Płytki oddech piersiowy i nawykowe oddychanie przez usta to najczęściej spotykane dysfunkcje oddychania. Płytki oddech jest szczególnym zagrożeniem, ponieważ w dłuższej perspektywie czasu wywołuje negatywne konsekwencje w całym organizmie. Między innymi prowadzi do niedotlenienia wszystkich układów i rozwoju wad postawy.
Spis treści
Płytki oddech – przyczyny
Płytki oddech może mieć wiele przyczyn, spośród których przeważnie diagnozuje się następujące:
- stany zapalne błony śluzowej nosa, czyli katar;
- skrzywienia lub złamania przegrody nosowej;
- polipy;
- złamanie żeber;
- długotrwałe unieruchomienie;
- obrzęk śluzówki nosa przy ostrych i przewlekłych stanach zapalnych;
- ciało obce w nosie;
- przerost trzeciego migdałka;
- choroby zatok, zapalenie zatok;
- astma oskrzelowa i inne przewlekłe choroby układu oddechowego;
- nadmierny stres w życiu codziennym, życie w tzw. biegu;
- chroniczne zmęczenie;
- chrapanie i różnego rodzaju zaburzenia snu.
Jako że przeważnie płytkie oddychanie wynika z chorób układu oddechowego, diagnostyką i leczeniem zajmuje się pulmonolog, niekiedy otorynolaryngolog.
Płytki oddech – jak wygląda?
Płytki oddech odczuwany jest przez pacjentów jako niemożność zaczerpnięcia głębokiego wdechu. W dłuższej perspektywie czasu powoduje subiektywne uczucie zmęczenia, senności, osłabienia, jak również jest przyczyną licznych konsekwencji zdrowotnych. Płytki oddech bardzo często jest przyspieszony, ponieważ organizm musi dostarczyć taką samą ilość tlenu w większej częstotliwości oddechów. Zapotrzebowanie organizmu na tlen nie maleje w związku z płytkim oddychaniem. Szybki i płytki oddech określany jest jako tachypnoe.
Zobacz również: Trudności w oddychaniu.
Płytki oddech – konsekwencje
Płytki oddech powoduje niedostateczne dotlenienie układu nerwowego, czego konsekwencjami są m.in.: zaburzenia koncentracji, zwiększona męczliwość, problemy z pamięcią, wahania nastroju, a nawet stany depresyjne. Przekłada się to na jakość życia zawodowego czy naukę w szkole. Niedotlenienie odnosi się także do innych układów:
- układu pokarmowego (zaburzenia trawienia, bóle brzucha);
- układu moczowo-płciowego (spadek libido, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność);
- układu endokrynnego (zaburzenia w wydzielaniu hormonów).
Kolejnym skutkiem nieprawidłowego oddychania jest eliminacja udziału mięśni klatki piersiowej w oddychaniu, co powoduje pozorne zapadnięcie mostka i kształtowania się wad postawy – zwłaszcza u dzieci, u których rozwój szkieletu wciąż jest intensywny, a same kości poddają się odkształceniom. U osób dorosłych płytki oddech może powodować duszności.
Techniki oddychania
Głęboki oddech brzuszny to jedna z najlepszych technik na obniżenie poziomu stresu związanego z pracą zawodową, szkołą, problemami osobistymi, a nawet chorobami. Udowodniono, że praktyka wykonywana codziennie przez przynajmniej 10 minut pomaga obniżyć ciśnienie krwi i tętno. Ćwiczenie przebiega w kilku krokach:
- usiądź na podłodze (siad turecki) lub na krześle (siad wyprostowany, stawy kończyn dolnych ustawione w 90 stopniach) z prostym kręgosłupem;
- połóż jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu;
- zacznij wdychać powietrze nosem i wydychać ustami – poczujesz, jak ręka znajdująca się na brzuchu unosi się i opada, w przeciwieństwie do ręki na piersiach, która nie porusza się w znaczący sposób;
- podczas wdechu wciągnij nosem maksymalną ilość powietrza (by dostarczyć jak najwięcej tlenu), a następnie powoli wydychaj je ustami.
To wstęp do świadomego poznania własnego ciała i wprawka do nauki oddychania torem dolnożebrowym, uznawanym za najzdrowszy. Ćwiczenie kolejne przebiega następująco:
- nie zmieniając pozycji ciała, przełóż obie ręce na dolne żebra (chwyt przypominający złapanie się pod boki);
- wdychaj głęboko powietrze nosem, kierując je do swoich dłoni – docelowo powinno się czuć unoszenie wyłącznie dłoni, przy nieruchomej klatce piersiowej i dolnej części brzucha;
- wydychaj powietrze bardzo powoli ustami.
Osoby z chorobami układu oddechowego lub zaawansowanymi i nieustabilizowanymi chorobami układu sercowo-naczyniowego przed rozpoczęciem ćwiczeń oddechowych powinny skonsultować się ze swoim lekarzem.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- McKeown P., Terapeutyczny oddech, Spokojny Oddech, 2022.
- Antczak A., Wielka interna – pulmonologia, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2020.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zostaw komentarz