Aktualizacja: 20 października 2023
Ząb Turnera to wada rozwojowa dotycząca hipoplazji szkliwa. Na powierzchni zęba pojawiają się białe lub brunatne plamy powstające wskutek demineralizacji szkliwa, co może w konsekwencji prowadzić do jego ubytku. Nazwa problemu pochodzi od zespołu Turnera, w przebiegu którego bardzo często się pojawia, choć nie jest to jedyna przyczyna.
Spis treści
Ząb Turnera w zespole Turnera
W zespole Turnera obserwuje się liczne zmiany w morfologii zębów. Najczęściej obserwowanym zaburzeniem jest:
- zmniejszenie rozmiaru koron zębów, zwłaszcza w wymiarze mezjalno-dystalnym, co dotyczy zarówno zębów mlecznych, jak i zębów stałych;
- występowanie cieńszej warstwy szkliwa i zębiny;
- zwężenie komory miazgi;
- występowanie dwukorzeniowych zębów przedtrzonowych żuchwy u ponad 1/3 pacjentów, podczas gdy w populacji osób zdrowych nie stwierdza się żadnego takiego przypadku.
Sporym problemem jest również hipoplazja szkliwa, która od nazwy zespołu nazywa się zębem Turnera. Hipoplazję szkliwa obserwuje się w postaci bruzd i dołków na policzkowych lub językowych powierzchniach zębów. Szacuje się, że dotyczy do 40% osób z zespołem Turnera i zaledwie 2% osób zdrowych.
Ząb Turnera – przyczyny
Przyczyną zęba Turnera może być oczywiście zespół Turnera, którego przyczyną jest obecność zaledwie jednego prawidłowego chromosomu X w co najmniej jednej linii komórkowej. To schorzenie uwarunkowane genetycznie, choć wciąż nie wiadomo, dlaczego dochodzi do jego wystąpienia. Inne możliwe przyczyny zęba Turnera to:
- uszkodzenie (uraz) narządu szkliwotwórczego zawiązka zęba stałego;
- stan zapalny okołowierzchołkowy.
Mechanizm rozwoju zębów Turnera wciąż jest badany.
Ząb Turnera – objawy
Zęby Turnera to inaczej hipoplazja szkliwa, czyli obecność ubytków w powierzchownej warstwie szkliwa. Problem dotyczy przeważnie zębów przedtrzonowych. Hipoplazja szkliwa często objawia się dołkami bądź wyżłobieniami w powierzchni zęba, czemu może towarzyszyć deformacja koron zębowych. Przyjmują one kształt cylindryczny lub stożkowaty. Nieleczone zęby Turnera mogą skutkować znacznym osłabieniem zębów i obniżeniem odporności na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Pojawia się nadwrażliwość na bodźce (zwłaszcza niskie i wysokie temperatury oraz kwaśny smak), początki próchnicy czy nieświeży oddech. Zęby zaczynają się psuć, co może skutkować nawet koniecznością ich ekstrakcji.
Ząb Turnera – diagnostyka
Diagnostyka zębów Turnera nie jest trudna. Jeśli istnieje podejrzenie zespołu Turnera, należy odesłać pacjenta do lekarza, który potwierdzi rozpoznanie i wdroży leczenie objawowe tego problemu, jako że nie jest możliwe wyleczenie go przyczynowo. W każdym przypadku wystąpienia zęba Turnera wystarczy podstawowe badanie stomatologiczne, przy czym ocenia się również wrażliwość zębów na bodźce.
Ząb Turnera – leczenie
W przebiegu leczenia niezwykle istotna jest właściwa higiena jamy ustnej, o czym należy poinformować pacjenta i ewentualnie udzielić mu instruktażu z prawidłowego szczotkowania zębów. Należy unikać szczoteczek z twardym włosiem. W razie potrzeby rekomenduje się systematyczne zabiegi fluoryzacji, które wzmocnią szkliwo. Leczenie zębów Turnera możliwe jest wyłącznie przy pomocy protetyki stomatologicznej. Pacjentowi proponuje się licówki, korony lub materiały wypełniające, które odbudują powierzchnię szkliwa. Należy jak najwcześniej leczyć ubytki próchnicowe, jeśli występują.
Osoby z zębami Turnera powinny ograniczyć słodycze w diecie, jako że ich zęby są bardziej wrażliwe i podatne na próchnicę, jak również powinny pozostać w stałym kontakcie ze stomatologiem. Lekarz wyznaczy im wizyty kontrolne, na które należy się stawiać.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Borkowska M., Gawlik A., Hankus M., Małecka-Tendera E., Zaburzenia stomatologiczno-ortodontyczne u pacjentek z zespołem Turnera, Pediatr Endocrinol Diabetes Metab, 21/2015.
- Solarek D., Szczepańska J., Powikłania w zębach stałych w wyniku dużych zaniedbań w obrębie uzębienia mlecznego u 4-letniego dziecka. Opis przypadku, Nowa Stomatologia, 4/2019.
- Solarek D., Szczepańska J., Powikłania w zębach stałych w wyniku dużych zaniedbań w obrębie uzębienia mlecznego u 4-letniego dziecka. Opis przypadku, Nowa Stomatologia, 24/2019.
Zostaw komentarz