Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 15 lutego 2025

Zaburzenia lękowe uogólnioneZaburzenia lękowe uogólnione stanowią specyficzny rodzaj zaburzeń o charakterze psychicznym, przejawiające się niekontrolowanym lękiem i obawą wobec różnorodnych wydarzeń i sytuacji życiowych. Taki niepokój towarzyszy pacjentom przez większość czasu, przez co schorzenie wysoce negatywnie wpływa na ich jakość życia. Wymaga pilnej diagnostyki i odpowiednio prowadzonego leczenia, najlepiej przez lekarza psychiatrę oraz psychoterapeutę.

Zaburzenia lękowe uogólnione

Zaburzenia lękowe uogólnione (GAD) są diagnozowane jako przewlekły i uporczywy lęk, nieosiągający jednak takiego nasilenia jak w przypadku lęku napadowego. Pacjent określa swoje dolegliwości jako stałe uczucie niepokoju, ciągłe, niejasne uczucie zagrożenia, notoryczne zamartwianie się (niezależne od czynników zewnętrznych). Inne objawy, które jednocześnie mogą występować, to:

  • zaburzenia snu;
  • problemy z koncentracją;
  • wzmożone napięcia mięśniowe;
  • łatwe męczenie się;
  • przewlekłe zaburzenia wegetatywne, w tym długotrwale utrzymująca się tachykardia.

Zaburzenia lękowe uogólnione - objawy

W przebiegu zaburzeń lekowych uogólnionych mogą pojawiać się napady lęku. Nie są jednak tak nasilone jak w lęku napadowym i raczej występują sporadycznie. Rozpoznanie wymaga występowania objawów przez okres co najmniej 6 miesięcy, przy czym jednocześnie chory nie jest w stanie poradzić sobie z objawami i ich kontrolować samodzielnie. Upośledzenie funkcjonowania nie może być spowodowane nadużywaniem substancji psychoaktywnych, leków, ani chorobami somatycznymi.

Zaburzenia lękowe uogólnione – przyczyny

Przyczyny zaburzeń lękowych uogólnionych są złożone i wieloczynnikowe, lecz wciąż nie do końca wyjaśnione, jak ma to miejsce przy wszelkiego rodzaju zaburzeniach psychicznych. Uważa się, że znaczenie ma połączenie czynników genetycznych, biologicznych, środowiskowych. Podstawowe czynniki ryzyka można wyszczególnić następująco:

  • zaburzenia neurologiczne, w tym niedobór neuroprzekaźnika GABA;
  • traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa;
  • indywidualna skłonność do zamartwiania się;
  • długotrwały stres w życiu codziennym;
  • inne zaburzenia lękowe współistniejące;
  • zaburzenia hormonalne.

Zaburzenie lękowe uogólnione bardzo często współwystępuje z innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak: depresja, dystymia, zespół stresu pourazowego, napady lęku panicznego, fobia społeczna. Dlatego diagnostyka pacjenta powinna być rozszerzona i szczegółowa. Zaburzenia lękowe uogólnione częściej występują u kobiet i często są związane z przewlekłą sytuacją stresową.

Diagnostyka zaburzeń lekowych uogólnionych

Nie ma specyficznych badań, które pozwolą diagnozować z całą pewnością zaburzenia lękowe uogólnione. Lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad zdrowotny z pacjentem, aby zrozumieć objawy, ich nasilenie oraz czas trwania. Istotne jest ponadto zebranie informacji na temat historii medycznej pacjenta oraz ewentualnych czynników stresowych. Na podstawie rozmowy ustala się rozpoznanie.

Uogólnione zaburzenia lękowe – leczenie

Metodą z wyboru w leczeniu zaburzeń lękowych uogólnionych jest psychoterapia. Powinna być prowadzona systematycznie przez dłuższy okres czasu. Pacjent musi być poinformowany, że jednorazowa sesja lub jedynie kilka sesji nie wpłynie znacząco na stan zdrowia jego psychiki. Aby znaleźć przyczynę problemu i kompleksowo zająć się jego rozwiązaniem, niezbędny jest czas. Farmakoterapię traktować należy jedynie uzupełniająco. Jeśli pojawia się konieczność przyjmowania leków, z reguły są to selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Escitalopram, paroksetyna, sertralina, uważane są za leki pierwszego rzutu. Dobrze prowadzona psychoterapia może znacznie poprawić komfort życia pacjenta.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Chlorella i młody jęczmień - oczyszczanie i odchudzanie
Chlorella i młody jęczmień w postaci sproszkowanego soku to w 100% naturalne produkty wysokiej jakości premium. W połączeniu uzupełniają składniki odżywcze i wspomagają oczyszczanie organizmu z zalegających toksyn …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Citkowska-Kisielewska A., Rutkowski K., Sobański J., Dembińska D., Mielimąka M., Objawy lękowe w zaburzeniu obsesyjno-kompulsyjnym i w zaburzeniu lękowym uogólnionym, Psychiatr. Pol. 2019; 53(4): 845–864.
  2. Stasiuk J., Burkiewicz A., Kozłowski D., Afeltowicz Z., Zaburzenie lękowe uogólnione – rozpoznawanie, objawy oraz leczenie farmakologiczne, Geriatria, 8/2014.
  3. Nitka-Sieminska A., Zaburzenia lękowe — charakterystyka i zasady leczenia, Forum Medycyny Rodzinnej 2014, tom 8, nr 1, 37–43.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami