Aktualizacja: 5 grudnia 2022
Soczewica to doskonałe źródło białka, które może stanowić alternatywę dla mięsa. Ponadto zawiera dużo błonnika, witamin oraz składników mineralnych. Dlaczego warto wprowadzić to warzywo do diety, oraz która z dostępnych odmian na rynku spożywczym jest najzdrowsza? Podpowiadamy.
Soczewica należy do warzyw strączkowych i pochodzi z Grecji oraz Azji Środkowej. Wyróżnia się kilka jej rodzajów. Występuje w odmianie czerwonej, żółtej, czarnej, brązowej i zielonej. Każda z nich różni się nieco strukturą oraz smakiem po ugotowaniu. Soczewica jest łatwa w przygotowywaniu ponieważ nie wymaga długiego moczenia w wodzie przed gotowaniem.
Do największych producentów soczewicy należą: Indie, Kanada, Chiny, Turcja oraz Syria.
Spis treści
Jakie właściwości zdrowotne wykazuje soczewica?
Soczewica to skarbnica wielu składników odżywczych. Stanowi źródło łatwo przyswajalnego białka, witamin z grupy B w tym kwasu foliowego, a także związków mineralnych, takich jak: potas, magnez, żelazo, miedź, cynk oraz mangan.
Ze względu na zawartość wielu składników odżywczych soczewica polecana jest niemal każdemu. Szczególnie osobom z niewyregulowanym ciśnieniem krwi. Dzięki obecności potasu, spożywanie soczewicy utrzymuje ciśnienie krwi na stałym poziomie, zapobiegając złemu samopoczuciu. Codzienną dietę w soczewicę powinny uzupełniać również kobiety w ciąży. Warzywo to zawiera kwas foliowy, który chroni płód przed rozwojem wad cewy nerwowej.
Uwagę na soczewicę warto również zwrócić ze względu na błonnik pokarmowy. Oprócz redukcji problemów z zaparciami, obniża poziom cholesterolu we krwi. Reguluje również ciśnienie.
Soczewica dostarcza do organizmu również żelazo, które niezbędne jest w procesach krwiotwórczych. Bierze także udział w syntezie hemoglobiny rozprowadzającej tlen po organizmie. Spożywanie soczewicy może zapobiec również anemii.
Jak jeszcze soczewica wpływa na nasze zdrowie?
Czym jeszcze wyróżnia się soczewica?
1. Ułatwia procesy trawienne.
Błonnik pokarmowy, którego źródłem jest soczewica, spełnia w organizmie dwie funkcje. Błonnik pokarmowy nierozpuszczalny pęcznieje oraz wchłania wodę w jelitach, wspomagając proces wypróżniania. Z kolei błonnik rozpuszczalny tworzy w układzie pokarmowym lepki żel, który pęczniejąc w żołądku daje uczucie sytości. Żel pozostając na ściankach przewodu pokarmowego zmniejsza wchłanialność cukrów, jednocześnie zapobiegając nagłym skokom insuliny.
2. Poprawia stan komórek organizmu.
Witaminy z grupy B natomiast uczestniczą w procesach przemian aminokwasów oraz w metabolizmie węglowodanów złożonych. Z kolei mangan, zaliczany do grupy antyoksydantów, wspiera działanie magnezu oraz aktywuje niektóre enzymy uczestniczące w odbudowie tkanki łącznej. Natomiast obecny w soczewicy potas reguluje objętość komórek oraz ciśnienie wewnątrzkomórkowe.
3. Wspomaga odchudzanie.
Soczewica zawiera niewielkie ilości tłuszczu i sporo błonnika, który zwiększa przemianę materii i na długi czas utrzymuje uczucie sytości, jednocześnie zmniejszając ochotę na kolejną przekąskę.
Rodzaje soczewicy
Wyróżniamy kilka rodzajów soczewicy.
1. Brązowa.
Wyróżnia się bardzo specyficznym smakiem. Często wykorzystywana jest w kuchni wegetariańskiej jako składnik pasztetów oraz pieczywa. Stosowana jest również do kotletów oraz sporządzania gulaszu.
2. Zielona.
Posiada delikatny smak. Po ugotowaniu jest sypka i nie rozpada się. Wykorzystywana jest do sałatek oraz jako farsz do pierogów.
3. Czerwona.
To najpopularniejszy rodzaj wśród wszystkich soczewic. Soczewica ta to tak naprawdę pozbawiona łupinki jej brązowa odmiana. Tej rodzaj soczewicy szybko się gotuje, dlatego jest idealnym składnikiem zup. Z tego względu nie wymaga moczenia w wodzie przed jej gotowaniem.
4. Czarna.
Swym wyglądem przypomina nieco kawior. Stosowana jest do zup oraz do przekąsek o ostrych smakach.
5. Żółta.
Cechuje się delikatnym smakiem podobnie jak zielona. Z kolei razem z soczewicą czerwoną łatwo ulega rozgotowaniu, dlatego najczęściej wykorzystywana jest jako składnik zup.
Czy soczewica może szkodzić?
Mimo wielu korzystnych właściwości soczewicy nie każdy powinien jednak włączać ją do codziennego menu. Jedzenia soczewicy powinny wystrzegać się osoby wykazujące problemy z układem pokarmowym, ponieważ spożywanie jej przyczynia się do wzdęć i nadmiernej fermentacji w jelitach. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na zawartość oligosacharydów. Są one niedokładnie trawione, ponieważ organizm ludzki nie produkuje enzymu potrzebnego do całkowitego ich rozpadu. Efektem tego jest nadmierna produkcja gazów i kumulowanie się ich w jelicie grubym.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz