Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 31 lipca 2024

Wodnista, żółta biegunkaWodnista, żółta biegunka to częsty problem zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Każdy człowiek przynajmniej raz zmagał się z nim w swoim życiu. Może mieć wiele przyczyn, zarówno fizjologicznych (np. silny stres, okres okołomiesiączkowy), jak i patologicznych (choroby jelit, alergie pokarmowe). Jeśli tego typu biegunka pojawia się często lub utrzymuje się dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem.

Czym jest biegunka?

Biegunka to jeden z najczęstszych objawów dolegliwości ze strony układu pokarmowego – zarówno tych poważniejszych, jak i o lżejszym przebiegu. Sama w sobie nie jest chorobą, lecz manifestacją problemów zdrowotnych, które toczą się w obrębie jelit lub pośrednio na nie oddziałują. Mianem biegunki określić można oddawanie przynajmniej 3 stolców na dobę o luźnej konsystencji, przy czym wyróżnia się:

  • biegunkę ostrą – objawy trwają krócej niż 2 tygodnie;
  • biegunkę przetrwałą – objawy trwają od 14 do 30 dni;
  • biegunkę przewlekłą – objawy utrzymują się powyżej miesiąca.

Biegunka manifestuje się rozwodnionym wyglądem stolca, a wypróżnianiu mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe brzucha, nudności, zawroty głowy, a nawet krwawienia z odbytu.

Wodnista, żółta biegunka – przyczyny

Istnieje wiele możliwych przyczyn wodnistej, żółtej biegunki. Najczęściej są to:

Żółte zabarwienie stolca może wskazywać na to, że ma on charakter tłuszczowych. Wówczas często podejrzewa się wspomniane choroby trzustki, takie jak np. wrodzony niedobór lipaz trzustkowych, przewlekłe zapalenie trzustki bądź mukowiscydoza.

Wodnista, żółta biegunka – diagnostyka

Przewlekłe biegunki lub takie, którym towarzyszą jakiekolwiek niepokojące objawy, zawsze wymagają diagnostyki. Najpierw należy udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który wykona badania krwi, a często także badanie moczu i stolca. Na tej podstawie może skierować pacjenta np. do gastroenterologa, alergologa czy innego specjalisty. Wiele o stanie zdrowia mogą powiedzieć także wyniki gastroskopii i kolonoskopii, nierzadko z pobraniem tkanek do badania histopatologicznego. Badania obrazowe (USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa) wykonuje się niemal wyłącznie wtedy, gdy wyniki poprzednich badań są niejasne.

Wodnista, żółta biegunka – leczenie

Wodniste, żółte biegunki można leczyć na wiele sposobów domowych. Sprawdzonymi i przeważnie skutecznymi są:

  • wdrożenie lekkostrawnej diety, która nie obciąża i nie podrażnia dodatkowo błon śluzowych jelita – obejmuje m.in. unikanie dań tłustych, słodkich i ostrych, alkoholu oraz mleka, zaś poleca spożycie kasz, kleików, pieczonych lub gotowanych warzyw;
  • spożycie kakao (prawdziwego, bez dodatku cukru) lub gorzkiej czekolady;
  • ziołolecznictwo – w szczególności dobrze sprawdzają się napary ziołowe z piołunu, kopru włoskiego, mięty, kolendry;
  • probiotykoterapia, w tym sięganie po naturalną żywność probiotyczną. Dobre probiotyki mają potwierdzoną naukowo skuteczność i są bezpieczne także dla małych dzieci czy kobiet ciężarnych;
  • unikanie stresu i innych czynników, które mogą wywoływać napad biegunki.

Leczenie profesjonalne obejmuje stosowanie leków zaleconych przez lekarza, a jeśli to możliwe – leczenie przyczynowe. Przykładowo przy infekcjach bakteryjnych żołądka wdraża się antybiotykoterapię, zaś przy zatruciu pokarmowym stosuje się węgiel aktywny lub (w skrajnych przypadkach) podejmuje decyzję o płukaniu żołądka.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Wasielica-Berger J., Ostra biegunka, Gastroenterologia kliniczna, 1/2018.
  2. Mach T., Szczeklik K., Algorytm postępowania w ostrej biegunce infekcyjnej, Zakażenia XXI wieku, 1/2018.
  3. Czerwionka-Szaflarska M., Adamska I., Ostra biegunka u dzieci – najnowsze wytyczne, Forum Medycyny Rodzinnej, 6/2009.
  4. Czerwionka-Szaflarska M., Romańczuk B., Probiotyki w profilaktyce i leczeniu wybranych schorzeń przewodu pokarmowego u dzieci, Forum Medycyny Rodzinnej, 2/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami