Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 21 marca 2023

Pokrzywka u niemowlakaPokrzywka u niemowlaka to stosunkowo częste zjawisko, wzbudzające ogromny niepokój rodziców. Każdorazowo powinna zostać skonsultowana z lekarzem pediatrą. Tym bardziej, że wiele schorzeń dermatologicznych przebiega w podobny sposób, warto więc wykluczyć poważniejsze przyczyny. Zwykle pokrzywka u niemowlaka wykazuje łagodny przebieg i jest podatna na leczenie.

Pokrzywka u niemowlaka – przyczyny

Pokrzywka może mieć charakter ostry lub przewlekły. Przyczyną pokrzywki ostrej są najczęściej:

  • pokarmy powodujące nadwrażliwość lub reakcję alergiczną;
  • niektóre leki;
  • czynniki infekcyjne;
  • jady owadów błonkoskrzydłych;
  • pyłki roślin.

Diagnozujemy ją wówczas, gdy objawy utrzymują się krócej niż 6 tygodni. Występuje znacznie częściej niż postać przewlekła, dotycząca zaledwie 1% populacji (praktycznie nigdy niemowląt). Z kolei przyczyny postaci przewlekłej nie są do końca poznane. Uznaje się, że większość przypadków rozwija się na podłożu autoimmunologicznym oraz infekcyjnym. U dzieci z pokrzywką autoimmunologiczną stwierdza się w surowicy obecność autoprzeciwciał klasy IgG, skierowanych przeciw immunoglobulinie E. Autoprzeciwciała te wywołują degranulację komórek tucznych z uwalnianiem mediatorów stanu zapalnego i rozwojem bąbli.

W wieku niemowlęcym najczęściej jednak stwierdza się pokrzywkę alergiczną, wywołaną przez określone pokarmy. Zwykle mleko, orzechy, jajka, produkty zbożowe lub składniki chemiczne zawarte w gotowych daniach czy lekach.

Jak wygląda pokrzywka u niemowlaka?

Głównym objawem pokrzywki u niemowlaka są bąble pokrzywkowe, które przybierają różną postać. Mogą być małe i rozsiane w skupiskach, jak również występują w większych odległościach i mają większe rozmiary, ich wielkość waha się od kilku milimetrów nawet do kilkunastu centymetrów. Mają kolor różowoporcelanowy. Zawsze towarzyszy im świąd skóry oraz jej zaczerwienienie, co przypomina kontakt skóry z liśćmi pokrzywy , stąd nazwa). Cechami charakterystycznymi bąbla pokrzywkowego u niemowląt są: szybki rozwój (kilka minut), utrzymywanie się w jednym miejscu nie dłużej niż 24 godziny oraz ustępowanie bez pozostawienia śladu.

W zależności od przyczyny u niemowlaka mogą pojawić się objawy ogólnoustrojowe, takie jak nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka czy kolka. Groźnym zjawiskiem jest powstanie obrzęku naczynioruchowego. Jeśli obejmie on język i krtań może wręcz zagrażać życiu dziecka. Wymaga pilnej konsultacji z lekarzem.

Pokrzywka u niemowlaka – leczenie

Leczenie pokrzywki u niemowlaka składa się z 3 części:

  • unikanie czynników prowokujących objawy kliniczne;
  • leczenie ewentualnych chorób współistniejących;
  • farmakoterapia (leczenie objawowe).

Często już pierwsza składowa pozwala w większości przypadków na uzyskanie pełnej remisji objawów chorobowych. Farmakoterapia opiera się na syropach i tabletkach przeciwalergicznych. Zmniejszają one przepuszczalność naczyń krwionośnych, działają przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie oraz przeciwwysiękowo. Leki antyhistaminowe muszą być jednak zawsze stosowane po konsultacji z lekarzem.

Przewlekłe stosowanie glikokortykosteroidów w pokrzywce jest przeciwwskazane ze względu na liczne działania niepożądane. Zwłaszcza u niemowląt, które silnie reagują na wszelkie tego typu leki. Krótkotrwała terapia,w postaci maści do stosowania miejscowego, jest dopuszczalna jedynie w przypadku znacznych zaostrzeń choroby.

Uzupełnieniem leczenia podstawowego jest pielęgnacja skóry dziecka. Nie należy mocno pocierać zmian skórnych ręcznikiem ani ubrankami. Dziecko ubieramy wyłącznie w luźne, przewiewne i naturalne materiały, które nie będą podrażniać delikatnej skóry. Warto jak najczęściej odsłaniać skórę, np. w domu warto pozwalać dziecku na pozostanie nago, dbając o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Podczas kąpieli również nie pocieramy skóry gąbką, wystarczy ciepła woda z mydlinami. Po kąpieli na skórę z pokrzywką nanosimy kremy lub lotiony polecone przez lekarza.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Błaszczyk A., Pokrzywka przewlekła – aspekty demograficzne i patogenetyczne, Poznań 2018.
  2. Kaszuba A., Burkhart C., Morrell D., Praktyczna dermatologia dziecięca, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami