Aktualizacja: 6 października 2024
Rozstępy na udach to bardzo częsty defekt kosmetyczny występujący głównie u kobiet, choć równie dobrze może dotyczyć także mężczyzn, a nawet dzieci. Ma wiele możliwych przyczyn i nie zawsze jest to szybkie przytycie lub schudnięcie. Współcześnie istnieje kilka skutecznych metod zmniejszania widoczności rozstępów.
Spis treści
Rozstępy na udach – przyczyny
Rozstępy są trwałym defektem skórnym dotykającym około 50-90% populacji ogólnej. Ich podstawową przyczyną jest uszkodzenie struktury włókien kolagenowych, tworzących tkankę łączną skóry właściwej. W powstawaniu rozstępów wyróżnia się 2 fazy:
- fazę zapalną – trwa 12-24 miesiące, rozstępy przyjmują wówczas czerwone lub fioletowe zabarwienie. Może pojawić się miejscowy obrzęk, a naczynia krwionośne tej okolicy są rozszerzone;
- fazę zanikową – ustępuje stan zapalny, a purpurowe zmiany przybierają kolor biało-perłowy.
Rozstępy na udach najczęściej tworzą się wskutek zadziałania następujących czynników ryzyka:
- nagły przyrost masy mięśniowej w obrębie kończyn dolnych, np. wskutek bardzo intensywnych treningów dolnych partii (celem rozbudowania pośladków, co jest częste zwłaszcza u kobiet);
- nagły przyrost tkanki tłuszczowej, np. w przebiegu nadwagi i otyłości (co jest ponownie typowe dla kobiet, u których częściej niż u mężczyzn obserwuje się otyłość udowo-pośladkową związaną z gromadzeniem się tłuszczu właśnie w tych okolicach);
- nagłe schudnięcie;
- ciąża i poród, co wiąże się zarówno z nagłym przyrostem masy ciała, jak i ze zmianami hormonalnymi, które pośrednio również wpływają na tworzenie się cellulitu i rozstępów;
- podwyższony poziom kortyzolu, np. podczas ciągłego stresu lub w niektórych jednostkach chorobowych takich jak zespół Cushinga;
- przyjmowanie glikokortykoidów lub leków hormonalnych.
Nie bez znaczenia pozostają również czynniki genetyczne.
Jak wyglądają rozstępy na udach?
Rozstępy uwidaczniają się jako wrzecionowate pasma ścieńczałej i pomarszczonej skóry, o równoległym przebiegu, wyglądem przypominające bliznę. Nie są jednak bliznami. Skóra w obrębie rozstępów pozbawiona jest przydatków (takich jak mieszki włosowe, gruczoły potowe i gruczoły łojowe). Rozstępy pojawiają się najczęściej na obszarze skóry brzucha, ud, piersi i pośladków. W obrazie klinicznym rozstępów zaobserwować można równoległe do powierzchni skóry ułożenie włókien kolagenowych i włókien elastynowych. Skóra objęta rozstępami staje się natychmiast mniej elastyczna, wiotka i mniej odkształcalna oraz charakteryzuje się mniejszym stopniem pigmentacji w porównaniu ze skórą zdrową.
Sposoby na rozstępy na udach
Istnieje wiele metod, którymi można posiłkować się podczas zmniejszania widoczności rozstępów na udach. Przede wszystkim należy korzystać z zabiegów zwiększających zdolności regeneracyjne skóry, a są nimi:
- laseroterapia frakcyjna;
- radiofrekwencja;
- mezoterapia igłowa i bezigłowa;
- wszelkie zabiegi z intensywnie pulsującym źródłem światła.
Uzupełnieniem tego są zabiegi złuszczające, takie jak peelingi chemiczne czy peelingi mechaniczne. Wśród peelingów chemicznych na szczególną uwagę zasługują te z wykorzystaniem kwasu glikolowego, retinoidów czy kwasu trichlorooctowego, z kolei najpopularniejszym peelingiem mechanicznym jest mikrodermabrazja. W leczeniu rozstępów rekomenduje się zazwyczaj 3-5 serii zabiegów laseroterapii frakcyjnej w odstępach 4-6-tygodniowych, o ile nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych (takich jak np. ciąża).
Domowymi sposobami na rozstępy i cellulit są natomiast m.in.:
- body wrapping;
- samodzielnie wykonane peelingi zawierające w składzie sok z cytryny;
- regularne szczotkowanie na sucho ciała;
- masaże kostkami lodu;
- prysznice zmiennocieplne.
Warto też systematycznie uczęszczać na saunę oraz dbać o codzienną aktywność fizyczną angażującą kończyny dolne. Najlepiej sprawdzą się ćwiczenia aerobowe. Chcąc pozbyć się rozstępów, można rozważyć suplementację kwasu hialuronowego.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Faruga-Lewicka W., Wybrane terapie rozstępów wykorzystywane w gabinetach kosmetologicznych, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 2/2021.
- Jastrzębska-Więsek M., Rychtyk J., Partyka A., Ludwikowska B., Współczesne możliwości terapii rozstępów, Farm Pol, 2018, 74(7): 417-426.
- Faruga-Lewicka W., Wybrane terapie rozstępów wykorzystywane w gabinetach kosmetologicznych, Aesthetic Cosmetology and Medicine 2 / 2021 / vol. 10.
Zostaw komentarz