Rozstępy na plecach są raczej rzadko spotykane, zdecydowanie częściej obserwuje się je w obrębie ud, pośladków, brzucha, a u kobiet także piersi. Mimo tego mogą pojawić się i w tej lokalizacji. Nie są bolesne i nie stanowią zagrożenia zdrowia, jednak ze względu na obniżanie estetyki wyglądu, wiele osób zmagających się z tym problemem szuka sposobów na eliminację go.
Spis treści
Rozstępy na plecach – przyczyny
Przyczyną rozstępów jest przede wszystkim nagłe chudnięcie bądź nagłe tycie. zarówno w kontekście tkanki tłuszczowej, jak i masy mięśniowej. Chodzi o wszelkie zjawiska, w przebiegu których dochodzi do rozciągania skóry. Jeśli więc człowiek dotychczas był otyły, jednak w związku z restrykcyjną dietą i bardzo intensywną aktywnością fizyczną w krótkim czasie zrzucił wiele zbędnych kilogramów, na jego ciele pojawić się mogą rozstępy – także na plecach. Podobnie sytuacja wygląda w odwrotnych przypadkach, gdy człowiek był szczupły, jednak w krótkim czasie znacznie przytył, w związku z czym jego skóra uległa rozciągnięciu. Odnosząc się do masy mięśniowej, ten sam szczupły człowiek może zacząć intensywnie trenować siłowo i jednocześnie wspomagać przyrost mięśni białkiem czy suplementami diety. Jeśli skupia się zwłaszcza na treningu pleców, także może po pewnym czasie zauważyć w ich obrębie rozstępy.
Podsumowując, bezpośrednią przyczyną powstawania rozstępów na plecach (oraz w innych miejscach na ciele) jest uszkodzenie struktury włókien kolagenowych, tworzących tkankę łączną skóry właściwej. Podczas tworzenia się rozstępów, w konsekwencji działania dużych sił rozciągających, włókna kolagenowe pękają, stają się cienkie i poprzerywane. Układają się równolegle do powierzchni skóry. Skóra objęta rozstępami staje się natychmiast mniej elastyczna, wiotka i mniej odkształcalna. Dodatkowo wyróżnia się mniejszym stopniem pigmentacji w porównaniu ze skórą zdrową.
Jak wyglądają rozstępy na plecach?
Rozstępy są trwałym defektem skórnym dotykającym nawet do 90% populacji ogólnej. Manifestują się jako wrzecionowate pasma ścieńczałej i pomarszczonej skóry, o równoległym przebiegu, wyglądem przypominające bliznę. Skóra na ich przebiegu jest pozbawiona włosków, gruczołów potowych, gruczołów łojowych, podobnie jak ma to miejsce w przypadku blizny. Z tą różnicą, że u pacjenta z rozstępami w wywiadzie zdrowotnym nie pojawia się historia urazów danej okolicy. Przyglądając się rozstępom na plecach, można zauważyć, że są jaśniejsze niż otaczająca je skóra i nie ulegają opaleniu się.
Rozstępy na plecach – jak zlikwidować?
Rozstępy na plecach można eliminować w gabinecie kosmetologicznym. Istnieje wiele profesjonalnych zabiegów pozwalających na zmniejszenie ich widoczności do tego stopnia, że nie są zauważalne dla osób postronnych. Należy jednak pamiętać, że zabiegi te powinny być wykonywane systematycznie, w określonych odstępach czasu i w liczbie wskazanej przez specjalistę. Każda skóra ma bowiem inne potrzeby. Do popularnych zabiegów na rozstępy na plecach zaliczamy m.in.:
- laseroterapię frakcyjną – zazwyczaj poleca się 3-5 serii zabiegów w odstępach 4-6-tygodniowych, o ile nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych (takich jak np. ciąża);
- radiofrekwencję;
- mezoterapię igłową i mezoterapię bezigłową;
- wszelkie zabiegi z intensywnie pulsującym źródłem światła;
- peelingi chemiczne i mechaniczne, w tym mikrodermabrazja.
Domowymi sposobami na rozstępy są z kolei m.in.:
- body wrapping;
- samodzielnie wykonane peelingi zawierające w składzie sok z cytryny czy ogólnodostępne kwasy;
- regularne szczotkowanie na sucho ciała;
- masaże kostkami lodu;
- prysznice zmiennocieplne.
Warto też systematycznie uczęszczać na saunę oraz dbać o codzienną aktywność fizyczną. Kondycję skóry z pewnością poprawi również zdrowa, zbilansowana dieta oraz suplementacja. W kontekście suplementów diety poleca się zwłaszcza kolagen, kwas hialuronowy, witaminę D oraz witaminę C, przy czym każdego dnia należy pamiętać o wypijaniu co najmniej 1,5 l wody.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Faruga-Lewicka W., Wybrane terapie rozstępów wykorzystywane w gabinetach kosmetologicznych, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 2/2021.
- Jastrzębska-Więsek M., Rychtyk J., Partyka A., Ludwikowska B., Współczesne możliwości terapii rozstępów, Farm Pol, 2018, 74(7): 417-426.
- Faruga-Lewicka W., Wybrane terapie rozstępów wykorzystywane w gabinetach kosmetologicznych, Aesthetic Cosmetology and Medicine 2 / 2021 / vol. 10.
Zostaw komentarz