Kolagen do picia
Kolagen do picia

Zespół chronicznego zmęczeniaZespół chronicznego zmęczenia zaliczany jest do problemów zdrowotnych XXI wieku. Charakteryzuje się głębokim zmęczeniem, zaburzeniami funkcji poznawczych, problemami ze snem, zaburzeniami  autonomicznego układu nerwowego, bólem i innymi objawami, które nasilane są przez jakikolwiek rodzaj wysiłku lub aktywności. Schorzenie poważnie upośledza jakość codziennego funkcjonowania.

Zespół chronicznego zmęczenia – przyczyny

Zespół chronicznego zmęczenia należy do grupy chorób medycznie niewyjaśnionych. Oznacza to, że z łatwością można zaobserwować u pacjentów objawy przyjmujące pewien schemat, lecz mimo tego specjaliści nie potrafią wyjaśnić przyczyn powstania tej choroby. Istnieje na ten temat wiele hipotez. Najbardziej prawdopodobna wydaje się być hipoteza neuroendokrynna – u pacjentów obserwuje się niższe stężenie kortyzolu, co wskazuje na patologię w obrębie osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej.

Inna hipoteza dotyczy przebytych wcześniej infekcji. Podejrzewano, że źródłem zespołu chronicznego zmęczenia może być zakażenie wirusowe, ale prowadzono też badania nad grzybami (Candida albicans) oraz bakteriami (Borrelia burgdorferi). Nie ma naukowych potwierdzeń na związek zespołu chronicznego zmęczenia z infekcjami.

Zespół chronicznego zmęczenia – objawy

Zespół chronicznego zmęczenia diagnozuje się wówczas, gdy spełnione zostaną kryteria:

  • utrzymujące się zmęczenie przez przynajmniej 6 kolejnych miesięcy, niemające związku z wysiłkiem i nie ustępujące po odpoczynku, ani nie będące wynikiem innych schorzeń;
  • zmęczenie powodujące znaczną redukcję poprzedniego poziomu aktywności.

Dodatkowo pacjent musi wykazywać przynajmniej 4 z następujących objawów:

Dodatkowo u pacjentów z zespołem chronicznego zmęczenia obserwuje się trudności w koncentracji, utrzymaniu uwagi, a także w myśleniu analitycznym. Pojawiają się liczne pomyłki w wykonywaniu codziennych obowiązków, co z kolei powoduje niechęć do podejmowania zadań. Nierzadko pojawiają się zaburzenia rytmu dobowego, funkcji poznawczych oraz współwystępuje depresja. Zespół chronicznego zmęczenia przebiega z okresami zaostrzeń i remisji, ale nawet okresy remisji rzadko bywają bezobjawowe. Zaostrzenia pojawiają się dość regularnie, nasila je przede wszystkim stres.

Zobacz również: Cyfrowe zmęczenie wzroku.

Zespół chronicznego zmęczenia – leczenie

Nieleczony zespół chronicznego zmęczenia może trwać wiele lat, konsekwentnie zmniejszając jakość życia codziennego. Dlatego konieczne jest wczesne podjęcie stosownych kroków. W leczeniu zespołu chronicznego zmęczenia najważniejszy jest regularny tryb życia:

  • wcześniej ustalona godzina zasypiania i pobudki;
  • wygospodarowanie czasu dla siebie, na swoje przyjemności, relaks i odpoczynek;
  • zmniejszenie obowiązków społeczno-towarzyskich – czasem warto odmówić czyjejś prośbie lub żądaniu i wstawić w to miejsce czas dla siebie;
  • skrócenie czasu pracy lub nauki;
  • unikanie stresu;
  • picie przynajmniej 1,5 l wody dziennie;
  • zdrowa dieta – bogata w witaminy i minerały, a eliminująca fast-foody i żywność wysokoprzetworzoną;
  • unikanie nadmiaru kofeiny, choć wielu pacjentom może się wydawać, że dodaje ona energii i umożliwia ukończenie rozpoczętych obowiązków;
  • suplementacja – zwłaszcza Chlorella, która oczyszcza organizm z toksyn i metali ciężkich, tym samym dodając energii oraz koenzym Q10, fizjologicznie wpływający na zwiększenie poziomu energii ATP w komórkach;
  • hobby lub relaksacyjna dla nas aktywność, np. taniec, joga, czytanie dobrej książki, celem oderwania się od obowiązków.

Jednocześnie warto wykonać podstawowe badania diagnostyczne wykluczające inne choroby, które mogą powodować objawy zespołu przewlekłego zmęczenia. Takimi chorobami są m.in. cukrzyca, anemia czy niedoczynność tarczycy. Osoby z zespołem chronicznego zmęczenia zawsze wymagają konsultacji psychologicznych. Zazwyczaj terapia trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, jest to kwestia indywidualna.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kopacz T., Zespół przewlekłego zmęczenia jako problem terapeutyczny, Sztuka Leczenia, 4/2014.
  2. Wilk M., Łoza B., Zespół przewlekłego zmęczenia, Neuropsychiatria, 10/2018.
  3. Duda M., Zmęczenie jako współczesne zagrożenie cywilizacyjne, Wydawnictwo UR, 1/2017.
  4. Bitner A., Klawe J., Zalewski P., Tafil-Klawe M., Etiologia zespołu przewlekłego zmęczenia z uwzględnieniem zaburzeń funkcjonowania autonomicznego układu nerwowego, Problemy Higieny i Epidemiologii, 1/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami