Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 września 2023

Zaburzenia trawieniaZaburzenia trawienia to grupa jednych z najczęściej występujących współcześnie schorzeń. Wiążą się one w dużej mierze z nieprawidłowym stylem życia, zwłaszcza z nieodpowiednią dietą i błędnymi nawykami żywieniowymi. Mogą jednak towarzyszyć chorobom ostrym lub przewlekłym. Diagnostyką i leczeniem zaburzeń trawienia zajmuje się najczęściej gastroenterolog.

Zaburzenia trawienia – przyczyny

W trawieniu udział biorą:

  • zęby i jama ustna – miażdżenie pokarmu, mechaniczne rozdrabnianie tłuszczów i białek, chemiczne trawienie węglowodanów;
  • przełyk – przesuwanie treści pokarmowej do żołądka;
  • żołądek – mieszanie treści pokarmowej z sokami trawiennymi, rozbijanie białek przez pepsynę na mniejsze fragmenty;
  • dwunastnica- trawienie węglowodanów, białek i tłuszczów;
  • pęcherzyk żółciowy – magazynowanie żółci produkowanej w wątrobie;
  • trzustka – produkcja wydzieliny zawierającej enzymy wykorzystywane do trawienia tłuszczów, węglowodanów i białek;
  • jelito cienkie – rozkładanie składników pokarmowych i ich wchłanianie do krwiobiegu;
  • jelito grube – pobranie płynów i minerałów z treści pokarmowej, formowanie kału;
  • odbytnica – zbieranie niestrawionych resztek pokarmowych i kierowanie ich na zewnątrz ciała.

Zaburzenia trawienia mogą więc dotyczyć wszystkich części układu pokarmowego, w których zachodzą procesy związane z trawieniem – od jamy ustnej, aż do jelita cienkiego. Jedynie w jelicie grubym nie zachodzi trawienie, lecz wchłanianie pozostałości i formowanie kału. Możliwe przyczyny patologiczne zaburzeń trawienia to:

Równie dobrze zaburzenia trawienia mogą wynikać z nieodpowiedniego stylu życia. Przyczynia się do nich dieta ciężkostrawna, bogata w tłuste mięso, żywność przetworzoną, słodycze i gazowane napoje. Także nadmierny stres w życiu codziennym, nieregularne spożywanie posiłków, niedokładne przeżuwanie kęsów pokarmowych i jedzenie w pośpiechu nie są sprzymierzeńcami zdrowego trawienia.

Objawy zaburzeń trawienia

Zaburzenia trawienia to grono objawów, do których zaliczamy przede wszystkim:

  • zaparcia i biegunki;
  • odbijanie;
  • gazy i wzdęcia;
  • bóle brzucha po spożyciu posiłku, a także dyskomfort w jamie brzusznej;
  • zgaga, czyli palenie w przełyku;
  • niedobór śliny, co utrudnia przeżuwanie kęsów pokarmowych (towarzyszy temu upośledzenie czucia smaków);
  • ogólne osłabienie.

Objawy mogą różnić się w zależności od przyczyn zaburzeń trawienia oraz od lokalizacji w układzie pokarmowym, jakiej dotyczą. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz gastroenterolog.

Zaburzenia trawienia – diagnostyka

Bardzo ważna jest rozmowa z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Szczegółowy wywiad pozwala na ocenę stylu życia pacjenta, zwłaszcza jego diety. Niekiedy okazuje się, że wystarczy skierować pacjenta do dietetyka, aby wszelkie zaburzenia trawienia ustąpiły.

Jeśli zmagamy się z zaburzeniami trawienia, w drugiej kolejności powinniśmy skierować się do gastroenterologa. Wykona ona podstawowe badania oceniające układ pokarmowy: gastroskopię i kolonoskopię. Zastosowanie znajduje również USG jamy brzusznej, zaś przy podejrzeniu poważnych patologii, np. skrętu jelit, wykonuje się dodatkowo rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową brzucha. Jeśli wszystkie badania wyjdą poprawnie, pacjenta warto skierować na szczegółowe badania krwi i moczu, a także do psychoterapeuty, aby ocenić, czy zaburzenia trawienia nie wiążą się z silnym stresem lub nerwicą.

Zaburzenia trawienia – leczenie

Leczenie zaburzeń trawienia powinno być kompleksowe, jednak podstawą zawsze jest zmiana nawyków żywieniowych. Powinna ona obejmować wprowadzenie diety lekkostrawnej, unikanie żywności „zakazanej” (niezdrowej, tłustej, ciężkostrawnej, nadmiaru alkoholu), regularne spożywanie mniejszych porcji pokarmowych oraz jedzenie powoli, bez pośpiechu. Dodatkowo zaleca się suplementacją, zwłaszcza Spiruliną i Chlorellą, ale również Omega-3 i koenzymu Q10.

Pacjent powinien wprowadzić do swojego życia regularną, umiarkowaną aktywność fizyczną, która w dużym stopniu reguluje trawienie i wpływa pozytywnie na samopoczucie. Zalecane jest wysypianie się i unikanie stresu. Do potraw warto dodawać zioła poprawiające trawienie, np. koper włoski, rozmaryn, tymianek czy miętę pieprzową. Każdego dnia warto wypić 1-2 filiżanki naparu z mięty, rumianku, melisy lub dziurawca.

Kluczem do prawidłowego trawienia jest jednak usunięcie przyczyny chorobowej tych zaburzeń, jeśli taka występuje. Przykładowo przy cukrzycy podstawą jest utrzymywanie glikemii na stałym poziomie, za pomocą diety i farmakoterapii.  Przy celiakii zaś, należy wykluczyć ze swojej diety wszelkie źródła glutenu.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Filip R., Huk J., Starzenie się układu pokarmowego Część II: Zaburzenia funkcji wydzielniczych, trawienia i wchłaniania, Geriatria, 2/2008.
  3. Dąbrowski A., Wielka interna – gastroenterologia, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami