Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 26 czerwca 2023

Kompulsywne objadanie sięKompulsywne objadanie się polega na spożywaniu bardzo dużych ilości pokarmu w sposób niekontrolowany. Osoba z tym problemem nie może zdobyć się na zaprzestanie jedzenia. Ma ochotę zwłaszcza na produkty słodkie i tłuste, czyli ogólnie niezdrowe. Mimo wszystko nie należy mylić kompulsywnego objadanie się z anoreksją i bulimią, ponieważ e jego przebiegu nie występują objawy charakterystyczne dla innych zaburzeń odżywiania (np. wymioty).

Kompulsywne objadanie się – przyczyny

Nadmierne objadanie nie pojawia się w odpowiedzi na rzeczywisty, silny głód fizyczny. Nawykowe, niekontrolowane objadanie się służy przede wszystkim „zajadaniu” problemów i „zagłuszaniu” emocji. Dlatego przyczyn problemu doszukuje się w psychice pacjenta. Choć wciąż nie do końca wiadomo, dlaczego niektóre osoby są skłonne do kompulsywnego objadania się, a inne, narażone na te same czynniki ryzyka, nie robią tego. Przyczyn doszukuje się w aktualnych problemach w życiu takiej osoby, a mogą mieć one różne podłoże. Czynnikami ryzyka są natomiast:

  • podwyższony poziom lęku;
  • bardzo wysoki poziom stresu na co dzień, przy niskiej odporności na stres;
  • nieśmiałość;
  • niskie poczucie własnej wartości i brak wiary w siebie;
  • pesymizm i negatywne spostrzeganie świata zewnętrznego;
  • zaburzenia mechanizmów samoregulacji emocji.

Najczęściej jednak kompulsywne objadanie się jest reakcją na silne emocje w życiu codziennym. Pojawia się nagła chęć zajadania ich, ponieważ przez krótką chwilę podczas jedzenia czujemy się lepiej. Tworzy się jednak błędne koło, ponieważ po epizodzie objadania się pojawiają się wyrzuty sumienia. Niekiedy objadanie się jest reakcją na nudę, warto więc wypełnić swój dzień aktywnością.

Objawy kompulsywnego objadania się

Na problem kompulsywnego objadania się mogą wskazywać następujące objawy:

  • zbyt szybkie jedzenie posiłków;
  • spożywanie dużych ilości pokarmu bez odczuwania głodu;
  • krótkie odstępy między dużymi posiłkami, nawet mniej niż 2 godziny;
  • brak kontroli nad napadami objadania się;
  • częste spożywanie posiłków w samotności, aby uniknąć osądzania przez inne osoby.

Przy kompulsywnym objadaniu się typowe jest też częste odczuwanie niezadowolenia z siebie, poczucia winy oraz przygnębienia. Uczucia te wynikają zarówno z zachowania, jakim jest niekontrolowane objadanie się, jak i z problemów, które do niego doprowadziły. Kompulsywnemu objadaniu się często towarzyszy nadwaga i otyłość, a także związane z nimi dolegliwości zdrowotne (np. hipercholesterolemia, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, schorzenia dermatologiczne, zaburzenia trawienia), w zależności od czasu trwania objadania się.

Kompulsywne objadanie się – leczenie

Jako że problem wynika z zaburzeń psychicznych, kluczowa jest psychoterapia prowadzona przez doświadczonego specjalistę. Trwa niekiedy nawet kilka miesięcy, jednak wyróżnia się bardzo wysoką skutecznością. Jej podstawowym celem jest zmiana nawyku postrzegania jedzenia jako nagrodę pocieszenia się lub drogę do zlikwidowania przykrych uczuć. Pacjent musi zrozumieć, że jedzenie powinno służyć wyłącznie zaspokajaniu głodu oraz może przy tym być przyjemnością, jednak wszystko w umiarkowanych ilościach. Podczas psychoterapii indywidualnej pacjent ma możliwość szczerej rozmowy o emocjach, odczuciach, zdarzeniach, zachowaniach, nawykach oraz objawach chorobowych. Z kolei podczas spotkań grupowych wszyscy uczestnicy poszukują przyczyn kompulsywnego objadania się i starają wesprzeć się nawzajem, co ma ogromne znaczenie.

Do metod pomocniczych, poza psychoterapią, zalicza się odnalezienie pasji oraz dietoterapię. Jeśli kompulsywne objadanie się wynika z nudy, warto znaleźć ciekawą pracę, w której będzie można się realizować. Z kolei gdy objadanie się wynika z problemów zawodowych, warto znaleźć hobby, które wypełni nasz czas po pracy, pozwoli się odstresować i zrelaksować oraz zapomnieć o tym, co nas gnębi. Najlepiej sprawdzają się czynności aktywne, np. górskie wędrówki, pływanie, jazda na rowerze, jazda konna, taniec, jednak równie dobrze mogą to być czynności bierne, np. układanie puzzli, czytanie książek lub medytacja. Z kolei odpowiednio ustalona dieta pozwoli zachować właściwy odstęp między posiłkami oraz sprawi, że pacjent będzie spożywał wcześniej ustalone, starannie dobrane kalorycznie posiłki.

Polecane produkty

Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Hansen K., Kompulsywne objadanie się, Wydawnictwo Vital, Białystok 2019.
  2. Koszowska A., Dittfeld A., Zubelewicz-Szkodzińska B., Psychologiczny aspekt odżywiania oraz wpływ wybranych substancji na zachowania i procesy myślowe, Hygeia Public Health, 3/2013.
  3. Brytek-Matera A., Zaburzenia odżywiania, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami