Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 27 lutego 2023

Niewyraźne widzenieNiewyraźne widzenie to bardzo częsty problem, który zazwyczaj wskazuje na krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Może jednak mieć wiele innych przyczyn. Niekiedy występuje u zdrowych osób, nieposiadających żadnych problemów ze wzrokiem – wówczas może stanowić efekt przemęczenia lub niewyspania. Diagnozowaniem i leczeniem niewyraźnego widzenia zajmuje się lekarz okulista.

Niewyraźne widzenie – przyczyny

Częstą przyczyną niewyraźnego widzenia jest przemęczenie wzroku (np. cyfrowe zmęczenie wzroku). Jeśli przez wiele godzin czytamy książkę lub pracujemy przez komputerem (zwłaszcza przy niedostatecznym oświetleniu), po zakończeniu czynności możemy widzieć „przez mgłę”, czemu często towarzyszy pieczenie i zaczerwienienie oczu lub uczucie suchości pod powiekami. W ostatnich latach opisano odrębną jednostkę o nazwie syndrom widzenia komputerowego. Obejmuje ona nie tylko niewyraźne widzenie, ale również bóle głowy, światłowstręt, podwójne widzenie czy ospałość, w związku z nadmiernym korzystaniem z urządzeń cyfrowych.

Równie częstą przyczyną niewyraźnego widzenia są wady wzroku. Krótkowzroczność odnosi się do powstawania obrazu przed siatkówką, co skutkuje niewyraźnym widzeniem przedmiotów znajdujących się daleko. Dalekowzroczność obejmuje powstawanie obrazu za siatkówką, czego konsekwencją jest niewyraźne widzenie przedmiotów umiejscowionych blisko np. pacjent ma problemy z czytaniem książki bez okularów korekcyjnych. W okulistyce poważnym problemem jest też astygmatyzm, związany z powstawaniem na siatkówce obrazu niepunktowego i niewyraźnego, co przekłada się na różnego stopnia niewyraźne widzenie.

Pozostałe przyczyny niewyraźnego widzenia:

Wzrok pogarsza się wraz z wiekiem, dlatego u osób dorosłych i seniorów obserwuje się zjawisko nazwane starowzrocznością. Zazwyczaj rozpoczyna się po 40. roku życia lub później. Jest to utrata ostrości wzroku z bliskiej odległości wynikająca z osłabienia mięśni odpowiedzialnych na akomodację oka.

Diagnostyka niewyraźnego widzenia

Aby ustalić przyczynę i stopień niewyraźnego widzenia należy udać się do okulisty. Podstawowe badanie wzroku obejmuje:

  • ocenę ostrości widzenia przy użyciu tablicy Snellena;
  • skiaskopię, czyli uzupełniające badanie ostrości wzroku;
  • ocenę przedniej części oka i dna oka;
  • badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego;
  • ocenę akomodacji i reakcji źrenicy na światło.

W zależności od podejrzeń lub wyników wcześniejszych badań, okulista podejmuje decyzję o testach bardziej zaawansowanych.

Niewyraźne widzenie – leczenie

Złotym standardem leczenia niewyraźnego widzenia są okulary korekcyjne dobrane indywidualnie do rodzaju wady wzroku. Należy pamiętać, że niektóre wady mają tendencję do pogłębiania się z czasem, dlatego raz w roku należy uczęszczać na badania kontrolne i w razie konieczności wymieniać szkła w okularach. Alternatywnie do okularów można stosować soczewki kontaktowe, choć używane na co dzień mogą powodować podrażnienie oczu i nadmierną ich suchość. Jeśli chcemy natomiast trwale pozbyć się niewyraźnego widzenia w związku z wadą wzroku, warto zdecydować się na bezpieczny i szybki zabieg laserowy.

Gdy niewyraźne widzenie ma związek z pracą zawodową lub przemęczaniem wzroku, najlepiej zmienić styl życia. Podczas pracy warto robić częste przerwy, podczas których skupiamy wzrok na przedmiotach zlokalizowanych w oddali i nie korzystamy z urządzeń cyfrowych. Innymi słowy – pozwalamy oczom odpocząć. Regularnie warto używać żelowych kropli nawilżających do oczu zawierających kwas hialuronowy . Czytając książki dbajmy o prawidłowe oświetlenie pomieszczenia. Postawmy również na zdrową dietę bogatą w witaminy i minerały.

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Allen R., Harper R., Okulistyka, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2021.
  2. Grabska-Liberek I., Podstawy okulistyki dla studentów medycyny i lekarzy rodzinnych, Wydawnictwo Termedia, Poznań 2021.
  3. Binnewies-Stulcken K., Choroby oczu, Wydawnictwo MedPharm, Wrocław 2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami