Wysypka na plecach u dziecka może mieć wiele przyczyn. Często są to potówki, które zwłaszcza u małych dzieci, pojawiają się stosunkowo często. Może jednak wskazywać na choroby przewlekłe (np. atopowe zapalenie skóry) lub choroby zakaźne (np. ospę wietrzną). Dlatego pojawienie się wysypki na plecach u dziecka warto skonsultować z lekarzem pediatrą.
Spis treści
Wysypka na plecach u dziecka – przyczyny
Potówki to niewielkie krostki powodujące świąd, które pojawiają się na ciele dziecka niezależnie od wieku (jednak najczęściej u noworodka i niemowlaków). Są konsekwencją przegrzania ciała. Na plecach dziecka mogą więc rozwijać się w sytuacjach, gdy śpi ono na plecach, jest grubo ubrane i dodatkowo nakryte lub gdy w jego pokoju panują wysokie temperatury. Innymi słowy, czynnikami ryzyka potówek są wszelkie sytuacje, w których dochodzi do nadmiernej potliwości ciała dziecka.
Równie częstą przyczyną jest ospa wietrzna. W jej przebiegu czerwone plamki i krostki w pierwszej kolejności pojawiają się właśnie na tułowiu, na brzuchu i plecach dziecka. Po kilku dniach rozprzestrzeniają się na całe ciało i przybierają postać pęcherzyków wypełnionych płynem, powodujących świąd. Najczęściej chorują dzieci między 5. a 9. rokiem życia.
Wysypka alergiczna to kolejna możliwa przyczyna. Może być reakcją na alergeny zawarte w pożywieniu, jednak jeśli ogranicza się wyłącznie do samych pleców, warto przyjrzeć się stosowanym kosmetykom do pielęgnacji ciała lub środkom piorącym, w których pierze się odzież dziecka.
Inne możliwe przyczyny:
- rumień nagły (tzw. trzydniówka);
- atopowe zapalenie skóry;
- łojotokowe zapalenie skóry;
- różyczka;
- mononukleoza zakaźna;
- odra;
- szkarlatyna;
- zakażenia bakteryjne;
- pieluszkowe zapalenie skóry (wysypka lokalizuje się na dole pleców).
Niekiedy wysypka jest reakcją organizmu na podrażnienia skóry, np. spowodowane szorstkim materiałem bluzki lub kocem, na którym dziecko leży.
Wysypka na plecach u dziecka – objawy
Znaczna większość przypadków wysypki przebiega łagodnie i dobrze reaguje na leczenie. Wysypka najczęściej przybiera postać drobnych, rozsianych krostek przypominających pokrzywkę. Objawami, które zwykle jej towarzyszą, są świąd, zaczerwienienie i niekiedy delikatne pieczenie. W zależności od przyczyny wysypki, u dziecka pojawić się mogą objawy takie jak gorączka, bóle brzucha, wymioty czy łuszczenie się skóry. Do grona objawów niepokojących, które zawsze są wskazaniem do wizyty u lekarza, zaliczamy następujące:
- gorączka, dreszcze;
- ból skóry;
- uporczywy świąd zmuszający dziecko do rozdrapywania krost;
- wybroczyny i zasinienia pojawiające się po ucisku skóry;
- wypływanie surowiczej lub ropnej wydzieliny z krost i pęcherzyków;
- wykwity lokalizujące się na błonach śluzowych.
Jeśli wysypka na plecach utrzymuje się dłuższy czas, należy wykonać skórny panel alergiczny. Choroby zakaźne związane z wystąpieniem wysypki leczy lekarz pediatra, natomiast z problemami przewlekłymi najlepiej zgłosić się do dermatologa dziecięcego.
Wysypka na plecach u dziecka – leczenie
Stosuje się leczenie przyczynowe. Przy infekcjach wirusowych należy przeczekać chorobę, dbając o lekkostrawną dietę dziecka, wysokie nawodnienie oraz odpoczynek. Infekcje bakteryjne leczy się za pomocą antybiotyków, z kolei wszelkie dermatologiczne choroby przewlekłe – odpowiednio dobraną pielęgnacją i farmakoterapią miejscową. Przy pieluszkowym zapaleniu skóry należy jak najczęściej wystawiać skórę dziecka na powietrze. Jeśli przebywamy w domu, najlepiej zdjąć ubranko i pieluszkę, aby skóra mogła „oddychać” i tym samym goić się.
Wspomagająco można sięgać po domowe sposoby łagodzące zmiany skórne. Jednym z nich są kąpiele z dodatkiem naparu z rumianku. Można również miejscowo wykonywać chłodzące okłady z aloesu. Na odparzenia dobrze sprawdzą się maści z dodatkiem cynku. Jeśli dziecko jest starsze, można podawać mu napar z mięty, który działa podobnie do leków przeciwhistaminowych.
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kaszuba A., Kuchciak-Brancewicz M., Dermatologia dziecięca w pytaniach i odpowiedziach, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2019.
- Kaszuba A., Burkhart C., Morrell D., Praktyczna dermatologia dziecięca, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2014.
- Marek K., Alergia pokarmowa u dzieci, Forum Medycyny Rodzinnej, 6/2013.
- Głaz P., Kowalczuk D., Zjawisko alergii w gabinecie kosmetologicznym, Kosmetologia Estetyczna, 3/2019.
Zostaw komentarz