Problemy z erekcją to problem zdrowotny występujący u mężczyzn, mogący mieć zarówno podłoże fizjologiczne, jak i patologiczne. Choć wciąż najczęściej występują one u mężczyzn po 50. roku życia, ostatnimi laty obserwuje się znaczący wzrost częstotliwości problemu u panów młodych. Diagnostyką i leczeniem zwykle zajmuje się lekarz urolog, psychoterapeuta lub seksuolog.
Problemy z erekcją – przyczyny
Istnieje wiele możliwych przyczyn zaburzeń erekcji. Przeważnie wynikają one z zaburzeń psychogennych i emocjonalnych. Panowie mogą wykazywać lęk przed niezadowoleniem partnerki, pojawia się brak pewności siebie, silny stres w życiu codziennym bądź różnego rodzaju kompleksy. Także nadmiar problemów życiowych, np. związanych z pracą zawodową, mogą zwiększać ryzyko zaburzeń erekcji. Ponadto mają związek z nastawieniem zadaniowym, zahamowaniem na tle seksualnym i obawą przed ośmieszeniem. Przyczyny problemów z erekcją mogą wynikać z zaburzeń gospodarki hormonalnej, szczególnie w okresie andropauzy, gdy produkcja testosteronu znacznie spada. Możliwymi przyczynami chorobowymi są natomiast:
- miażdżyca;
- nadciśnienie tętnicze;
- przebyty udar mózgu;
- stwardnienie rozsiane;
- cukrzyca;
- depresja;
- obturacyjny bezdech senny;
- choroby prostaty, zwłaszcza nowotwór prostaty;
- hipogonadyzm;
- zespół metaboliczny;
- choroby tarczycy;
- zbyt wysoki poziom cholesterolu.
Uważa się, że niemal 30% wszystkich mężczyzn zmagających się z zaburzeniami erekcji w różnym wieku to palacze. Palenie papierosów odbiera szansę na zadowolenie z życia seksualnego poprzez negatywny wpływ na układ krążenia oraz gospodarkę hormonalną. Na końcu należy wspomnieć o urazach kręgosłupa, a dokładniej – dolnego odcinka, gdzie znajdują się ośrodki erekcji. Może do nich dojść np. w konsekwencji wypadków komunikacyjnych.
Problemy z erekcją – objawy
Problemy z erekcją opisuje się jako nawracające i utrzymujące się w czasie trudności z osiągnięciem i/lub utrzymaniem erekcji wystarczającej do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Pomimo podniecenia seksualnego lub starań partnerki mężczyzna nie jest w stanie osiągnąć wzwodu lub nie jest w stanie utrzymać go tak długo, aby możliwa była penetracja pochwy. W medycynie wyróżnia się następujące zjawiska patologiczne:
- erekcja wcale nie występuje;
- erekcja jest częściowa i niepełna;
- wzwód pojawia się jedynie w trakcie gry wstępnej i znika w momencie próby penetracji;
- erekcja pojawia się jedynie w trakcie nagłych, nieprzewidzianych stosunków seksualnych.
W efekcie jakichkolwiek problemów z erekcją pojawia się kryzys męskości, rozdrażnienie, wycofanie z życia rodzinnego lub partnerskiego. Mężczyzna zmaga się z poczuciem winy, spadkiem pewności siebie i własnej wartości, a w skrajnych przypadkach nawet konfliktami z partnerką. U bardziej wrażliwych mężczyzn obserwuje się depresję czy próby samobójcze, które zawsze są sygnałem alarmowym i powinny skłaniać do kontaktu ze specjalistami. Ostatnią konsekwencją zaburzeń erekcji jest trudność w poczęciu potomstwa.
Leczenie problemów z erekcją
Zawsze wdraża się leczenie przyczynowe. Przy chorobach ogólnoustrojowych i układowych dąży się do ich wyleczenia lub ustabilizowania – wówczas problem często mija samoistnie. Jako że większość przypadków ma podłoże psychogenne, pomocy warto szukać u psychoterapeuty lub seksuologa. Sprawdzają się zarówno terapie partnerskie, jak i indywidualne. Zdarza się, że to tryb życia wpływa na zaburzenia erekcji. Wówczas warto wprowadzić regularną aktywność fizyczną, unikać niezdrowych posiłków oraz zrezygnować z używek. Także odpowiednia ilość snu każdej doby i unikanie stresu są niezwykle korzystne. Wsparciem w osiągnięciu i utrzymaniu erekcji mogą być różnego rodzaju leki i preparaty, których użycie warto jednak skonsultować ze specjalistą. Należy pamiętać, że są one doraźnym środkiem, jednak nie wyeliminują przyczyn zaburzeń erekcji.
Spośród metod zachowawczych i alternatywnych wyróżnia się akupunkturę. Na ciele mężczyzny istnieje bowiem kilka punktów odpowiadających za ogólne zmęczenie organizmu i erekcję. Metoda ta ma swoich zwolenników i przeciwników, warto jednak osobiście ją wypróbować. Suplementami diety wspomagającymi leczenie podstawowe są ponadto:
- koenzym Q10;
- Chlorella;
- olej z czarnuszki siewnej;
- cynk;
- selen.
Również niektóre zioła (palma sabałowa, imbir, damiana pustynna, yohimbina, nasiona guarany, lubczyk, liść pokrzywy) przyczyniają się do łagodzenia problemów z erekcją.
Należy stosować je systematycznie, jednorazowe przyjęcie nie da oczekiwanych efektów.
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Jarząbek-Bielecka G., Mizgier M., Andrzejak K., Guszczyńska-Losy M., Pisarska-Krawczyk M., Wilczak M., Kędzia W., Sajdak S., Zaburzenia libido i erekcji z uwzględnieniem przyczyn endokrynologicznych, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 2/2018.
- Wróbel M., Mosiołek A., Dysfunkcje seksualne w przebiegu zaburzeń depresyjnych, Psychiatria, 1/2018.
- Wlatr T., Czy zaburzenia erekcji pacjenta to problem lekarza rodzinnego?, Lekarz POZ, 3/2021.
- Lew-Starowicz Z., Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji, Seksuologia Polska, 2/2005.
Zostaw komentarz