Kolagen do picia
Kolagen do picia

Wodniak jądraWodniak jądra (łac. hydrocele testis) to schorzenie występujące u mężczyzn w różnym wieku, polegające na gromadzeniu się płynu surowiczego między jądrem, a jego osłonką. W efekcie dochodzi do powiększenia objętości moszny, co powoduje dyskomfort. Zwykle jednak nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi, z wyjątkiem wodniaków powstających na tle nowotworowym i infekcyjnym.

Wodniak jądra – przyczyny

Wodniaki jądra mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty. Pierwszy rodzaj rozpoznawany jest już na etapie noworodkowym lub dziecięcym, zaś drugi wynika z nabytych patologii zdrowotnych. Szacuje się, że wodniaki wrodzone dotyczą nawet 6% wszystkich nowo narodzonych chłopców. Możliwymi przyczynami wodniaków nabytych są natomiast:

  • ostre lub przewlekłe stany zapalne jąder;
  • nowotwory jąder;
  • przepuklina pachwinowo-mosznowa;
  • choroby najądrzy.

Bezpośrednią przyczyną rozwoju wodniaka jądra jest jednak zjawisko gromadzenia się płynu w osłonce jądra, co z kolei wynika z zaburzenia równowagi pomiędzy wydzielaniem a wchłanianiem płynu przez osłonkę jądra.

Wodniak jądra – objawy

Głównym objawem wodniaka jądra jest jego powiększenie w związku z nadmiernym gromadzeniem się płynu o barwie bursztynowej. Jego objętość oscyluje nawet wokół kilkuset milimetrów. Zwykle wodniak jądra nie powoduje żadnych innych dolegliwości. Jednak jeśli jest znaczny i dalej się powiększa może powodować ból i dyskomfort, ponieważ utrudnia chodzenie czy wykonywanie podstawowych aktywności dnia codziennego, nie mówiąc już o aktywności sportowej. Uwypuklenie staje się widoczne nawet przez ubranie.

Nieleczony wodniak jądra wiąże się z licznymi konsekwencjami długofalowymi. Duża zawartość płynu w mosznie wpływa negatywnie na produkcję plemników, może wręcz prowadzić do zaniku jądra. Należy jednak wiedzieć, że w przypadku małych dzieci może dojść do samoistnego wchłonięcia się płynu. Jeśli nie nastąpi to przed ukończeniem 2. roku życia, dopiero wtedy podejmuje się decyzję o operacji.

Wodniak jądra – diagnostyka

Wodniak jądra widoczny jest już podczas badania palpacyjnego i obserwacji jąder pacjenta. Aby jednak mieć pełne potwierdzenie schorzenia należy wykonać badanie USG moszny. Jest ono nieinwazyjny i bezbolesne, a wyniki pojawiają się natychmiast. Jedynie niewielki dyskomfort może powodować konieczność nałożenia na skórę moszny chłodnego żelu do USG.

Wodniak jądra – leczenie

Współcześnie złotym standardem leczenia wodniaków jądra jest operacja, która odbywa się w znieczuleniu, zwykle miejscowym. Lekarz nacina skórę moszny, dzięki czemu wyłania się wodniak. Następnie nacina jego worek i odsysa zawartość. Po pozbyciu się nadmiernej ilości płynu ranę się zszywa i zakłada opatrunek. Wszystkie czynności trwają maksymalnie do 60 minut, choć zwykle czas ten jest krótszy. Pacjent otrzymuje wypis już następnego dnia. W ciągu kolejnych kilkunastu dni pojawi się niewielki obrzęk oraz bolesność okolicy operowanej, co jest zjawiskiem naturalnym.

Wizyta kontrolna powinna odbyć się po 7-10 dniach. Jej celem jest kontrola gojenia się ran pooperacyjnych oraz zdjęcie szwów. Jeśli po zabiegu pojawią się objawy takie jak wysoka gorączka, silny ból i znaczny obrzęk moszny lub wyciek z rany, należy jak najszybciej skonsultować się z ośrodkiem lub szpitalem, gdzie odbywała się operacja. Współżycie seksualne jest możliwe po 4 tygodniach od momentu operacji. Najlepiej jednak prowadzić oszczędzający tryb życia przez około 6 tygodni.

Jak przygotować się do operacji?

O zaleceniach przedoperacyjnych zawsze informuje lekarz. Najlepiej, aby pacjent w dniu operacji pozostał na czczo, do szpitala powinien jednak wziąć wszystkie leki przyjmowane na stałe. Nie należy samodzielnie golić owłosienia w okolicy narządów płciowych, zajmuje się tym personel medyczny w dniu operacji lub dzień wcześniej. Na 2 tygodnie przed zabiegiem należy wykonać następujące badania: morfologia krwi, elektrolity, układ krzepnięcia, grupa krwi, glukoza, kreatynina, antygen Hbs, przeciwciała ANTY-HCV. Kilka dni przed operacją odstawia się leki przeciwkrzepliwe, po konsultacji z lekarzem.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Drewa T., Juszczak K., Urologia – ilustrowany podręcznik dla studentów i stażystów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
  2. Borkowski A., Urologia – podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami