Kolagen do picia
Kolagen do picia

Rozstępy na piersiachRozstępy na piersiach są częstą przypadłością, zwłaszcza po ciąży i karmieniu piersią. Stanowią spory defekt kosmetyczny, w związku z czym poszukuje się metod zmniejszania ich widoczności. Nie wiążą się jednak z dolegliwościami czy zagrożeniem zdrowia.

Rozstępy na piersiach – przyczyny

Głównym mechanizmem tworzenia się rozstępów jest mechaniczne rozciąganie włókien kolagenowych i włókien elastynowych. Powstają one u około 90% kobiet w okresie ciąży, najczęściej pomiędzy 6. a 7. miesiącem, wskutek zwiększającego się obwodu brzucha oraz wzrostu piersi. Mimo że rozstępy są powszechnym problemem skórnym, przyczyny ich tworzenia nie są do końca wyjaśnione. Uważa się, że na ich rozwój wpływają czynniki hormonalne, rozciąganie skóry (przyrost masy tłuszczowej lub mięśniowej), czynniki genetyczne. Teoria hormonalna wskazuje zależność powstawania rozstępów od wysokiego poziomu kortyzolu, ale także estrogenów.

Częstotliwość występowania rozstępów określa się nawet na poziomie 35%, przy czym niemal 3-krotnie częściej dotyczy dziewcząt niż chłopców w okresie dojrzewania. Problem rozstępów dotyczy niemal 90% kobiet w ciąży. Pojawiają się zwłaszcza w 24. tygodniu ciąży, a dominującą lokalizacją jest brzuch oraz piersi.

Rozstępy na piersiach – objawy

Rozstępy na piersiach w pierwszej fazie powstawania (tzw. faza zapalna) przyjmują czerwony lub fioletowy odcień. Są niewielkie, a swoim wyglądem mogą przypominać niewielkie, rozgałęzione pęknięcia. Niekiedy wywołują świąd, a nawet pieczenie, nie są jednak zagrożeniem zdrowia. W obrazie histopatologicznym widać stan zapalny wokół zmiany, obrzęk skóry właściwej, rozszerzenie naczyń krwionośnych z naciekiem limfatycznym. Rozstępy w tej fazie utrzymują się do 6 miesięcy. Później przechodzą w fazę zanikową, przybierając zabarwienie biało-perłowe. Stan zapalny ustępuje, a rozstępy stają się płaskie. W niektórych miejscach na swoim przebiegu mogą nawet ulegać wklęśnięciu.

Sposoby na rozstępy na piersiach

Szczególnie rekomendowanymi zabiegami kosmetycznymi w leczeniu rozstępów są zabiegi zwiększające zdolności regeneracyjne skóry właściwej. Należą do nich:

  • laseroterapia z wykorzystaniem laserów nieablacyjnych;
  • laser erbowo-szklany i laser ablacyjny (CO2);
  • zabiegi wykorzystujące efekt intensywnie pulsującego światła;
  • pulsacyjny laser barwnikowy;
  • zabieg radiofrekwencji;
  • mezoterapia igłowa.

Odpowiadają one za pobudzanie procesów odnowy na poziomie skóry właściwej, stymulują fibroblasty do produkcji nowych, wytrzymałych na rozciąganie włókien kolagenowych, jak również zwiększają nawilżenie i jędrność skóry. Wspomagająco w leczeniu rozstępów stosuje się substancje aktywne pochodzenia roślinnego o działaniu regenerującym, zwiększającym elastyczność i jędrność skóry. Karboksyterapia, choć zmniejsza rozstępy, nie jest polecana kobietom ciężarnym oraz karmiącym piersią, osobom ze skórą cienką i wrażliwą, z tendencją do bliznowacenia, teleangiektazjami, trądzikiem różowatym, aktywną infekcją w miejscu zabiegu oraz cierpiącym na zapalenie żył i choroby układu krwionośnego.

Naturalne kosmetyki na rozstępy

W naturalnych preparatach kosmetycznych przeciw rozstępom stosuje się przede wszystkim wyciągi z:

Wysoką skuteczność wykazuje ponadto alantoina, naturalnie występującą w łupinach kasztanowca zwyczajnego. Spośród witamin na szczególną uwagę zasługuje witamina C i witamina E. To właśnie ich warto szukać w kosmetykach do pielęgnacji skóry piersi. Domowymi metodami na rozstępy są ponadto masaże i szczotkowanie na sucho ciała. Ostatnimi czasy rosnącą popularnością cieszy się też kinesiotaping.

Rozstępy a blizny

Rozstępy swoim wyglądem nierzadko przypominają blizny. Są mocno odgraniczone od skóry zdrowej, a w ich obrębie nie występują mieszki włosowe ani przydatki skóry. Różnica między rozstępami a blizną polega na etiopatogenezie. Tworzenie się blizny zawsze poprzedza uszkodzenie skóry właściwej lub tkanki podskórnej w konsekwencji urazu mechanicznego, chemicznego lub fizycznego. Natomiast powstawanie rozstępów nie ma charakteru urazowego.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jastrzębska-Więsek M., Rychtyk J., Partyka A., Ludwikowska B., Wesołowska A., Współczesne możliwości terapii rozstępów, Farm Pol, 2018, 74(7): 417-426.
  2. Niewęgłowska-Wilk M., Nowak P., Kalicińska J., Śpiewak R., Wpływ zabiegu karboksyterapii na redukcję rozstępów w okolicy brzucha – opis przypadku, Wpływ zabiegu karboksyterapii na redukcję rozstępów w okolicy brzucha – opis przypadku, 1/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami