Przykurcz Dupuytrena (łac. contractura Dupuytreni) to schorzenie, które dotyka głównie mężczyzn po 60. roku życia, choć nie jest to jedyny wyznacznik. Obejmuje stopniowe upośledzenie ruchomości w obrębie stawów palców rąk, czego przyczyną jest włóknienie struktur powięziowych tej okolicy. Problemy leczy się z reguły chirurgicznie.
Spis treści
Przykurcz Dupuytrena – przyczyny
Przykurcz Dupuytrena najczęściej lokalizuje się w obrębie stawów śródręczno-paliczkowych oraz międzypaliczkowych bliższych palców serdecznego i małego w dłoniach. Choroba ta wiąże się z rozrostem komórek rozcięgna dłoniowego, które inicjują tworzenie się guzków i przykurczy w palcach. Anatomicznie rozcięgno dłoniowe zbudowane jest z 4 podłużnych pęczków dochodzących do palców II–V, które to właśnie ulegają zmianom chorobowym. Charakterystyczne guzki w obrębie rozcięgna dłoniowego można z łatwością zaobserwować pod mikroskopem. Manifestują się one większym miejscowym nagromadzeniem fibroblastów i mioblastów, jak również wyższą zawartością kolagenu typu III.
Ciekawostką jest, że przykurcz Dupuytrena częściej dotyka osoby chore na cukrzycę, gruźlicę, AIDS czy padaczkę. U takich pacjentów można się także spodziewać częstszego nawrotu schorzenia po przebytej operacji. Dokładne przyczyny powstawania tego problemu wciąż nie zostały jednak w pełni wyjaśnione.
Przykurcz Dupuytrena – objawy
Klasyfikacja choroby Dupuytrena w zależności od zaawansowania przykurczu prezentuje się następująco:
- I stopień – przykurcz obejmuje łącznie staw śródręczno-paliczkowy i stawy międzypaliczkowe, jednak nie przekracza 45°;
- II stopień – przykurcz pomiędzy 45-90°;
- III stopień – przykurcz powyżej 90-135°;
- IV stopień – przykurcz powyżej 135°.
Poza charakterystycznym przykurczem zgięciowym palców pacjenci skarżą się na niemożność wyprostowania palców nawet podczas wspomagania się drugą ręką oraz bolesność w okolicy guzków lub wzdłuż pasma rozcięgna dłoniowego. Ból może nasilać się również przy mocniejszym ściskaniu dłoni, np. podczas podawania ręki na powitanie. Utrudnione staje się wykonywanie codziennych czynności, np. posługiwanie się kluczami, szycie, mycie twarzy, zakładanie rękawiczek.
Diagnostyka przykurczu Dupuytrena
Do rozpoznania choroby Dupuytrena wystarczy wywiad oraz badanie kliniczne – objawy są tak charakterystyczne, że nie sposób pomylić ich z inną dolegliwością. W gabinecie lekarza lub fizjoterapeuty przeprowadza się tzw. test stołu – pacjentowi poleca się położenie ręki płasko na stole. Jeśli nie będzie w stanie wyprostować palców, stawia się rozpoznanie przykurczu Dupuytrena. Badania obrazowe (USG, MRI) wykonuje się bardzo rzadko, zwykle przy innych nietypowych objawach lub przy podejrzeniu urazu.
Przykurcz Dupuytrena – leczenie
Na samym początku, gdy problem nie jest jeszcze aż tak zaawansowany, stosuje się leczenie zachowawcze polegające na ostrzyknięciach miejsca objętego chorobą kortykosteroidami oraz fizjoterapię. Od paru lat możliwe jest wykorzystanie kolagenazy. Niestety w większości przypadków leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów, dlatego metodą rekomendowaną przez lekarzy i specjalistów jest zabieg chirurgiczny metodą dobraną indywidualnie. Należy pamiętać, że przykurcz Dupuytrena ma tendencję do pogłębiania się, stąd przy mniejszym przykurczu można spodziewać się lepszych wyników pooperacyjnych.
Leczenie chirurgiczne najczęściej polega na wycięciu przerośniętych pasm, które zginają palce lub ich przecięciu. Rana jest następnie zaszywana i zabezpieczana opatrunkiem, a w razie potrzeby również szyną gipsową. Po operacji pacjent musi przez kilka dni nosić rękę na temblaku, odciążając ją. Może czuć ból i drętwienie palców, co jest reakcją normalną. Od drugiego dnia rozpoczyna się fizjoterapię pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Jest ona niezbędna, aby szybko wrócić do pełnej sprawności. Okres oszczędzania operowanej dłoni wynosi zazwyczaj około 4 tygodni.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Wiśniewska M., Czarnecki P., Choroba Dupuytrena, Praktyczna Ortopedia i Traumatologia, 3/2016.
- Latusek T., Miszczyk L., Gierlach G., Zając P., Ocena skuteczności napromieniania rozcięgna dłoniowego u pacjentów cierpiących na chorobę Dupuytrena, Biuletyn Polskiego Towarzystwa Onkologicznego NOWOTWORY 2017, tom 2, nr 3, 212-217.
- Jurecka A., Papież M., Pawłowska J., Solecki T., Gądek A., Ocena skuteczności terapii powięziowej u chorych po operacyjnym leczeniu przykurczu Dupuytrena, Przegląd Lekarski 2018 /75/04.
Zostaw komentarz