Krwawienia z dróg rodnych mogą mieć charakter fizjologiczny (menstruacja) lub patologiczny (różnego rodzaju urazy, choroby). Jeśli są niepokojące lub towarzysza im inne, silne dolegliwości, zawsze warto skonsultować je z lekarzem ginekologiem. Nietypowe są zwłaszcza krwawienia w ciąży, które mogą wskazywać na poronienie.
Spis treści
Krwawienia z dróg rodnych – przyczyny
Krwawienia z dróg rodnych dotyczą każdej zdrowej, fizjologicznie rozwijającej się kobiety i pojawiają się każdego miesiąca od momentu uzyskania dojrzałości płciowej, aż do menopauzy. Zjawisko to zwie się menstruacją (miesiączką) i pojawia się cyklicznie w życiu kobiet. Trwa 3-7 dni i stanowi pierwszą fazę tzw. cyklu miesiączkowego. Mówiąc w skrócie, po zakończeniu miesiączkowania błona śluzowa macicy (pod wpływem działania hormonów) zaczyna grubnąć i regenerować się, zaś komórka jajowa zaczyna dojrzewać, przemieszczając się jajowodami. W momencie osiągnięcia dojrzałości pęcherzyk Graafa, który ją otacza, pęka, uwalniając komórkę jajową gotową na przyjęcie plemnika. Miejsce ma owulacja (około 14. dnia cyklu miesiączkowego). Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, komórka jajowa obumiera, a gruba, dobrze ukrwiona błona śluzowa macicy gotowa na przyjęcie zarodka zaczyna się złuszczać. W efekcie pojawia się comiesięczne krwawienie.
Zjawiskiem patologicznym jest jednak krwawienie z dróg rodnych bez związku z miesiączkowaniem, a więc pojawiające się poza pierwszą fazą cyklu miesiączkowego (pomiędzy kolejnymi menstruacjami) bądź nawet pojawiające się już po osiągnięciu menopauzy (wyciszenie czynności jajników wraz z wiekiem). Wówczas możliwe przyczyny takiego stanu mogą być następujące:
- urazy mechaniczne krocza;
- pęknięcie blizn i zrostów, np. po świeżym porodzie siłami natury lub operacji ginekologicznej;
- pęknięcie torbieli, cysty, guza;
- nieprawidłowe założenie wkładki wewnątrzmacicznej;
- nowotwór endometrium;
- mięśniaki macicy;
- zapalenie błony śluzowej macicy;
- zaawansowane choroby nadnerczy, w tym zespół Cushinga;
- hiperprolaktynemia;
- zespół policystycznych jajników;
- endometrioza.
Krwawienia z dróg rodnych u kobiet ciężarnych mogą natomiast wskazywać na odklejenie się łożyska, co jest niezwykle niebezpieczną sytuacją zarówno dla przyszłej matki, jak i dla dziecka. Nierzadko wskazują też na poronienia lub obecność ciąży pozamacicznej. Istnieje wiele możliwych przyczyn tego stanu, jednak diagnostyka jest raczej prosta i nieskomplikowana.
Krwawienia z dróg rodnych – diagnostyka
Przy pojawieniu się niepokojących krwawień z dróg rodnych wymagana jest wizyta u ginekologa. W gabinecie wykonuje się USG narządu rodnego przez powłoki brzuszne oraz przez pochwę, jak również cytologię i niekiedy wymaz z pochwy. Zazwyczaj jest to wystarczające do postawienia trafnego rozpoznania.
Krwawienia z dróg rodnych – leczenie
Leczenie niepokojących krwawień zawsze jest przyczynowe. Jeśli więc wynika z infekcji bakteryjnych, wdraża się antybiotykoterapię, zaś gdy jest konsekwencją mięśniaków macicy, rozważa się ich chirurgiczne usunięcie. Wyjątkiem są kobiety ciężarne, które przy krwawieniach z dróg rodnych powinny pozostać pod stałą opieką lekarską, aby możliwe było bieżące monitorowanie rozwoju płodu. Gdy dojdzie do jego obumarcia i poronienia, wykonuje się łyżeczkowanie macicy.
Krwawienie a plamienie
Należy odróżniać krwawienia z dróg rodnych od plamień. Plamienia mogą pojawiać się między kolejnymi menstruacjami i najczęściej wskazują na infekcje bakteryjne bądź są fizjologiczną reakcją organizmu na spadek poziomu estrogenów podczas owulacji. Zwie się je wówczas tzw. plamieniami okołoowulacyjnymi. Są one częstsze u kobiet silnie przechodzących PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego).
Naturalny produkt Spirulina + żelazo od bioalgi jest czysto roślinnym źródłem żelaza, wyprodukowanym wyłącznie przez Matkę Naturę. Jego biodostępność jest dzięki temu na wysokim poziomie co pozwala m.in. na uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- McKenzie L., Diagnostyka nieprawidłowych krwawień macicznych u kobiet w wieku rozrodczym, Ginekologia po Dyplomie, 11/2012.
- Robak-Chołubek D., Sobstyl M., Jakiel G., Nieprawidłowe krwawienia maciczne, Przegląd Menopauzalny, 2007; 4: 246–249.
Zostaw komentarz