Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 26 września 2023

Wysypka na brzuchu u dzieckaWysypka na brzuchu u dziecka może mieć wiele przyczyn, od zakaźnych, poprzez alergiczne, aż do niewłaściwej pielęgnacji. Zawsze warto skonsultować ją z lekarzem pediatrą. Zwłaszcza, jeśli towarzyszą jej inne objawy, takie jak obrzęk, łzawienie oczu, duszności, silny świąd czy ogólne złe samopoczucie dziecka. Wdraża się leczenie przyczynowe (ogólnoustrojowe) oraz objawowe (miejscowe, w postaci maści i kremów).

Wysypka na brzuchu u dziecka – przyczyny

Istnieje wiele możliwych przyczyn powstawania wysypki w obrębie brzucha. Najczęściej jest to reakcja alergiczna, np. na alergeny zawarte w kosmetykach do pielęgnacji, barwnikach ubrań lub proszku do prania. Może pojawić się po spożyciu pokarmów, na które dziecko ma uczulenie, a nawet po spożyciu niektórych leków. Dość łatwo ją rozpoznać, ponieważ powoduje świąd i łuszczenie się skóry.

Inną bardzo częstą przyczyną wysypki na brzuchu w wieku dziecięcym jest odra i ospa wietrzna, dwie choroby infekcyjne wywołane przez wirusy. Odra manifestuje się jako duże, białe plamy zapalne z czerwoną otoczką, zaś ospa wietrzna jako czerwone plamki wypełnione przezroczystym płynem, które samoistnie pękają pozostawiając strup. Do pozostałych możliwych przyczyn infekcyjnych zaliczamy:

Wysypka na brzuchu u dziecka może jednak wiązać się z nieinfekcyjnymi przyczynami:

I wiele innych. Czerwona wysypka pojawiająca się na brzuchu i plecach u niemowlaka może również być zwykłą potówką. Latem, gdy temperatury są wysokie, to częsta dolegliwość wśród najmłodszych dzieci. Potówki lokalizują na brzuchu i plecach w miejscu, gdzie ze skórą styka się brzeg pampersa.

Jak wygląda wysypka na brzuchu u dziecka?

Wysypka na brzuchu może przybrać rozmaitą postać, a jej wygląd często zawęża pole poszukiwań przyczyny. Najczęściej stwierdza się:

  • wysypkę pęcherzykową – zmiany skórne są większe od typowych grudek, wypełnia je płyn;
  • pokrzywkę – zaczerwienienie i bardzo małe pęcherzyki, które przypominają oparzenie skóry liściem pokrzywy;
  • wysypkę plamistą – plamy na skórze mają nieokreślony kształt i przypominają różnej prezencji plamy o czerwonym zabarwieniu;
  • wysypkę grudkową – małe, twarde krostki wypełnione płynem.

Wysypka najczęściej powoduje świąd, zmuszając dziecko do drapania się. To jeszcze bardziej zaostrza objawy wysypki, a jeśli wynika ona z czynników zakaźnych, powoduje rozprzestrzenienie się jej na większe obszary ciała. Wysypka sama w sobie nie jest chorobą, jednak zawsze wskazuje na rozmaite patologie toczące się w organizmie, które należy znaleźć i leczyć.

Wysypka na brzuchu u dziecka – leczenie

Diagnostyką i leczeniem wysypki na brzuchu u dzieci zajmuje się lekarz pediatra, nierzadko we współpracy z alergologiem i dermatologiem. Leczenie zawsze powinno być przyczynowe i dobrane stosownie do młodego wieku pacjenta. Przy chorobach zakaźnych stosuje się farmakoterapię:

  • leki wirusowe (przy infekcjach wirusowych);
  • antybiotyki (przy infekcjach bakteryjnych);
  • środki przeciwgrzybicze (przy infekcjach grzybiczych).

Leczenie alergii opiera się na unikaniu alergenów oraz objawowym podawaniu leków przeciwhistaminowych, jeśli jest to konieczne.

Nie istnieje możliwość całkowitego wyleczenia przewlekłych chorób dermatologicznych, jednak odpowiednim postępowaniem można uzyskać długotrwałą remisję. W tym celu stosuje się leczenie miejscowe, zwykle są to leki immunosupresyjne, w tym glikokortykoidy w postaci maści. Przy wysypce dowolnego pochodzenia bardzo ważna jest zdrowa i urozmaicona dieta maluszka (jeśli już została rozszerzona) oraz właściwa pielęgnacja skóry. Należy unikać ubierania dziecka w sztuczne, nieprzepuszczalne materiały, zapewnić skórze dostęp do powietrza oraz regularnie ją nawilżać.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kryński J., Kamińska G., Kamińska-Winciorek G., Leczenie reakcji skórnych występujących podczas terapii inhibitorami receptora nabłonkowego czynnika wzrostu u pacjentów z rakiem jelita grubego, Onkologia w Praktyce Klinicznej, 6/2010.
  2. Rycroft R., Robertson S., Wakelin S., Dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  3. Czarnobilska E., Obtułowicz K., Wsołek K., Reakcja alergiczna typu IV i jej podtypy, Przegląd Lekarski, 7-8/2007.
  4. Marek K., Alergia pokarmowa u dzieci, Forum Medycyny Rodzinnej, 6/2013.
  5. Głaz P., Kowalczuk D., Zjawisko alergii w gabinecie kosmetologicznym, Kosmetologia Estetyczna, 3/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami