Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 września 2023

Problemy z trawieniemProblemy z trawieniem to częsta dolegliwość XXI wieku. Wszystko przez to, że rzadko znajdujemy czas aby powoli i spokojnie spożyć posiłek, a jakość żywności również pozostawia wiele do życzenia. Mamy tendencję do sięgania po niezdrowe przekąski, słodycze i fast-foody, żyjemy w stresie, zapominamy o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Wszystko to sprawia, że problemy trawienne na dłuższą metę mogą zwiększać ryzyko chorób przewlekłych, np. zespołu jelita drażliwego czy uchyłków jelita grubego.

Problemy trawienne – objawy

Na samym początku warto wiedzieć czym dokładnie są problemy trawienne. Mówiąc w skrócie, to szereg objawów dyspeptycznych, do których zaliczamy przede wszystkim następujące:

Dolegliwości te mogą występować z różnym nasileniem i częstotliwością. U większości pacjentów wiążą się z przejedzeniem bądź spożyciem nieodpowiednich pokarmów, przy czym mijają samoistnie z czasem lub po zastosowaniu odpowiednich środków zaradczych, np. ziół lub leków. Wymienione objawy wynikają z zaburzeń pracy narządów trawiennych lub mają podłoże psychiczne.

Problemy trawienne – przyczyny

Za trawienie pokarmów odpowiadają narządy i struktury takie jak:

  • zęby i cała jama ustna – zęby miażdżą pokarm, a w jamie ustnej następuje mieszanie kęsów pokarmowych ze śliną oraz wstępne trawienie węglowodanów;
  • przełyk – stanowi połączenie między jamą ustną a żołądkiem;
  • żołądek – treść pokarmowa miesza się z kwasem żołądkowym i innymi enzymami trawiennymi, następuje trawienie białek;
  • pęcherzyk żółciowy – zawiera żółć produkowaną w wątrobie, niezbędną do trawienia tłuszczów i wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach;
  • jelito cienkie – odbywa się tu większość procesów trawienia i wchłaniania rozmaitych związków odżywczych;
  • jelito grube – treść pokarmowa ulega zagęszczeniu, następuje wchłanianie wody i składników mineralnych, formuje się stolec;
  • wątroba – produkuje żółć, jest miejscem przemiany węglowodanów i białek oraz miejscem produkcji cholesterolu.

Przyczyny problemów z trawieniem mogą leżeć w wielu z wymienionych struktur. Najczęściej przyczyną są zaburzenia pracy jelit i żołądka. Do grona takich schorzeń zaliczamy:

Do chorób niezwiązanych z żołądkiem i jelitami, w przebiegu których miejsce mają zaburzenia trawienia, zaliczamy:

I inne. Problemy z trawieniem pojawiają się również w sytuacjach, gdy zjemy posiłek ciężkostrawny, smażony, bogaty w tłuszcze zwierzęce lub cukry proste. Czynnikami ryzyka są także: silny stres, niewysypianie się, brak aktywności fizycznej, niski poziom nawodnienia organizmu, niska jakość żywności, przyjmowanie leków zaburzających pracę układu pokarmowego.

Sposoby na problemy z trawieniem

Jeśli problemy z trawieniem wynikają z chorób przewlekłych, ważne jest ustabilizowanie ich, zazwyczaj za pomocą diety i farmakoterapii. Bez względu na przyczynę, warto jednak stosować się do poniższych metod poprawy trawienia:

Dopiero gdy domowe sposoby nie pomagają warto sięgnąć po leki dostępne w aptekach. Do lekarza należy udać się w sytuacji, gdy zauważymy nagłą utratę masy ciała, krew w kale, zawroty głowy, ogólne osłabienie i przewlekłe zmęczenie oraz ból podczas spożywania posiłków lub tuż po. Lekarzem zajmującym się diagnostyką i leczeniem problemów trawiennych jest gastroenterolog.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Dąbrowski A., Wielka interna – gastroenterologia, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2019.
  2. Andrych K., Zespół jelita drażliwego w świetle najnowszych wytycznych, Varia Medica, 2/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami