowotnego oraz przeanalizowania posiadanych wyników badań, jeśli takie zostaną przyniesiona przez pacjenta. Następnie lekarz wykonuje badanie słuchu – ogląda światło przewodów słuchowych zewnętrznych i wewnętrznych, przeprowadza testy z zakresu prawidłowego słyszenia (także szeptów z różnych odległości), a jeśli to konieczne – zleca bardziej szczegółowe badania, np. badania obrazowe.
Bardzo ważna jest rozmowa z pacjentem, podczas której udzieli on informacji odnośnie stopnia słyszenia w ocenie subiektywnej, co najbardziej przeszkadza mu aktualnie w codziennym funkcjonowaniu, od kiedy trwa problem i co go pogłębia. Dodatkowo informuje o urazach (zwłaszcza urazach głowy) i przyjmowanych lekach, które mogą pośrednio wpływać na zdolność słyszenia.
Jak przygotować się do wizyty u audiologa?
Nie trzeba specjalnie przygotowywać się do wizyty u audiologa. Jeśli pacjent miał wykonywane jakiekolwiek badania, np. tomografię komputerową głowy, warto zabrać ze sobą płytkę wraz z opisem. Tyczy się to wszelkiego rodzaju badań odnośnie problemu, z którym zgłasza się on do specjalisty.
Badania audiologiczne
Podstawowymi badaniami, które mogą zostać wykonane przez lekarza audiologa, są:
- audiometria tonalna – ocena odpowiedzi słuchowej na bodźce dźwiękowe, co odbywa się w specjalnej, wyciszonej kabinie;
- audiometria mowy – informuje o tym, co pacjent słyszy z języka mówionego;
- audiometria w wolnym polu słuchowym – służy m.in. ocenie skuteczności dopasowania aparatów słuchowych;
- audiometria impedancyjna – umożliwia ocenę stanu ucha środkowego;
- pomiar otoemisji akustycznych – umożliwia ocenę funkcji mechanicznych (czynności) ślimaka, dostarczając informacji o komórkach słuchowych w uchu wewnętrznym;
- endoskopia laryngologiczna – dokładne badanie obrazowe, wykonywane nie tylko w przypadku problemów ze słuchem, lecz także innych schorzeń laryngologicznych.
Badania zawsze dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjenta.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Śliwińska-Kowalska M., Audiologia kliniczna, Wydawnictwo Mediton, Łódź 2015.
Zostaw komentarz