Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 kwietnia 2024

Wysypka na nogachWysypka na nogach obejmująca wyłącznie tę część ciała najczęściej wskazuje na alergię kontaktową. Jeśli jednak pojawia się także na innych częściach ciała, diagnostyka jest nieco trudniejsza – możliwych przyczyn jest bowiem znacznie więcej. Z wysypką najlepiej udać się w pierwszej kolejności do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Wysypka na nogach – przyczyny

Wysypka na nogach przeważnie wskazuje na alergię kontaktową. Może to być alergia na proszek do prania lub płyn do płukania, w których pierze się spodnie, jak również alergia na kosmetyki – kremy, balsamy, peelingi, mydła, które aplikuje się bezpośrednio na skórę nóg. Niektóre osoby zmagają się z alergią kontaktową na materiały, z których wykonano ubrania, np. na rajstopy, spodnie, a nawet obcisłe sukienki i spódnice. Ryzyko reakcji alergicznej wzrasta, jeśli materiał jest sztuczny lub silnie barwiony. Inne możliwe przyczyny wysypki (zwłaszcza jeśli lokalizuje się nie tylko na nogach, ale i innych częściach ciała):

Diagnozę może zawęzić obserwacja objawów. Choć wiele rodzajów wysypki prezentuje się podobnie, nierzadko po wnikliwej ocenie można zauważyć cechy charakterystyczne, w zależności od przyczyn, które spowodowały zmiany skórne.

Jak wygląda wysypka na nogach?

Zwykle wysypka alergiczna jest łatwa w rozpoznaniu. W obrazie klinicznym zaobserwować można niewielkie, rozsiane krostki o czerwonym zabarwieniu, powodujące świąd i/lub pieczenie. W przebiegu wysypki alergicznej charakterystyczne są także:

  • pokrzywka;
  • zaczerwienienie;
  • pojawienie się niewielkich bąbli;
  • obrzęk skóry.

Jeśli przyczyną była alergia kontaktowa, wysypka ogranicza się wyłącznie do nóg.

W przebiegu chorób zakaźnych wywołanych przez wirusy wysypka lokalizuje się na całym ciele. Także swędzi, jednak dodatkowo towarzyszą jej objawy ogólnoustrojowe typowe dla infekcji, m.in.:

Znaczenie ma także lokalizacja pojawienia się pierwszych zmian skórnych. Przy ospie wietrznej wysypka pojawia się najpierw na tułowiu, przy odrze – na tułowiu, za uszami i na twarzy, zaś przy śwince – za uszami. Z kolei w przebiegu boreliozy charakterystyczny jest tzw. rumień wędrujący. Na początku jest wypełniony w całości wysypką. Wraz z jego rośnięciem, wysypka wewnątrz znika, pozostając jedynie na okręgu i przeważnie w centralnym punkcie. Wówczas przypomina nieco tarczę strzelniczą.

Wysypka na nogach – diagnostyka

Diagnostyką i leczeniem wysypki alergicznej zajmuje się alergolog. Powinien wykonać testy alergiczne skórne, aby wykryć alergen wywołujący problem u pacjenta. Jeśli istnieje podejrzenie choroby skórnej, należy udać się do dermatologa. Wystawia on diagnozę na podstawie oględzin wysypki, ewentualnie pobiera wycinek zmiany do badania histopatologicznego. W pozostałych przypadkach najlepiej udać się do lekarza rodzinnego, który wdroży wstępne leczenie lub skieruje do specjalisty.

Wysypka na nogach – leczenie

Wysypkę na nogach leczy się przyczynowo. Najczęściej za pomocą farmakoterapii (antybiotyki, leki przeciwwirusowe, leki z histaminą o działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym). Mogą mieć formę tabletek lub maści do smarowania miejscowego. Aby złagodzić świąd, można sięgnąć po domowe metody. Największą popularnością cieszą się:

W zależności od przyczyn wysypka może utrzymywać się na skórze dzień, kilka dni, kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy. Rokowania są jednak dobre. Przy właściwym podejściu terapeutycznym większość przypadków wysypki można złagodzić lub wyeliminować.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Głaz P., Kowalczuk D., Zjawisko alergii w gabinecie kosmetologicznym, Kosmetologia Estetyczna, 3/2019.
  2. Kryński J., Kamińska G., Kamińska-Winciorek G., Leczenie reakcji skórnych występujących podczas terapii inhibitorami receptora nabłonkowego czynnika wzrostu u pacjentów z rakiem jelita grubego, Onkologia w Praktyce Klinicznej, 6/2010.
  3. Rycroft R., Robertson S., Wakelin S., Dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami