Kolagen do picia
Kolagen do picia

Kłucie w uchuKłucie w uchu to charakterystyczne, subiektywne doznanie zaliczane do kategorii dolegliwości bólowych. Ma dobrze umiejscowioną lokalizacje i zwykle ostry przebieg. Jeśli pojawia się często lub nie chce przeminąć samoistnie, należy zwrócić się po pomoc do lekarza otorynolaryngologa.

Kłucie w uchu – przyczyny

Ucho jest unerwione czuciowo przez sześć ważnych struktur nerwowych. Są to cztery nerwy czaszkowe (nerw trójdzielny, nerw twarzowy, nerw językowo-gardłowy oraz nerw błędny) oraz dwie gałęzie splotu szyjnego wychodzące z poziomu kręgosłupa C2-C3. Patologie w obrębie dowolnych tych struktur mogą skutkować pojawieniem się kłucia w obrębie ucha. Bardzo często diagnozuje się tzw. ból receptorowy ucha. Jest bólem pierwotnym, powstającym wskutek urazu, choroby nowotworowej lub infekcji i stanów zapalnych. Stany zapalne mogą dotyczyć zarówno przewodu słuchowego, jak i struktur ucha środkowego czy nawet kości skroniowej.

Choroby ucha zewnętrznego powodujące kłucie są typowe dla pacjentów dorosłych, zaś w przypadku dzieci częściej diagnozuje się choroby ucha środkowego. Inne możliwe przyczyny kłucia w uchu to:

Rzadziej zaś są to:

Zdecydowanie najczęściej kłucie w uchu jest jednak konsekwencją problemów z zębami, zapalenia zatok, zapalenia gardła czy infekcji ucha. Czynnikiem ryzyka jest ponadto zmiana ciśnienia, np. podczas lotu samolotem czy jazdy windą przez wiele pięter.

Kłucie w uchu – objawy

Kłucie w uchu odczuwane jest przez pacjenta jako ostry, dobrze zlokalizowany ból o różnym nasileniu (zazwyczaj lekkim lub umiarkowanym). Zwykle nie towarzyszą temu żadne inne dolegliwości, a jeśli już się pojawiają, są to:

Pojawienie się wysięku wskazuje najczęściej na uszkodzenie błony bębenkowej. Pojawia się w aż 80 % przypadków tej patologii.

Diagnostyka kłucia w uchu

Przy niepokojących epizodach kłucia w uchu wykonać należy otoskopię, czyli wziernikowanie ucha. Polega na wprowadzeniu otoskopu do światła przewodu słuchowego zewnętrznego, co pozwala jednocześnie zaobserwować także błonę bębenkową. Pacjenci z chorobami nowotworowymi głowy i szyi, palący tytoń i nadużywający alkoholu powinni mieć dodatkowo wykonaną panendoskopię. To metoda diagnostyczna górnego odcinka przewodu pokarmowego. Na każdym etapie postępowania diagnostycznego pojawić się może konieczność wykonania morfologii krwi z rozmazem, odczynem Biernackiego i pomiarem stężenia CRP. Badania obrazowe, zwłaszcza rezonans magnetyczny umożliwiają dokładną analizę zarówno tkanek miękkich ucha i głowy, jak i struktur kostnych. Zdarza się, że kucie w uchu ma podłoże idiopatyczne. Stwierdza się je wówczas, gdy badania diagnostyczne wychodzą prawidłowo, a pacjent mimo tego zgłasza dolegliwości.

Kłucie w uchu – leczenie

Jeśli to możliwe, wdraża się leczenie przyczynowe. Przykładowo w infekcji bakteryjnej zastosowanie znajdują antybiotyki, zaś bóle zęba generujące kłucie mogą wymagać leczenia endodontycznego. Ból ucha jest problemem interdyscyplinarnym, dlatego otorynolaryngolog w razie potrzeby powinien odpowiednio pokierować pacjenta do innego specjalisty.

Domowe sposoby na kłucie w uchu

Zmagając się z kuciem w uchu, doraźnie wykonać można ciepły okład na okolicę małżowiny usznej i skroni. Rozluźni on mięśnie i złagodzi ból. Jeśli kłucie pochodzi od stawu skroniowo-żuchwowego, on także powinien zostać objęty tym okładem. Ciepłolecznictwo nie sprawdzi się w przypadku stanów zapalnych o charakterze ostrym, ponieważ może je nasilać. Można również spróbować zmieszać odrobinę imbiru z oliwą z oliwek i wprowadzić taką mieszankę (zaledwie 1-2 krople) do małżowiny usznej, a następnie obwiązać głowę szalikiem. Podobnie wykorzystuję się olej rycynowy lub olej z czarnuszki siewnej.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kuczkowski J., Sierszeń W., Czaczkowski J., Ból ucha – objaw chorób głowy, szyi i klatki piersiowej, Forum Medycyny Rodzinnej, 2/2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami