Kolagen do picia
Kolagen do picia

Zatrzymanie wody w organizmieZatrzymanie wody w organizmie to patologiczny proces, w którego przebiegu woda znajdująca się wewnątrz ludzkiego ustroju nie jest prawidłowo odprowadzana z ciała, czego konsekwencją są m.in. obrzęki wodne (nie należy mylić ich z obrzękami lipidowymi). Zjawisko może mieć przyczyny fizjologiczne oraz chorobowe. Jeśli towarzyszą temu jakiekolwiek niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Zatrzymanie wody w organizmie – przyczyny

Chorobami, w których przebiegu dochodzi do zatrzymania wody w organizmie, są:

I wiele innych. Przyczyną zatrzymania wody w organizmie wcale nie musi być jednak choroba. Zjawisko to zaobserwować można choćby przy nieodpowiedniej diecie (bogatej w sól, ponieważ sód w nadmiarze jest kluczowym pierwiastkiem upośledzającym prawidłowy odpływ wody), siedzącym trybie życia czy długotrwałym przyjmowaniu pozycji stojącej. Obrzęk wodny bywa też skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków, choćby takich jak środki przeciwbólowe, antydepresanty, estrogeny, lekarstwa na nadciśnienie tętnicze, a także niesteroidowe leki przeciwzapalne, czyli NLPZ.

Zobacz również: Gromadzenie wody w organizmie.

Zatrzymanie wody w organizmie – objawy

Zatrzymanie wody w organizmie bardzo często jest mylone z pojawianiem się obrzęków limfatycznych, choć są to dwa zupełnie różne problemy zdrowotne. Nadmiar wody w organizmie wywołuje powiększenie obwodów różnych części ciała, takich jak stopy, kostki, nogi, dłonie czy brzuch. Jeśli pod skórą gromadzi się dużo wody, często po naciśnięciu danego miejsca na ciele pozostaje wgłębienie. Skóra na obszarze obrzęku może stać się napięta i błyszcząca, jednak nie jest to regułą.

Jeżeli zatrzymanie wody w organizmie wiąże się z nieodpowiednim stylem życia i nawykami, zjawisku temu nie towarzyszą dolegliwości bólowe czy inne niepokojące objawy. Jeśli wystąpią, należy skonsultować się z lekarzem, być może przyczyna problemu jest zupełnie inna i wymaga leczenia.

Dość częstym zjawiskiem jest nadmiar wody w obrębie twarzy, co powoduje opuchliznę stwarzającą wrażenie przybrania na wadze. Typowe są wówczas worki pod oczami – oczy wyglądają na przemęczone, jakby dana osoba dopiero wybudziła się z drzemki.

Zobacz również: Jak pozbyć się wody z organizmu?

Diagnostyka zatrzymania wody w organizmie

Przy zatrzymaniu wody w organizmie przede wszystkim przeprowadza się szczegółowy wywiad zdrowotny dotyczący m.in. przyjmowanych leków i suplementów diety, chorób własnych i tych występujących w najbliższej rodzinie oraz stylu życia. Dzięki temu można wstępnie wykluczyć przyczyny obrzęków wodnych związane z nawykami. Bardziej szczegółowa diagnostyka obejmuje badania krwi i badania moczu (zwłaszcza kreatynina, GFR, sód, potas, mocznik, wapń całkowity, morfologia krwi, hormony tarczycy). W zależności od wyników badań lekarz może zdecydować o USG wątroby czy nerek oraz o innych diagnostycznych badaniach obrazowych.

Zobacz również: 5 bezpiecznych sposobów, aby pozbyć się wody z organizmu.

Zatrzymanie wody w organizmie – leczenie

Zatrzymanie wody w organizmie wymaga leczenia przyczynowego. Jeśli więc problem wynika z bakteryjnego zapalenia nerek, jak najszybciej należy wdrożyć antybiotykoterapię. Zaś jeśli wynika z niedoczynności tarczycy, pacjent otrzymuje leki hormonalne, mające na celu uzupełnić poziom brakujących hormonów. Gdy zatrzymanie wody w organizmie wiąże się ze stylem życia lub ma podłoże idiopatyczne, zaleca się:

Jednocześnie warto rozważyć przyjmowanie Chlorelli, która ma silne działanie detoksykujące. Niejednokrotnie oczyszczenie organizmu z toksyn przejawia się ogólną poprawą stanu zdrowia, w tym likwidacją obrzęków wodnych i limfatycznych.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2008.
  2. Karasiewicz A., Kuklo M., Staruszkiewicz N., Zagajewska A., Dzierżanowski T., Zaburzenia nawodnienia i ich następstwa u chorych w schyłkowym okresie choroby, Medycyna Paliatywna 2023; 15(1): 12-18.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami