Kolagen do picia
Kolagen do picia

Tyłozgięcie macicyTyłozgięcie macicy opisuje ułożenie trzonu tego narządu w kierunku dogrzbietowym, czyli dokręgosłupowym. Określa się je, badając stosunek macicy do pochwy, przeważnie na podstawie badania USG per vaginam. Nie należy mylić tyłozgięcia z tyłopochyleniem, choć oba przypadki nie zaliczają się do fizjologicznych.

Tyłozgięcie macicy – przyczyny

Szacuje się, że około 80-90% kobiet ma macicę ustawioną w przodozgięciu i przodopochyleniu. Takie położenie uznawane jest za normę. U pozostałych kobiet występuje jednak tyłozgięcie i/lub tyłopochylenie, co może być zarówno anomalią wrodzoną (bez konkretnej przyczyny nabytej po urodzeniu się), jak i konsekwencją następujących czynników:

  • endometrioza;
  • stany zapalne macicy, przydatków, miednicy mniejszej;
  • przebyte operacje ginekologiczne, w tym także poród poprzez cięcie cesarskie;
  • choroba nowotworowa macicy, przydatków lub miednicy mniejszej;
  • mięśniaki macicy, polipy macicy.

Należy jednak mieć na uwadze, że tyłozgięcie macicy samo w sobie nie jest chorobą, lecz przeważnie niegroźnym odstępstwem od normy bądź konsekwencją chorób.

Tyłozgięcie macicy – objawy

Zdecydowana większość kobiet z takim ustawieniem macicy nie odczuwa zupełnie żadnych dolegliwości z tym związanych. O tyłozgięciu macicy dowiadują się one podczas kontroli ginekologicznej. U mniejszego odsetka Pań pojawić się jednak mogą:

Tyłozgięcie macicy raczej nie wpływa na zdolność poczęcia potomstwa – trudności dotyczą wyłącznie kobiet, u których takie ustawienie macicy jest konsekwencją chorób. W przebiegu ciąży kobiety mogą jednak odczuwać większe parcie na pęcherz moczowy, co skutkuje częstszymi wizytami w toalecie. Wzrasta też ryzyko wczesnego pojawienia się bólu lędźwi u ciężarnych, szczególnie w III trymestrze. Przebieg ciąży i rozwój płodu są jednak prawidłowe.

Uwięźnięcie macicy w tyłozgięciu

Udowodniono, że u blisko 1,4% kobiet z tyłozgięciem macicy dochodzi do uwięźnięcia tego narządu podczas ciąży. Między 8. a 12. tygodniem ciąży tyłozgięta macica przemieszcza się samoistnie i spontanicznie w kierunku miednicy dużej. W szczególnych przypadkach, zwłaszcza gdy istnieje przeszkoda utrudniająca jej wyprostowanie (zrosty, guz, mięśniaki i inne nieprawidłowości miednicy) następuje uwięźnięcie macicy w miednicy małej. Stanowi to bardzo rzadkie powikłanie, które występuje najczęściej początkiem II trymestru ciąży.

Pierwszym wyborem w postępowaniu jest leczenie zachowawcze polegające na próbie dwuręcznego odprowadzenia tyłozgiętej macicy. Nieudana próba przed 16. tygodniem ciąży jest wskazaniem do laparotomii.

Tyłozgięcie macicy – leczenie

Tyłozgięcie macicy jest stanem niewymagającym leczenia. Zwłaszcza gdy nie generuje żadnych dolegliwości i objawów. Jeśli jednak jest konsekwencją mięśniaków, polipów, endometriozy czy stanów zapalnych, bezwzględnie dąży się do usunięcia tej przyczyny lub jej ustabilizowania (w przypadku endometriozy, która jest chorobą przewlekłą). Kobiety z ewentualnymi dolegliwościami mogą również udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Za pomocą terapii manualnej (również per vaginam), ćwiczeń, masaży i zabiegów fizykalnych można nawet całkowicie usunąć dolegliwości bólowe. Fizjoterapia wskazana jest także przy endometriozie, jak również po wszelkich zabiegach ginekologicznych (głównie celem wyrównania napięcia mięśniowego w miednicy oraz mobilizacji blizn).

Tyłozgięcie macicy – badanie

Ustawienie macicy z łatwością można ocenić na podstawie rutynowo przeprowadzanych badań ginekologicznych. Odbywa się to podczas USG per vaginam i trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund. Przeważnie ginekolog automatycznie informuje swoją pacjentkę o ustawieniu macicy. Jeśli tego nie robi, a kobieta jest ciekawa, podczas USG może spytać o ułożenie macicy, a także może zadać nurtujące je pytania w tym zakresie.

Nie należy mylić tyłozgięcia macicy, które odnosi się wyłącznie do jej trzonu, z tyłopochyleniem macicy, określającym dogrzbietowe ustawienie całego narządu. Obie anomalie mają takie same przyczyny i mogą mieć zbliżone objawy, różnią się jedynie swoim ustawieniem.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Kozłowska J., Rehabilitacja w ginekologii i położnictwie, Wydawnictwo AWF Kraków, Kraków 2006.
  3. Tanzberger R., Kuhn A., Mobs G., Baumgartner U., Dno miednicy. Fizjologia, patologia, diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław2020.
  4. Owczarek M., Krzyszkowska I., Sikora W., Uwięźnięcie macicy ciężarnej – opis przypadku, Ginekologia Polska, 81/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami