Kolagen do picia
Kolagen do picia

Napar z siemienia lnianegoNapar z siemienia lnianego to jeden z najpopularniejszych produktów naturalnych stosowanych w lecznictwie celem wspierania zdrowia. Jest prosty w przyrządzeniu, bezpieczny i o potwierdzonym klinicznie działaniu. Dodatkowo w Polsce len zwyczajny stanowi powszechnie uprawianą roślinę, przez co dostęp do jej nasion nie przysparza większych trudności.

Jak zrobić napar z siemienia lnianego?

Aby zrobić napar z siemienia lnianego, potrzebne są następujące składniki:

  • zagotowania, ciepła woda (jednak nie powinna być wrząca);
  • 2 łyżki mielonych nasion siemienia lnianego (najlepiej zmielić je samodzielnie tuż przed przyrządzeniem naparu).

Zmielone nasiona siemienia lnianego wsypujemy do szklanki lub metalowego garnuszka, a następnie zalewamy je około 200-250 ml ciepłej wody. Odstawiamy na dwie godziny, a po upływie tego czasu płyn mieszamy łyżeczką i pijemy w całości – włącznie ze śluzem, mielonymi nasionami i osadem powstałym na dnie. Jeśli napar z siemienia lnianego jest dla danej osoby wyjątkowo odrzucający, można do niego dodać odrobinę naturalnego soku bez dodatku cukru. Warto jednak zaznaczyć, że jest on wyjątkowo neutralny w smaku, dlatego częściej problemem bywa jego śluzowata konsystencja.

Napar z siemienia lnianego – właściwości prozdrowotne

Nasiona siemienia lnianego są cennym źródłem kwasu alfa-linolenowego, który jest składnikiem niezbędnym do obniżania poziomu cholesterolu LDL w organizmie, wzmacniania pamięci i koncentracji oraz zachowania pięknej kondycji skóry i włosów. Nawet 60% wszystkich kwasów tłuszczowych zawartych w nasionach lnu stanowią kwasy tłuszczowe z rodziny Omega 3, czyli najbardziej pożądane w diecie człowieka. Budują tkankę mózgową, błony komórbłonnikakowe, uczestniczą w syntezie hormonów, wspomagają przemianę materii.

Napar z siemienia lnianego jest znany przede wszystkim z wysokiej zawartości błonnika pokarmowego zarówno frakcji rozpuszczalnej, jak i nierozpuszczalnej. Właśnie dlatego znajduje zastosowanie w leczeniu naturalnym wszelkich schorzeń układu pokarmowego, zwłaszcza choroby refluksowej przełyku, niestrawności, bólów brzucha, stanów zapalnych żołądka, choroby wrzodowej. Siemię lniane zwiększa swoją objętość w drogach pokarmowych, a więc jednocześnie zwiększa objętość znajdującej się tam treści pokarmowej i zmiękcza stolce. Tym samym przeciwdziała trudnościom z wypróżnianiem.

Zwłaszcza pod wpływem wody nasiona siemienia lnianego pęcznieją i usprawniają przesuwanie się mas kałowych przez jelita, dlatego rekomenduje się dostarczanie sporych jej ilości podczas spożywania nasion siemienia lnianego. Spożywany śluz tworzy na powierzchni żołądka i jelit warstwę ochronną.

Warto przy tym zaznaczyć, że siemię lniane jest także bogatym źródłem fitoestrogenów, składników mineralnych (zwłaszcza cynku, wapnia, żelaza, magnezu, miedzi i selenu), witaminy E oraz witamin z grupy B. Wiele z tych związków wykazuje silne właściwości przeciwutleniające, chronią więc przed rozwojem groźnych chorób cywilizacyjnych w dużej mierze zależnych od wolnych rodników tlenowych. Z kolei fitoestrogeny to składniki biologicznie czynne o właściwościach przeciwnowotworowych, hepatoprotekcyjnych, przeciwmiażdżycowych. Napary z siemienia lnianego poleca się kobietom przechodzącym menopauzę oraz z licznymi zaburzeniami hormonalnymi, ponieważ w organizmie człowieka w fitoestrogeny mogą imitować estrogenyżeńskie hormony płciowe produkowane przez jajniki.

Napar z siemienia lnianego – przeciwwskazania

Choć siemię lniane jest niezmiernie zdrowe, istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania naparów przygotowanych na jego bazie. Są to przede wszystkim:

  • przyjmowanie leków rozrzedzających krew, czyli przeciwkrzepliwych;
  • rak piersi, rak macicy;
  • niektóre choroby endokrynologiczne przebiegające ze wzrostem poziomu hormonów płciowych;
  • alergia na siemię lniane.

Siemię lniane jest natomiast bezpieczne dla kobiet ciężarnych. Systematyczne spożywanie takich naparów może przyczynić się do prawidłowego przebiegu ciąży i wesprzeć rozwój płodu.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bartkowski L., Nasiona lnu – naturalne źródło zdrowia i urody, Chemik, 2013, 67, 3, 186-191.
  2. Rymar E., Właściwości prozdrowotne lnu (Linum ussitatissimum L.), Herbalism nr 1(3)/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami