Kolagen do picia
Kolagen do picia

Przewlekła biegunka stresowaPrzewlekła biegunka stresowa to bardzo częste zjawisko, które może dotyczyć nie tylko osób wyjątkowo podatnych na stres, ale każdy tego człowieka. Wystarczy jedna sytuacja spoza strefy komfortu, aby wywołać szereg objawów związanych z nadmiernym napięciem układu nerwowego. Jednym z nich jest właśnie biegunka stresowa, a innymi na przykład drżenie rąk, duszności, napady zimna, nadmierna potliwość ciała czy skurcze w brzuchu. Co warto wiedzieć o przewlekłej biegunce stresowej?

Przewlekła biegunka stresowa – przyczyny

Podczas sytuacji stresowej dochodzi do nadmiernej syntezy kortyzolu i adrenaliny. Kortyzol jest hormonem stresu, natomiast adrenalina hormonem działania. Oba pobudzają współczulny układ nerwowy, a także przyczyniają się do zwiększania wydzielania kwasów żołądkowych. Towarzyszy temu zwiększenie skurczów jelitowych, wskutek czego przyśpiesza perystaltyka jelit. Efektem jest pojawienie się biegunki, która w związku z okolicznościami i mechanizmem powstawania została nazwana biegunką stresową. Jak wskazuje nazwa, do wystąpienia biegunki stresowej predysponuje sytuacja, która u danego człowieka wywołuje stres. W zależności od osoby taka sytuacja może być różna. Dla niektórych stres będzie wiązał się z rozmową kwalifikacyjną czy zdaniem ważnego egzaminu, dla innych zaś stres wywołuje konieczność wykonania ważnej rozmowy telefonicznej, wizyta u lekarza czy wyjazd w dalekie, nieznane miejsce. W takich sytuacjach wystąpienie biegunki wiąże się bezpośrednio z układem nerwowym ośrodkowym.

Przewlekła biegunka stresowa – objawy

Jeśli dany człowiek jest wrażliwy na stres i łatwo się denerwuje, biegunka może przyjąć postać przewlekłą. Wówczas towarzyszy mu praktycznie codziennie lub kilka razy w tygodniu. Przewlekła biegunka stresowa jest też charakterystyczna dla zespołu jelita drażliwego, które tak naprawdę nie jest do końca poznany. W badaniach laboratoryjnych i obrazowych wyniki są w miarę prawidłowe, jednak mimo tego pacjent zmaga się z objawami gastrycznymi pochodzenia jelitowego, takimi jak:

Uważa się więc, że największym czynnikiem ryzyka zespołu jelita drażliwego jest właśnie stres i niski poziom zdolności radzenia sobie z nim.

Sam przebieg biegunki stresowej jest taki sam, jak ma to miejsce w innych postaciach biegunek. Mianem biegunki określa się oddawanie stolców o płynnej, wodnistej konsystencji, czemu najczęściej towarzyszy kurczowy ból brzucha. Jeśli ma ona podłoże stresowe, jednocześnie z dużym prawdopodobieństwem występować będą inne objawy charakterystyczne dla tego stanu. Są to przede wszystkim:

Dokładny obraz kliniczny zależy od tego, w jakim stopniu dana osoba nie radzi sobie ze stresem.

Przewlekłe biegunki stresowe – leczenie

Najskuteczniejszą metodą na przewlekłe biegunki stresowe jest oczywiście nauka radzenia sobie ze stresem. W tym celu można każdego dnia poświęcać czas na rozwój osobisty, wychodzenie ze swojej strefy komfortu oraz budowanie pewności siebie. Jeśli nie potrafimy robić tego samodzielnie, dobrą opcją jest skorzystanie z pomocy trenera rozwoju osobistego lub psychoterapeuty. Bardzo ważne jest, aby każdego dnia znaleźć czas wyłącznie dla siebie i na relaks. W tym czasie można poświęcać się swojej pasji, uprawiać jogę, odpoczywać, wykonywać trening autogenny Schultza.

Zobacz również: Naturalne sposoby na stres.

Jeśli wiemy, że czeka nas spory stres, dzień wcześniej i w dniu wydarzenia należy pić napary ziołowe, zwłaszcza z melisy i rumianku. Pomocniczo można zażyć leki przeciwbiegunkowe, choć jest to rozwiązanie wyłącznie doraźne i nie powinno być stosowane na dłuższą metę. W pozostałe dni warto wzmacniać mikroflorę jelitową za pomocą probiotyków i naturalnej żywności probiotycznej. Na zdrowie mikroflory wpływa też systematyczna aktywność fizyczna oraz zdrowa i zbilansowana dieta.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Czerwionka-Szaflarska M., Adamska I., Ostra biegunka u dzieci – najnowsze wytyczne, Forum Medycyny Rodzinnej, 6/2009.
  3. Czerwionka-Szaflarska M., Romańczuk B., Probiotyki w profilaktyce i leczeniu wybranych schorzeń przewodu pokarmowego u dzieci, Forum Medycyny Rodzinnej, 2/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami