Aktualizacja: 10 października 2022
Cera wrażliwa jest pojęciem ogólnym, które określa zmiany będące sumą działań wielu czynników subiektywnych i obiektywnych. Skórę wrażliwą można mieć nabytą lub uwarunkowaną genetycznie. Najczęściej występuje ona u kobiet, których reakcje skórne zależą od cyklu miesiączkowego oraz stanu emocjonalnego. Skóra wrażliwa jest bardzo trudna w pielęgnacji, występuje często w powiązaniu z cerą suchą, alergiczną i płytko unaczynioną.
Charakterystyka cery wrażliwej
Tego rodzaju skóra objawia się uczuciem pieczenia, mrowienia, ściągania, świądu, który często występuje po umyciu wodą lub zastosowaniu niektórych kosmetyków. Ze względu na charakterystykę skóry wrażliwej bardzo ciężko jest dobrać odpowiednie kosmetyki, ponieważ mogą one doprowadzać do wystąpienia uczulenia. Niestety w dzisiejszych czasach coraz częściej spotyka się ten rodzaj cery, a wiąże się to przede wszystkim z obciążeniem środowiska naturalnego, różnego rodzaju toksynami i nieodpowiednią pielęgnacją, stosowaniem kosmetyków o wysokim stopniu aktywności, często niewłaściwym do danego typu cery i wieku. Ogromny wpływ na uwrażliwienie mają między innymi:
- nadmierna ilość promieniowania słonecznego, nie tylko naturalnego, ale także sztucznego (między innymi solaria);
- przegrzanie i suchość pomieszczeń;
- stres, który towarzyszy nam coraz częściej każdego dnia;
- toksyny;
- zanieczyszczenia kurzem i pyłem;
- oddziaływanie sztucznych włókien na skórę (przez elektrostatyczny potencjał następuje zaburzenie naturalnej bioelektrycznej równowagi);
- nieprawidłowe odżywianie;
- brak ruchu;
- dostarczanie wody w zbyt małej ilości, która często jest zastępowana kolorowymi napojami lub kawą czy herbatą.
Wszystkie te czynniki przyczyniają się do ubytku wilgoci i warstwy ochronnej tłuszczu ze skóry.
Cera wrażliwa – pielęgnacja
Zła pielęgnacja prowadzi do zaburzeń funkcjonowania skóry. Błędów popełnionych w pierwszym etapie dbania o cerę wrażliwą nie można zniwelować nawet za pomocą bardzo dobrych i drogich kremów. Przy pielęgnacji należy unikać środków silnie pieniących się. Cerę taką należy myć śmietankami kosmetycznymi, mleczkami i lotionami oczyszczającymi. Zaleca się stosowanie kosmetyków o sprawdzonej tolerancji, pozbawionych konserwantów oraz takich, które w swym składzie nie mają sztucznych barwników. Ważne jest także, aby pielęgnować skórę od wewnątrz. Bardzo dobrym produktem przy cerze wrażliwej są Spirulina oraz naturalny kolagen. Produkty te pielęgnują skórę od wewnątrz, dzięki czemu efekty będą utrzymywać się dłużej. Ważne jest też dostarczanie dużej ilości wody. Należy ją pić często, jednak w małych ilościach po to, aby woda nawodniła nasz organizm, a nie tylko „przeleciała” przez nas.
Kąpiele słoneczne powinny być umiarkowane (nie w godzinach największego nasłonecznienia) i koniecznie z użyciem kremów z filtrami słonecznymi. Rodzaj filtru dobiera się w zależności od tolerancji skóry. Okres letni wiąże się także z korzystaniem z kąpieli w basenie czy otwartych akwenach. Po tego rodzaju kąpielach ważne jest zwrócenie uwagi na staranne opłukanie ciała pod prysznicem i osuszenie ręcznikiem oraz na konieczność użycia kremu lub olejku pielęgnacyjnego, specjalnie dobranego do rodzaju karnacji. Konsekwentna ochrona skóry i delikatna pielęgnacja od wczesnej młodości, bardzo dobrymi i odpowiednio dobranymi preparatami, gwarantują skuteczne zapobieganie przedwczesnemu starzeniu się skóry, zwłaszcza wrażliwej.
Podsumowanie
O cerę wrażliwą należy dbać już od młodych lat. Nie wolno doprowadzać do zniszczenia warstwy ochronnej skóry. Trzeba zwracać dużą uwagę na dobór odpowiednich kosmetyków, odpowiedniej diety oraz pamiętać o regularnej aktywności fizycznej. Nawadnianie skóry od wewnątrz, a także przyjmowanie naturalnych suplementów diety odpowiednio dobranych z pewnością wpłyną na pielęgnację skóry od wewnątrz co przełoży się na dłuższe efekty. Pamiętajmy, że kawa czy herbata (zwłaszcza czarna) nie zaliczają się do napojów nawadniających, a wręcz przeciwnie. Wypłukują one z organizmu mikroelementy, co ma znaczący wpływ na stan naszej skóry. Ważne jest także nawilżanie skóry od zewnątrz poprzez kremy.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2010.
- Krysiak-Zielonka I., Kałużna O., Problemy cery naczynkowej – charakterystyka i niwelowanie zmian, Kosmetologia Estetyczna, 4/2019.
- Mrówczyńska J., Skuteczna pielęgnacja skóry wrażliwej, naczynkowej, z trądzikiem różowatym, Beauty Forum, 6/2016.
- Kołaczek A., Pielęgnacja twarzy z niedoskonałościami, Chemia i Biznes, 2/2020.
Do mojej wrażliwej twarzyczki znalazłam świetny olejek z opuncji figowej . Zwróciłam uwagę na ekocert ponieważ obawiałam się parafiny, która zatyka pory i powoduje dodatkowe problemy :/ olejek, który kupiłam spełnia moje oczekiwania i jestem z niego bardzo zadowolona a moja twarzyczka jest dobrze nawilżona :3