Tłuszczaki (łac. lipoma) są najczęściej występującymi nowotworami łagodnymi tkanek miękkich, wywodzącymi się z tkanki tłuszczowej. Przybierają postać wolno rosnących guzów, bezbolesnych i zwykle niepowodujących dodatkowych objawów. Leczenie polega na ich chirurgicznym usunięciu lub pozostawieniu do obserwacji.
Tłuszczaki – przyczyny
Przyczyny powstawania tłuszczaków, podobnie jak wszystkich innych rodzajów nowotworów nie są znane. Według niektórych specjalistów schorzenie to wiąże się z dziedziczeniem o typie autosomalnym, zwykle dominującym, a także predyspozycją mężczyzn do jego wystąpienia. Nie potwierdzono natomiast udziału czynników neurogennych oraz urazów mechanicznych w patogenezie. Są to zmiany pojedyncze, a zaledwie w 5% przypadków występują w formie mnogiej. Tłuszczakowatość aż w 80% dotyczy u mężczyzn i często występuje w skojarzeniu z:
- alkoholizmem;
- neuropatią obwodową;
- chorobami metabolicznymi (zwłaszcza cukrzycą);
- stanami zapalnymi stawów;
- chorobami układu krążenia;
- kiłą;
- gruźlicą.
Tłuszczaki mogą rozwinąć się bez względu na wiek, jednak najczęściej rozpoznaje się je między 40–60 rokiem życia, zwłaszcza u osób otyłych. W medycynie rzadko diagnozuje się tłuszczaki płuc, zlokalizowane wewnątrzoskrzelowo, których najpoważniejszym czynnikiem ryzyka jest palenie papierosów.
Objawy tłuszczaków
Tłuszczaki występują przeważnie w formie pojedynczej zmiany. To palpacyjnie miękki guz, dobrze odgraniczony torebką od otoczenia, pokryty niezmienioną skórą. Rośnie wolno i nie powoduje dolegliwości bólowych. Osiąga rozmiary zwykle od kilku do kilkunastu centymetrów. Tłuszczaki mogą lokalizować się w obrębie każdej części ciała, jednak najczęściej stwierdza się je na kończynach, tułowiu, głowie i szyi. Występują również w obrębie przewodu pokarmowego. Nie stwarzają niebezpieczeństwa onkologicznego i zalicza się je do zmian łagodnych. Ich transformację w zmianę złośliwą obserwuje się skrajnie rzadko.
Chociaż zwykle są zmianami bezobjawowymi, w przypadku naczyniakotłuszczaków i w przebiegu choroby Dercuma mogą powodować ból. Z kolei tłuszczaki płuc mogą powodować kaszel, ból w klatce piersiowej, krwioplucie oraz zawrotowe zapalenia płuc.
Tłuszczaki – diagnostyka
Diagnostyka tłuszczaków opiera się na badaniu klinicznym palpacji i obserwacji zmian, a także na badaniu obrazowym (USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny). Potwierdzenie tłuszczaka otrzymuje się na podstawie biopsji guza.
Usuwanie tłuszczaka
Leczenie tłuszczaków polega na radykalnym, chirurgicznym wycięciu zmiany. Można je pozostawić do obserwacji, jednak większość pacjentów decyduje się na zabieg ze względu na jego wysoką skuteczność oraz nieestetyczny wygląd tłuszczaków. Poza wycięciem guza nierzadko wykonuje się liposukcję, zwłaszcza w obrębie szyi, aby zadbać jednocześnie o aspekt kosmetyczny. Z niewielkiego nacięcia wykonuje się liposukcję zmiany, a następnie chirurgicznie usuwa się zmniejszony guz.
Zmniejszenie wielkości guza można wprawdzie osiągnąć za pomocą lipolizy iniekcyjnej, jednak ta metoda nie powoduje całkowitego wyeliminowania guza. Polega ona na podaniu bezpośrednio do guza związków fosfatydylocholiny, która uszkadza błony komórkowe adipocytów (komórek tłuszczowych). Do wnętrza tłuszczaka można podawać także glikokortykosteroidy, które przyczyniają się do miejscowego zaniku tkanki tłuszczowej i w konsekwencji tego zmniejszają rozmiar guza.
Tłuszczaki nie mają tendencji do nawracania. Powroty zdarzają się rzadko i najczęściej wiążą się z niedostatecznym, nieradykalnym wycięciem zmiany. Rokowania pacjenta są dobre, nawet przy bardzo dużych tłuszczakach.
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Iljin A., Kruk-Jeromin J., Tłuszczakowatość, Postępy Dermatologii i Alergologii, 1/2009.
- Gierlotka A., Wąsowicz B., Kozakiewicz J., Barzyk-Arciszewska A., Przypadek olbrzymiego tłuszczaka szyi, Forum Medycyny Rodzinnej, 2/2014.
- Janas A., Tłuszczak w jamie ustnej – opis przypadku, Dental and Medical Problems, 43/2006.
- Osica P., Janas A., Wykorzystanie lasera CO2 w leczeniu tłuszczaków, Dental Forum, 2/2014.
Zostaw komentarz