Aktualizacja: 20 maja 2023
Zatkane uszy to problem natury otorynolaryngologicznej, który może mieć podłoże zarówno fizjologiczne, jak i patologiczne. Jeśli dolegliwość utrzymuje się dłuższy czas, towarzyszą jej niepokojące objawy lub znacznie uprzykrza codzienne funkcjonowanie, warto zgłosić się do lekarza. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się laryngolog.
Spis treści
Zatkane uszy – przyczyny
Do możliwych przyczyn zatkanego ucha zaliczamy:
- urazy ciśnieniowe i akustyczne, np. ekspozycja na bardzo silny hałas w miejscu pracy lub na koncercie;
- niedrożność trąbki słuchowej;
- obecność ciał obcych w przewodzie słuchowym;
- zapalenie przewodu słuchowego lub zapalenie ucha wewnętrznego;
- półpasiec uszny;
- egzema ucha;
- wytworzenie się czopu z woskowiny w obrębie przewodu słuchowego.
Wiele z powyższych schorzeń może rozwijać się na tle chorób przewlekłych. Ich czynnikami ryzyka są zwłaszcza:
- cukrzyca;
- zaburzenia odporności;
- przewlekłe choroby dermatologiczne, np. atopowe zapalenie skóry (AZS);
- nowotwory;
- porażenie nerwu twarzowego;
- udar mózgu;
- urazy czaszkowo-mózgowe.
I wiele innych. Zatkane uszy mogą również być powikłaniem nieprawidłowego usuwania woskowiny. Dawniej standardem postępowania było czyszczenie uszu przy użyciu jednorazowych patyczków zakończonych watą. Obecnie taką praktykę odradza się z tego względu, że patyczek nie usuwa dokładnie całości woskowiny, lecz jedynie jej część. Pozostałość jest ubijana i może tworzyć czop woskowinowy. Ponadto zbyt głębokie umieszczenie patyczka w uchu może uszkodzić delikatną błonę bębenkową.
Do czynników fizjologicznych zatkanych uszu zaliczamy nagłą zmianę ciśnienia, np. podczas jazdy windą, lotu samolotem lub skoku ze spadochronem. Także jazda autem po terenach górskich może skutkować zatkaniem uszu. W takich przypadkach jest to jednak zjawisko chwilowe i ustępuje w momencie wyrównania ciśnienia w obrębie czaszki.
Zatkane uszy – objawy
Charakterystycznym i głównym objawem zatkanych uszu jest pogorszenie słuchu. Pacjenci często mówią, że to, co słyszą brzmi tak, jakby znajdowali się pod wodą. Problem może dotyczyć wyłącznie jednego ucha lub obu jednocześnie. Jeśli zatkanie uszu ma podłoże fizjologiczne i trwa jedynie chwilę, nie towarzyszą mu żadne inne dolegliwości. U niektórych osób mogą pojawić się jedynie delikatne nudności lub niewielkie bóle głowy. Jeśli jednak zatkanie uszu jest patologiczne i wynika z chorób, schorzeń lub błędnej pielęgnacji, mogą pojawić się:
- mroczki przed oczami;
- zawroty głowy;
- niewyraźne lub podwójne widzenie;
- osłabienie;
- nudności i wymioty;
- bóle głowy o różnym nasileniu;
- znaczne ubytki słuchu;
- wyciek wydzieliny z ucha.
Powyższe objawy są wskazaniem do wizyty u otorynolaryngologa. Przeprowadzi on badanie słuchu oraz za pomocą wziernika oceni przewód słuchowy zewnętrzny. Jeśli będzie to wskazane, wykona także badanie endoskopowe przewodu słuchowego (videootoskopia).
Leczenie zatkanego ucha
Zatkane ucho leczy się przyczynowo. Jeśli wynika ono z utkwienia ciał obcych w przewodzie słuchowym, lekarz musi je usunąć za pomocą specjalnych, długich szczypców. Czopy z woskowiny należy rozpuścić specjalnymi płynami, a następnie usunąć lub wyssać odpowiednim urządzeniem. Z kolei infekcje bakteryjne ucha wymagają stosowania antybiotyków.
Domowe sposoby na zatkane ucho
Domowe sposoby na zatkane ucho mają zastosowanie w sytuacjach, w których problem ma podłoże fizjologiczne. Poleca się wówczas:
- żucie gumy;
- przełykanie śliny;
- picie wody lub innego płynu;
- próbę silnego wydmuchania powietrza przez usta, które mimo tego pozostają zamknięte.
Jeśli wiemy, że na danym odcinku trasy zawsze zatykają nam się uszy lub gdy wzbijamy się w powietrze samolotem, warto szeroko otworzyć usta. Sprawi to, że ciśnienie w jamie ustnej i w uchu będzie zbliżone, co może uchronić nas przed zatkaniem ucha. Celem wszystkich powyższych metod jest natomiast wyrównanie ciśnienia po obu stronach błony bębenkowej.
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Dąbrowski P., Nawracające infekcje uszu, Lekarz POZ, 6/2018.
- Grevers G., Probst R., Iro H., Otorynolaryngologia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2019.
Zostaw komentarz