Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 29 września 2024

Zespół kanału GuyonaZespół kanału Guyona (łac. syndroma canalis carpalisnervi ulnaris) nazywany jest także zespołem kanału nadgarstka. W jego przebiegu dochodzi do ucisku nerwu łokciowego w ściśle określonym miejscu w obrębie nadgarstka, co generuje szereg uciążliwych objawów ze strony układu nerwowego. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz ortopeda we współpracy z fizjoterapeutą.

Zespół kanału Guyona – przyczyny

Zespół kanału Guyona to jedna z częstszych neuropatii uciskowych w obrębie kończyny górnej. Dotyczy około 3% osób w dojrzałym i starszym wieku. Do kluczowych czynników ryzyka powstawania tego problemu należą:

Kanał Guyona jest anatomiczną przestrzenią utworzoną przez kość grochowatą, haczyk kości haczykowatej i więzadło poprzeczne nadgarstka, w obrębie którego przebiega nerw łokciowy z towarzyszącą mu tętnicą łokciową. Zespół kanału Guyona nierzadko towarzyszy neuropatii nerwu łokciowego na poziomie łokcia. Oprócz typowych dla neuropatii, wyżej wymienionych przyczyn powodować go mogą:

  • gangliony nadgarstka;
  • złamania w obrębie kości haczykowatej;
  • zaburzenia w obrębie tętnicy łokciowej (np. malformacje, tętniaki).

Szacuje się, że w większości przypadków omawiana patologia wiąże się jednak z obecnością nieprawidłowych mas tkankowych (tłuszczaki, gangliony, tętniaki tętnicy łokciowej).

Zespół kanału Guyona – objawy

Objawy zgłaszane przez pacjenta mogą być różnorodne – dotyczą bowiem zarówno włókien czuciowych, jak i ruchowych czy autonomicznych. Przeważnie pojawia się drętwienie i bóle ręki na przebiegu nerwu łokciowego, czemu towarzyszą zmiany troficzne palców IV i V oraz osłabienie siły lub zaniki mięśniowe typowe dla dysfunkcji nerwu łokciowego. W badaniu klinicznym zaobserwować można ponadto:

  • zaburzenia czucia w obrębie palca małego i częściowo serdecznego, jednak wyłącznie po ich dłoniowej stronie;
  • dodatni objaw Tinela – opukiwanie nerwu łokciowego na wysokości kanału Guyona powoduje drętwienie w obrębie palców unerwionych czuciowo przez ten nerw;
  • dodatni objaw Phalena – polega na zgięciu nadgarstków w stosunku do siebie z ugięciem dłoni do środka, czego efektem po około 60 sekundach jest drętwienie występujące w obrębie palców IV-V;
  • dodatni objaw Fromenta – osłabienie mięśnia międzykostnego grzbietowego powoduje kompensacyjny skurcz kciuka w zmienionej chorobowo ręce podczas próby wyciągania przez badającego kartki trzymanej przez badanego między I a II palcem.

Powyższe objawy są jednocześnie metodami diagnostycznymi, uzupełniającymi diagnostykę podstawową.

Diagnostyka zespołu kanału Guyona

Diagnozując zespół kanału Guyona należy zbadać siłę mięśniową, unerwienie czuciowe na przebiegu nerwu łokciowego oraz zakres ruchomości stawów całej kończyny górnej, włącznie ze stawem ramiennym. Następne wykonuje się badanie ENG (ocena przewodnictwa nerwowego) oraz badanie USG. Wcześniej wymienione objawy mogą dodatkowo potwierdzić obecność omawianego zespołu.

Zespół kanału Guyona – leczenie

We wczesnych fazach zespołu kanału Guyona można spróbować rehabilitacji ruchowej, jednak jeśli problem wynika z tłuszczaków, tętniaków, ganglionów i innych patologicznych mas, fizjoterapia nie jest w stanie ich usunąć, a więc wyeliminować dolegliwości. Metodą z wyboru jest chirurgiczne wycięcie takich zmian, dopiero później wdrożyć można rehabilitację ruchową. Odpowiednie postępowanie dobierane jest więc indywidualnie do pacjenta. Rokowania są natomiast dobre – w znacznej większości przypadków udaje się przywrócić ręce pełną sprawność, cofając uciążliwe objawy.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gniadek M., Trybus M., Zespół kanału nadgarstka – etiologia i leczenie, Przegląd Lekarski, 7/2016.
  2. Romanowski L., Lisiewicz-Bręborowicz E., Neuropatie uciskowe nerwu łokciowego.
  3. Kowalska B., Sudoł-Szopińska I., Ocena ultrasonograficzna wybranych patologii nerwów obwodowych. Część I: Neuropatie uciskowe kończyny górnej – z wyłączeniem zespołu cieśni kanału nadgarstka, Journal of Ultrasonography 2012; 12: 307–318.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami