Wysypka na twarzy to częsty objaw towarzyszący nie tylko chorobom dermatologicznym, ale i ogólnoustrojowym. Najczęściej wskazuje na trądzik pospolity i ma miejsce w okresie pokwitania, jednak równie dobrze może rozwinąć się u każdej osoby bez względu na wiek. Diagnostyką i leczeniem wszelkich wysypek zajmuje się lekarz dermatolog.
Wysypka na twarzy – przyczyny
Wysypka na twarzy może mieć charakter alergiczny. Wówczas w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na tworzywa i produkty, które miały kontakt ze skórą tej okolicy. Warto sprawdzić wszystkie stosowane kremy pielęgnacyjne, kosmetyki do makijażu, roztocza i kurz w domu, a nawet proszek do prania, w którym pierzemy poduszki i pościel. W przypadku alergii kontaktowych, najczęściej uczula lateks, nikiel, olejki eteryczne oraz liczne składniki chemiczne kosmetyków. Wysypka na twarzy może być jednak reakcją nie tylko na alergię kontaktową, ale i alergię pokarmową. Najczęściej uczulają orzechy, propolis, jajka, owoce morza, gluten, laktoza, soja, dym papierosowy oraz cytrusy.
Wysypka na twarzy może wiązać się z chorobami takimi jak:
- ospa wietrzna;
- odra;
- mononukleoza zakaźna;
- półpasiec;
- świerzb;
- liszajec;
- trądzik;
- grzybica;
- łojotokowe zapalenie skóry;
- opryszczka.
I wiele innych. Wówczas w większości przypadków warto zwrócić uwagę na resztę ciała. Przy chorobach ogólnoustrojowych zwykle możemy zaobserwować wysypkę również na innych częściach ciała, np. na brzuchu czy kończynach.
Trądzikowa mapa twarzy
Jeśli wysypka dotyczy wyłącznie twarzy, można sięgnąć pomocniczo po tzw. trądzikową mapę twarzy. W zależności od miejsc, w których obserwujemy najwięcej zmian skórnych i wykwitów skórnych, możemy podejrzewać przyczyny ich powstawania:
- linia włosów – zbyt ciężkie kosmetyki do makijażu (zwłaszcza fluidy, rozświetlacze i pudry), noszenie czapki, częste dotykanie skóry;
- czoło – problemy jelitowe, złe nawyki żywieniowe, zbyt duże spożycie nabiału;
- okolica pod oczami – zapalenie pęcherza moczowego, zaburzenia czynności nerek;
- okolice ust – owulacja (u kobiet), jedzenie nieumytych owoców i warzyw, dotykanie twarzy brudnymi rękami, zbyt duże spożycie słodyczy;
- broda i żuchwa – zaburzenia hormonalne, silny stres w życiu codziennym, niepoprawna technika golenia się (u mężczyzn);
- policzki – alergie pokarmowe, dotykanie skóry brudnym telefonem komórkowym podczas rozmów;
- nos – zbyt duże spożycie słodyczy, niedobór witamin z grupy B, zaburzenia ciśnienia tętniczego;
- okolice brwi – problemy z wątrobą, nadmierne spożywanie alkoholu.
Oczywiście nic nie zastąpi profesjonalnej oceny dermatologa, dlatego jeśli wysypka trwa długo, nie reaguje na domowe sposoby i nie znika samodzielnie, towarzyszą jej inne symptomy bądź często nawraca, najlepiej udać się do lekarza.
Wysypka na twarzy – leczenie
Leczenie zależy od przyczyny wysypki. Przy chorobach wirusowych podaje się leki przeciwwirusowe bądź zaleca nawodnienie, zdrową dietę i dużo odpoczynku, natomiast przy infekcjach grzybiczych pacjent otrzymuje leki przeciwgrzybicze. Zwykle lekarz przepisuje maści do stosowania miejscowego. Przy alergiach będą to maści przeciwhistaminowe, a przy chorobach przewlekłych lub bardzo ostrych są to glikokortykosteroidy.
Bez względu na przyczynę wysypki należy szczególnie dbać o zdrową dietę i pielęgnację skóry. Dieta musi wykluczać produkty nasilające problemy skórne, takie jak słodycze, fast-foody, żywność przetworzona lub bardzo ostra. Należy natomiast pić dużo płynów, sięgać po warzywa i owoce oraz suplementować kolagen, kwas hialuronowy, cynk oraz witaminy z grupy B. Wskazane jest unikanie dymu tytoniowego i zaprzestanie palenia. Pielęgnacja skóry powinna być dobrana pod okiem dermatologa. Zwykle zaleca się codzienne aplikowanie kremów nawilżających i łagodzących, codzienne oczyszczanie skóry, raz w tygodniu stosowanie maski regenerującej i miejscowe nakładanie maści przepisanych przez lekarza, jeśli to konieczne.
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kryński J., Kamińska G., Kamińska-Winciorek G., Leczenie reakcji skórnych występujących podczas terapii inhibitorami receptora nabłonkowego czynnika wzrostu u pacjentów z rakiem jelita grubego, Onkologia w Praktyce Klinicznej, 6/2010.
- Rycroft R., Robertson S., Wakelin S., Dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- Czarnobilska E., Obtułowicz K., Wsołek K., Reakcja alergiczna typu IV i jej podtypy, Przegląd Lekarski, 7-8/2007.
- Marek K., Alergia pokarmowa u dzieci, Forum Medycyny Rodzinnej, 6/2013.
- Głaz P., Kowalczuk D., Zjawisko alergii w gabinecie kosmetologicznym, Kosmetologia Estetyczna, 3/2019.
Zostaw komentarz