Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 21 czerwca 2024

Krwotok wewnętrznyKrwotok wewnętrzny odnosi się do wylewu krwi poza łożysko naczynia krwionośnego, która jednak nie opuszcza ludzkiego ciała, zatem nie przedostaje się na zewnątrz skóry i błon śluzowych. Wylewa się do zamkniętych przestrzeni i jam ciała. Właśnie dlatego krwotoki wewnętrzne często bywają niezauważone, aż do momentu, w których dojdzie do wystąpienia związanych z tym powikłań.

Krwotok wewnętrzny – przyczyny

Krwotokiem nazywa się szybki, obfity wyciek krwi z naczynia krwionośnego, najczęściej tętnicy. Może być zewnętrzny (jeśli krew opuszcza ciało przez przerwaną ciągłość skóry) bądź wewnętrzny (gdy krew opuszcza naczynie do zamkniętych jam ciała). Utrata krwi powyżej 1,5 l w obu przypadkach stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Krwotok wewnętrzny może nastąpić wskutek:

  • urazu mechanicznego – np. przy silnym uderzeniu w głowę może dojść do krwotoku wewnątrz mózgu, zaś przy wypadku komunikacyjnym może dojść do krwotoku z narządów wewnętrznych jamy brzusznej;
  • uszkodzenia naczyń krwionośnych, np. wskutek pęknięcia tętniaka lub zaawansowanej miażdżycy;
  • chorób przewodu pokarmowego, zwłaszcza jeśli w ich przebiegu dochodzi do perforacji narządów;
  • chorób nowotworowych, szczególnie jeśli uszkadzają one naczynia krwionośne;
  • krwotocznego udaru mózgu;
  • zaburzeń krzepnięcia krwi, w tym np. hemofilii czy znacznego niedoboru witaminy K.

I wielu innych. Krwotoki wewnętrzne mogą dotyczyć w równym stopniu kobiet i mężczyzn bez względu na wiek. Ich pojawienie się jest o tyle groźne, że nie widać wycieku krwi, mogą więc przebiegać bezobjawowo aż do momentu, w którym dojdzie do zagrożenia życia pacjenta.

Krwotok wewnętrzny – objawy i powikłania

Charakterystycznymi objawami krwotoków wewnętrznych są przede wszystkim:

Dokładny obraz kliniczny zależy jednak od lokalizacji krwotoku. Przykładowo, jeśli rozwija się w mózgu, może uszkadzać jego delikatne struktury, konsekwencją czego będą np. zaburzenia mowy, padaczka, porażenie jednej strony ciała czy zaburzenia równowagi. Nierzadko mają one charakter trwały, czyli po zahamowaniu krwawienia nie da się ich cofnąć. W przebiegu krwotoków wewnętrznych nie można zaobserwować utraty krwi czy gromadzenia się jej podczas wypływania z naczynia. Wyjątkiem jest krwotok zewnętrzny pośredni, który wprawdzie ma miejsce wewnątrz organizmu, jednak krew opuszcza ciało drogą jego naturalnych otworów, np. przez uszy czy nos.

Diagnostyka krwotoku wewnętrznego

Jeśli istnieje realne podejrzenie krwotoku wewnętrznego zagrażającego życiu, lekarz może podjąć decyzję o otwarciu ciała w trybie pilnym. Jeśli nie jest to bezpośrednie zagrożenie, wcześniej zleca się badania obrazowe, np. tomografię komputerową czy endoskopię na cito.

Krwotok wewnętrzny – leczenie

Pierwsza pomoc przy krwotoku wewnętrznym obejmuje zabezpieczenie poszkodowanego przez umieszczenie go w bezpiecznym miejscu w pozycji z kończynami uniesionymi powyżej tułowia. Następnie należy przykryć go kocem. W tym czasie konieczne jest wezwanie karetki pogotowia. Przy zatrzymaniu krążenia należy podjąć się resuscytacji.

Leczenie na oddziale szpitalnym powinno być natychmiastowe, dokładny przebieg zależy jednak od lokalizacji krwotoku wewnętrznego. Należy zatamować wypływ krwi, np. podczas operacji, jednocześnie uzupełniając stratę krwi przetaczaniem jej. Uzupełnia się nie tylko krew, ale i elektrolity i wodę. W zależności od przyczyn krwotoku lekarz może podjąć decyzję o farmakoterapii, np. wdrożeniu leków przeciwkrzepliwych u pacjentów z hemofilią.

Polecane produkty

Spirulina + Żelazo - naturalne wsparcie krwi
Naturalny produkt Spirulina + żelazo od bioalgi jest czysto roślinnym źródłem żelaza, wyprodukowanym wyłącznie przez Matkę Naturę. Jego biodostępność jest dzięki temu na wysokim poziomie co pozwala m.in. na uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Śmieja K., Kamińska A., Ziętek M., Grzymała-Figura A., Celewicz Z., Krwotok poporodowy – przyczyny, profilaktyka, farmakoterapia, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 4/2018.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  3. Brzozowski R., Machała W., Guła P., Sanak T., Kozak M., Ostra utrata krwi – co możemy zrobić w warunkach przedszpitalnych? Doświadczenia pola walki, Lekarz Wojskowy, 3/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami