Kolagen do picia
Kolagen do picia

PolipyPolipy to łagodne zmiany w strukturze tkanek. Mogą lokalizować się w dowolnym miejscu w ciele, najczęściej jednak spotykamy polipy nosa, polipy jelita grubego, polipy żołądka oraz polipy macicy. Niewielka część z nich może przekształcać się w zmiany złośliwe, dlatego zawsze muszą być poddawane obserwacji lub jeśli to niezbędne – wycięciu. Zabiegiem pozwalającym na usunięcie polipów jest polipektomia.

Polipy żołądka

Polip żołądka stanowi uwypuklenie błony śluzowej żołądka do jego wnętrza i zwykle ma średnicę mniejszą niż 1 cm. Może występować jako pojedyncza zmiana, choć u większości pacjentów obserwuje się skupiska polipów. Mogą rozwijać się na podłożu stanu zapalnego, mieć postać wrodzoną bądź wynikać z rozmaitych czynników ryzyka, takich jak nieodpowiednia dieta czy przyjmowanie leków zobojętniających pH w żołądku. Aż ponad 90% przypadków przebiega bezobjawowo. Jedynie u niektórych pacjentów pojawia się ból brzucha czy domieszka krwi w stolcu. Tego typu zmiany ściany żołądka są zwykle wykrywane przypadkowo podczas rutynowej gastroskopii.

Polipy jelita grubego

Polipy w obrębie jelita grubego powstają na drodze rozrostu ściany jelita, która zaczyna uwypuklać się ponad powierzchnię błony śluzowej. Szacuje się, że występują nawet u co 5 osoby dorosłej. Najgroźniejsze są polipy gruczolakowate, ponieważ mają możliwość przejścia w zmianę nowotworową. Rozmieszczenie gruczolaków w jelicie jest równomierne, natomiast w lewej części okrężnicy znajduje się częściej gruczolaki większe, przekraczające 10 mm średnicy. Charakterystycznym objawem schorzenia jest zmiana rytmu wypróżnień, częste biegunki pojawiające się naprzemiennie z zaparciami. Często objawy nie pojawiają się jednak wcale.

Przyczyny nie są znane, wyróżnia się jednak kilka czynników ryzyka. Należą do nich zwłaszcza siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, dieta uboga w błonnik i wysokoprzetworzona, palenie papierosów czy przewlekły stres w życiu codziennym.

Polipy nosa

Polipy nosa i zatok przynosowych są bardzo częstym schorzeniem. Stanowią miękkie i niewielkie guzki, których obecność może przyczyniać się do trudności w oddychaniu. Charakterystycznymi objawami ich obecności są przede wszystkim:

  • ból wewnątrz nosa;
  • uczucie zatkanego nosa;
  • chrapanie podczas snu i częste epizody bezdechu sennego;
  • mowa nosowa;
  • częste kichanie i katar;
  • upośledzenie zdolności rozpoznawania zapachów, zaburzenia węchu.

Zwykle polipy nosa powstają na podłożu reakcji zapalnej bądź alergicznej. Nie są groźne dla zdrowia i praktycznie nie wykazują zdolności do przekształcania się w zmiany nowotworowe, mimo tego dąży się do ich usunięcia, ponieważ znacznie utrudniają i pogarszają codzienne funkcjonowanie. Zwykle lokalizują się w przewodach nosowych.

Polipy macicy

Polipy macicy tworzą się w wyniku nieprawidłowego rozrostu endometrium, co z kolei może wynikać z nadmiaru estrogenów, zaburzeń hormonalnych, przyjmowania niektórych leków (zwłaszcza doustnych tabletek antykoncepcyjnych) oraz endometriozy. Mogą lokalizować się w trzonie macicy, jak również na jej szyjce. W większości przypadków ich obecność nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych, zwłaszcza, gdy mają niewielkie rozmiary. Jeśli jest ich dużo lub zaczynają rosnąć obserwuje się jednak krwawienia między miesiączkami lub po menopauzie, upławy i częste infekcje intymne. Krwawienie i ból podbrzusza mogą również pojawić się po współżyciu. U kobiet w wieku rozrodczym obecność polipów wpływa negatywnie na płodność.

Polipektomia – leczenie polipów

Jeśli pojawia się konieczność pacjent może zostać skierowany na polipektomię, czyli zabieg usunięcia polipów w trakcie badania endoskopowego. Polipy można usuwać kleszczykami biopsyjnymi, pętlą „na zimno” lub pętlą diatermiczną. Zabieg jest dla pacjenta bezbolesny i nie wiąże się z koniecznością hospitalizacji. Większość procedur można wręcz wykonać ambulatoryjnie, np. podczas kolonoskopii lub podczas gastroskopii. Jedynie skomplikowane przypadki usuwa się w warunkach szpitalnych. Polipektomia endoskopowa jest obecnie złotym standardem usuwania wszystkich zmian polipowatych.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom I, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Mróz A., Diagnostyka różnicowa zmian przedrakowych: polipy i zespoły polipowatości jelita, Pol J Pathol, 4/2014.
  3. Niedzielska I., Orawczyk T., Szaniewski K., Ziaja K., Polip a rak jelita grubego, Chirurgia Polska, 1/2008.
  4. Pachlewski J., Endoskopowe leczenie dużych polipów jelita grubego, Gastroenterologia Kliniczna, 1/2009.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami